Çocuklardan Harry Potter’e Mektuplar | Bill Adler | Biraz Oku Sonra Al

Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Facebook’ta Beğen

Çocuklardan Harry Potter’e Mektuplar

Bill Adler

Çocuklardan Harry Potter’e Mektuplar

hary-pettere-maktuplar

Dünyada milyonlarca çocuk okudu, duygularını yazdı, şimdi sıra sizde!
Harry Potter’da, dostlukta yatan muhteşem sihri sizde keşfedin!

Dünyanın her bir yanından gelen çocuk mektuplarından oluşan bu çok özel koleksiyonda, olağandışı bir şekilde popüler olan Harry Potter’ın hayranları, büyücü – kahramanla sırlarını, umutlarını, ilgi alanlarını ve hayallerini paylaşıyor. Bu genç okuyucular için, Felsefe Taşı, Sırlar Odası, Azkaban Tutsağı ve Ateş Kadehi büyü ve sıradışı maceranın parolası olmuştur. Bu kitapta toplanan mektuplardan ve yapılan röportajlardan da anlaşılacağı üzere çocuklar Harry Potter’da, dostlukta yatan muhteşem sihri keşfetmişlerdir.
“Bu kitap benim gibi Harry Potter hayranları için kusursuz!”
-Pete Kowalksi. 11. Dallas Morning Star-Telegram

“Yeni Zelanda’dan, İrlanda’dan, Almanya’dan, Amerika’dan ve daha birçok yerden seslenen yazarlar… Kitaplara olan heyecanları ve sevgileri çok açık.”
-School Library Journal

“Hoş bir eğlence. Gözde karakterlerine, en sevdikleri büyülü eşyalara ve daha fazlasına yer verilmiş.”
-Booklist

Bill Adler, çocuk mektupları türünü Kamptan Mektuplar kitabıyla, bir milyondan fazla sattı. Popüler hale getirdi ve Beatles’a Aşk Mektupları kitabıyla tekrar en çok satanlar listesine girdi. Halen New York’da yaşıyor.

GİRİŞ
Çocukların kitap dünyasını hiçbir kitap Harry Potter kadar sarsmamıştı. Harry Potter, kimsenin tahmin edemeyeceği açılardan etkili olmuş bir fenomendir. Harry Potter, çocuklar için (ve az sayıda olmayan yetişkin için) macera dolu bir dünya yaratmıştır. Harry Potter dünya içinde bir dünyadır: her şeye büyü ve sihrin nüfuz ettiği ama aynı zamanda bizim dünyamızın Muggle’larm dünyasının bir parçası olan bir mekândır.
Dünya Çocuklarından Harry Potter’a Mektuplar’ı derlerken, hem J.K. Rowling’e olağanüstü bir ilginin olduğunu hem de Harry Potter’ın çocukları öncekinden daha çok okumaya sevk ettiğini fark ettim. Çocuklarla konuşup, onlarla Dünya Çocuklarından Harry Potter’a Mektuplar için röportajlar yapma fırsatını elde ettim. Aynı zamanda, Harry Potter kitaplarının neredeyse dünyanın her yerinde, bu genç çocukların okuma iştahını açtığım öğrendim. Harry Potter, hayatlarının geri kalanında okumaktan çok zevk alacak yeni bir okuyucu kuşağının oluşmasına yardımcı oldu. Belki de kim bilir, bu kitaptaki mektupların sahiplerinden biri geleceğin J.K. Rowling’i olacak.
Dünyanın her bir yarandan çocuklar Harry Potter’a mektuplar yazdılar. Dünya Çocuklarından Harry Potter’a Mektuplar’da; Amerika Birleşik Devletleri’nden, İngiltere’den, Filipinler’den, Güney Afrika’dan, Singapur’dan, Avustralya’dan, Estonya’dan, Hollanda’dan ve tüm kıtalardan genç Potter hayranlarının mektupları var.
Bu mektupları okuduğunuz zaman, çocukların merakım ve hayâl gücünün şiddetim keşfedeceksiniz. Benim en çok beğendiğim mektuplar yeni büyü ve iksir öneren mektuplar oldu. Her ne kadar kendi torunlarımın bunları evlerinin yakınında denemelerini istemesem de.
Ama siz bu kitabı benim neler yazdığımı okumak için almadınız. Bu nedenle de sözümü kısa keseceğim. Uzun lafın kısası; işte Dünya Çocuklarından Harry Potter’a Mektuplar.

Bill Adler
New York City
Ağustos 2001

EDİTÖRÜN NOTU
Dünyanın her yerinden çocuklar bize mektuplarını gönderdiler. Bazıları elektronik postayla, bazıları ise geleneksel postayla. Bazıları da öğretmenler ya da kitapçılar tarafından toplanıp paket halinde gönderildi. Birçok çocuk yaşlarını da ekledi ama bir kısmı eklemedi. Yaşlarını bize söyleyen çocukların yaş bilgisini ekledik. Vermeyen çocukların da yaşlarının gizliliğine saygı duyduk. Aynı zamanda, yine gizlilik prensibi nedeniyle Dünya Çocuklarından Harry Potter’a Mektuplar’ında mektupları yer alan çocukların, yalnızca ilk isimlerini kitaba koyduk. Mektuplarına ek olarak, birçok çocukla bu kitap için röportaj yapıldı. Bu röportajlar kendi mektuplarının hemen akabinde yer alıyor. Bu kitapta mektubu yer alan her çocuğa, Dünya Çocuklarından Harry Potter’a Mektuplar’ınin bir kopyası hediye edildi.

Ann’la Röportaj
Ann kendi tanımıyla uzun zamandır bir “fantastik delisi” fakat onun için Harry Potter kitapları sadece başka sihirli asalar ve büyücüler değil. “Bir Harry Potter kitabını okuduğumda, bu sadece bir okuma oluyor, bir fantastik kitap daha okumuş oluyorum. Kitabı okumayı bitirdikten sonra, düşlüyorum ve bir romancıya, bir yazara dönüşüyorum. Bu noktada kitapları dikkatle inceliyor ve analiz ediyorum…” diyor Ann. Bu birtakım şeylere göz atmanın başka bir yolu ve bu benim yazarların ne yaptığım ve onların yarattıklarını daha iyi anlamamı sağlıyor. Şimdi kitapları tekrar okuyabilirim ve onların çocukların düş dünyasında yarattığı kıvılcımları daha iyi değerlendirebilirim.
Ona, ana karakterde en çok neyi sevdiğini sordum. Ann şöyle cevapladı “Harry Potter’da en çok sevdiğim şey, onun mükemmel olmaması ve arkadaşlarına çok fazla güvenmesi. Dostluk kitapta üzerinde en çok durulan değer ve Harry’nin nelerle yüzleşmek zorunda olduğunu ve bunlarla kiminle birlikte yüzleşeceğini düşündüğümde hissettiklerimi seviyorum.”
ikinci olarak Ann’e “Başka beğendiğin karakter var mı ve neden?” diye sordum.
Ann hiç duraksamadan cevaplamaya başladı. “İkinci en çok sevdiğim karakter Hermione Granger; çünkü o bana kendimi hatırlatıyor. Aynı kişilik ve akademik çözüm üretmeye çalışmak ve arkadaşlar edinmek özelliklere sahibiz.”

“Çocuklardan Harry Potter’e Mektuplar” için 7 cevap

 1. harry yani daniel daha önce bizim ülkemize geldi fakat boğulma tehlikesi geçirdi. yani geçirmiş ben öyle duydum…
  bende harry potter’ın hayranıyım. filmleri ve kitapları gerçekten çok güzel :)
  en sevdiğim karakterler : ron,draco ve harry ::)

 • Kitap AdıÇocuklardan Harry Potter'e Mektuplar
 • Sayfa Sayısı240
 • YazarBill Adler
 • ISBN9759146231
 • Boyutlar, Kapak 13,5x19,5 cm, Karton Kapak
 • YayıneviPegasus Yayınları / 2005

Yazarın Diğer Kitapları

Yazarın Diğer KitaplarıOkudunuz mu?

Rastgele Kitap Getir Son Girilenleri Getir

Mükemmel bir spora başlayın, kürek çekin. Şimdi!

Detaylı Bilgi

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

Oynat Durdur
Vimeo Fragman Vimeo Durdur