Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

17 Gün Diyeti
17 Gün Diyeti

17 Gün Diyeti

Mike Moreno

Kilo vermenin iki en büyük engeli olan tekdüzeliği ve sıkıcılığı ortadan kaldırın ve hızla kilo verin! Eğer hızlı bir şekilde kilo vermek ve bunu…

17-gun-diyeti-dr-mike-moreno-pegasus-yayinlariKilo vermenin iki en büyük engeli olan tekdüzeliği ve sıkıcılığı ortadan kaldırın ve hızla kilo verin!

Eğer hızlı bir şekilde kilo vermek ve bunu etkin bir şekilde sürdürmek istiyorsanız bu kitap tam size göredir! Sizi açlıktan öldüren çok sayıda diyetin aksine, Dr. Mike Moreno’nun 17 GünDiyeti bilimsel olarak kanıtlanmış temeller üzerine dayanmaktadır. Kitap 5 kilo veya 50 kilo vermek istemenizden bağımsız olarak temelli olarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yazarın devrimsel diyet programı her gün yağ yakabilmeniz için bedeninizi metabolizma açısından düzenlemektedir. Program dört adet 17 günlük döngüler şeklinde yapılandırılmıştır:

İvme Kazandırma 
Sisteminizden şeker ve yağ deposunu atmaya yardımcı olan hızlı kilo verme,

Harekete Geçirme
Beden yağlarının atılmasına yardımcı olması için düşük ve yüksek kalori günlerinin dönüşümlü olarak değiştirilmesiyle metabolizma açısından yeniden başlatma,

Başarma
Döngülerin kontrol altında tutulmasını öğrenme ve yeni fitness programları uygulama,

Amaca Ulaşma 
Temelli olarak iyi alışkanlıklarınızı sürdüreceğiniz şekilde ilk üç döngünün bir birleşimi. Hafta sonları sevdiğiniz yiyeceklerin keyfini sürebilirsiniz!

Her bir döngü yediğiniz besinlerin kalori değerlerini değiştirir. Dr. Mike bu çeşitliliği yalnızca ilk 17 günde büyük değişimler beklentisi içinde olabileceğinizi tahmin ederek oluşturmuştur!

Bu, onaylanmış besinlerin, yorucu egzersiz programlarının veya sizi aç ve tatminsiz bırakacak gerçekçi olmayan kalori sayımlarının küçük bir listesi temeline dayanan bir diyet değildir. Ölçülü ve uygun porsiyonlar 17 Gün Diyeti’nin anahtar etmenleridir, buradaki ipucu gerçek bir yaşam tarzıyla en iyi şekilde uyumlu besin ve egzersizlerin hesaplanmasıdır.

17 Gün Diyeti tatildönemleri, dışarıda yemek ve hatta bir şeker kavanozu tarafından baştan çıkarılma gibi beslenme açısından tuzaklar barındıran durumlar için tüyolar içerir. Her bir bölüm ve her bir aşamanın nasıl işlediği ayrıntılı bir açıklamayla yapılmıştır ve besinlerin, yemek tariflerinin ve örnek öğün planlamalarının kapsamlı bir listesi alışverişlerinizi kolaylaştırmak amacıyla sunulmuştur. Programın başlangıcından itibaren bir değişim içinde olmanız nedeniyle alışkın olduğunuz beslenme düzeni ve olası besin alerji durumları da kitapta verilmiştir.

17 Gün Diyeti, eğer ona bağlı kalırsanız ve Dr. Mike Moreno’nun bu yolda size yardım etmesine izin verirseniz, büyük farklar ve uzun dönemli sonuçlar yaratacak basit bir diyettir. Diyet yapmada bu sizin ister ilk isterse on beşinci denemeniz olsun, bunu başarabileceğinizi bilmelisiniz. Şimdi, ne olursa olsun amacınıza yoğunlaşmalı, ona ulaşmak için ihtiyacınız olanları belirlemeli ve sürecin başlaması için eyleme geçmelisiniz. Sağlığınız ve mutluluğunuz önemlidir, öyleyse irade sahibi olun, kendinize inanın ve bırakın 17 Gün Diyeti’niz şimdi başlasın!

***

İÇİNDEKİLER

Teşekkür-7

KISIM I – 17 Gün Diyeti

1- Bana Yalnızca 17 Gün Verin • 11
2-Yak, Bebek, Yak • 33
3-Döngü 1: İvme Kazandırma • 57
4-Döngü 2: Harekete Geçirme • 93
5-Döngü 3: Başarma • 119
6-Döngü 4: Amaca Ulaşma • 155

KISIM II – özel Değerlendirmeler

7-17 Gün Kültürel Diyet • 181
8-PMS Özel Durum Diyeti • 199

KISIM III – Diyete Bağlı Kalmak

9-17 Gün Diyeti’nde Dışarıda Yemek • 227
10-Ailevi Sorunlar • 249
11-Tatil Dönemlerinde Diyeti Sürdürme • 261
12-Yoldayken 17 Gün Diyeti • 273
13-17 Gün Diyeti’nde Vardiyalı Çalışma • 285
14-17 Gün Diyeti Tarifleri • 301
15-Doktor, Lütfen Bana Daha Fazlasını Anlatır mısınız? • 317
Kaynakça-338

İthaf

Bu kitabı beni ve hayallerimi desteklemiş olan ailem ve dostlarıma ancak daha önemlisi beni her zaman cesaretlendirilmiş olan annem ve babama ithaf etmek istiyorum. Onlar eğitimim konusunda çok ilgili davrandılar ve bana çok çalışmanın önemini aşıladılar.

Ayrıca kalıpların dışına çıkmam konusunda beni motive eden hastalarıma da teşekkür etmek istiyorum. Onlar bu dünyayı daha sağlıklı ve mutlu bir yere dönüştürme umudunu verdiler.

Teşekkür

Maggle Greenwood-Robinson’a minnettarım. Onun sonsuz saatler boyunca bu projeye kendini adaması ve azmi olmasaydı elinizde tuttuğunuz bu kitap yazılamayabilirdi. Ayrıca programa katılmış ve desteğini sunmuş olan çok sayıda İnsana teşekkür etmek istiyorum.

Dünyanın daha sağlıklı ve mutlu bir yer olmasında bu kitabın yardımcı olmasını umuyorum. Zinde olmak ve harika görünmek için asla çok geç değitdir!

1

BANA YALNIZCA 17 CÜN VERİN

17 Gün Diyeti’ni kişisel olarak üç sözcükle özetleyebilirim: Hızlı sonuç alma.

Şu andaki kilonuz ve metabolizmanıza bağlı olarak ilk 17 günde 4.5 ila 5.5 kilo vermeyi umabilirsiniz. Doğal olarak, ideal kilonuzdan ne kadar uzaktaysanız, başlangıçta o kadar kilo fazla vereceksiniz.

Gerçekçi olalım: Bir diyete başladığınız zaman, nasıl görün­düğünüz ve hissettiğiniz konusunda hemen sonuçlan görmek istersiniz. Bunun nedeni toplumumuzda anında sonuç almaya yönelik bir anlayışın egemen olmasıdır: Biz bir şeyler isteriz ve onları hemen isteriz. Aynı şey kilo vermek için de geçerlidir. Kiloları verme konusunda beklentilerimizin yeterince hızlı olarak karşılanmaması sabırsızlık yaratacaktır. Böyle bir durumda vaz­geçmek ilerlemekten daha kolay gelecektir.

Bu diyet hızlı sonuçlar almanız için tasarlanmıştır ancak bu aç kalacağınız anlamına gelmez. Diyet, bedeninizin her gün yağ yakabileceği şekilde metabolik olarak besin ve egzersiz dengesi için dikkatli bir şekilde tasarlanmıştır.

Aynca önemli olan bir şey bu diyetin kilo verme oranının zaman olarak yalnızca 17 gün ile sınırlı olmasıdır, böylece sonu gelmez aylar boyunca diyet yapma düşüncesiyle moraliniz bo­zulmamış olacaktır.

Üstelik başka diyetlerle sıklıkla olduğu gibi görünüm konu­sunda hayal kırıklığı yaşamayacaksınız. 17 Gün Diyeti bedeniniz ve metabolizmanız üzerinde gözle görülür değişimler yapacak­tır. Ben bunu “beden karmaşası” olarak adlandırıyorum. Her bir 17 günlük döngü içinde, siz kalori sayımınız ve yediğiniz besinleri değiştirirsiniz. Bunları değiştirerek bedeninizin uyum sağlamasını önlemiş olursunuz. Dönüşümlü yöntem, çıkmaza girme ve bir yerde saplanıp kalma konusunda daha az eğilim­lidir. Buna ek olarak, asla sıkılmayacaksınız. Kilolarınızın eriyip gittiğini görmek eğlenceli olacaktır.

17 günün sonunda, ikinci bir 17-günlük döngü içine girecek­siniz, ardından üçüncü ve sonuncu bir kilo-koruma döneminde olacaksınız. Bu döngüde daha fazla çeşitlilikte besinler alacaksı­nız, bunlar arasında makul ölçülerde en sevdiğiniz gıdalar olacak­tır (Ancak ben sizin yeniden her bulduğunu tıkınan biri olmanızı istemiyorum).

Ne düşündüğünüzü biliyorum: Bu kadar kısa bir süre içinde güvenli kilo vermenin mümkün olup olmadığını düşünüyorsu­nuz. Eğer iyi besinleri gözden çıkarmadan doğru şeyleri yapar­sanız bu mümkündür.

Çok sayıda beslenme uzmanının yıllardır bize verdikleri va­azların aksine, hızlı kilo verme, eğer doğru bir şekilde yapılırsa, sağlıklı olabilir ve yalnızca günler içinde kilo verme ve beden incelmesi konusunda mucizeler yaşanabilir. En yeni araştırma­lar ne kadar hızlı bir şekilde kilo verirseniz, onları geri almanın o kadar daha uzun zaman alacağını ortaya koymaktadır. Bu, diyet yapan herkesi memnun edecek bir bulgudur. Artı, yakın zamanda kilo almanız nedeniyle kendinizi kötü hissediyorsanız veya bir hafta sonu tatilinden sonra göze batacak şekilde 3.5 kilo almışsanız veya dondurma yemeyi fazla kaçırmanız nedeniyle gözle görülür bir kilo artışı yaşadıysanız, bu diyet hızlı bir şekil­de sizi yola geri getirecektir.

17 Gün Diyeti bedeninize mükemmel bir başlangıç sunacak­tır. Kilonun hızla düşmesi size güçlü bir zihinsel patlama yaşata­caktır. Benim odaklandığım tek şey mümkün olduğu kadar fazla incelmenizdir. Bu olduğunda bedeniniz üzerinde iki adet 20 ki­loluk çimento torbasını artık taşımak zorunda kalmayacaksınız. Kot pantolonunuzun düğmesi artık birdenbire kopup fırlamayacaktır. Artık büyük beden giysiler giymek zorunda kalmaya­caksınız. Bu diyet sizi inceltecek, sağlıklı ve kıvrımlı yapacaktır ve daha ince olacaksınız diye yiyemediğiniz besinler karşısında ağzınızın suyu akmayacak veya Kraliyet Donanması tarafından uygulanan zorlu bir egzersiz programını takip etmeyeceksiniz.

Ancak bunun keyifli bir diyet olmayacağını da kabul etmek zorundasınız. Sağlıksız gıdaları tüketmeyi keseceksiniz. Sebze, meyve ve yağsız et yiyeceksiniz. Sizin içinizdeki yemek düşkün­lüğünün sebebini araştırmayacağım veya kilolu olmanızın gizli duygusal nedenlerini ortaya çıkarmayacağım. Sizden porsiyonlarınızı azaltmanızı, yağlı, şekerli, tuzlu besinleri kesmenizi ve yerinizden kalkıp hareket etmenizi isteyeceğim. Siz açlık çekme­yecek ve kendinizi geceyarısı mutfakta bulmayacaksınız, şekerli mısır gevreği ve bisküviyle beslenmeyeceksiniz. Bunu yapabilir­siniz çünkü herhangi biri 17 gün boyunca bunu yapabilecektir.

Bu programın güzel tarafı size sonsuz gibi gelen bir diyeti sürdürme nedeniyle sıkılarak cesaretinizin kırılmayacak olma­sıdır. Uzun dönemli diyetler gitgide artan bir yavaşlıkta kilo ve­rilmesi nedeniyle moral bozucu olmasına karşın 17 Gün Diyeti kısa zaman içinde sonuç verecektir. Yedi, on veya on yedi günde daha ince olmak hoşunuza gidecek. Ve değişiklikler meydana geldikçe kendinizi çok daha hafif ve fazlasıyla enerji dolu hisse­deceksiniz.

17 Gün Diyeti başarılabilir ve kolaydır. Birçok başka diyetin aksine, fırlatılacak bir uzay mekiğinin kontrol listesinden daha az karmaşıktır. Bu durumda bana yalnızca 17 gün verir misiniz?

Eğer bunu yapabilirseniz, tebrikler! Hayal kırıklığına uğra­mayacaksınız.

Önünüzde Neler Var?

Peki, bu 17 Gün Diyeti nasıldır? Sonraki birkaç bölümde onu derinlemesine inceleyeceğiz fakat çok hızlı bir özet olarak, 17 Gün Diyeti‘nin hızla kilo vermek için tasarlanmış olan eğlenceli ve fantastik bir beslenme şekli olduğunu söyleyebilirim. Birkaç çok basit ilke üzerine temellenmiştir, onların biri yağ yakmayı destekleyen ve sindirim sisteminize dost olan besin maddelerini tüketmektir.

DOKTOR, LÜTTEN BANA SÖYLER MİSİNİZ?

Verdiğim kiloların çoğu su ağırlığı mıdır?

Evet! Bu korkunçtur çünkü suyun da bir ağırlığı vardır. Bu fazla kiloların yalnızca “su ağırlığı’olduğunu asla reddetmeyin; bu ken­di kendini engelleyen bir tutumdur. Kozmetik olarak su ağırlığı, yağ kaybını gizleyebilir ve özellikle sinir bozucu olacaktır. Sağlık açısından, vücuttaki sıvı kaybı kalbinizin kasılmasına neden ola­bilir. Bedeniniz suyu tuttuğu zaman, bu kanınızda daha fazla su olduğu anlamına gelir. Kalbiniz tüm bu ekstra hacmi pompala­mak için daha fazla çalışmak durumunda olacaktır. Bu fazla sıvı bir kez kaybolduğu zaman, şişkinlik de ortadan kaybolacaktır. Üç veya dört gün İçinde fark edilir şekilde daha ince görünmeye baş­layacaksınız. Ve kendinizi daha hafif ve yediklerinize dikkat etme yönünde daha fazla motive olmuş hissedeceksiniz.

BİLİM DİYOR Kİ: Yavaş Mutlaka Daha İyi Değildir

Geleneksel düşünce tarzı hızlı kilo vermenin kiloları hızla geri al­maya yönlendireceğini söylemektedir. Ancak, yeni nesil bilim ya­vaş kilo vermenin mutlaka daha iyi olmadığını gösterir.

Yolunuzu Hızla Belirleyin. Florida Üniversitesinde 2010 yılında yapılmış olan bir araştırma uzun dönemli kilo verme ve bunu sür­dürmenin anahtarının kiloları yavaş yavaş verme olmadığını ortaya koymaktadır. 262 obez orta yaşlı kadın üzerinde yapılan araştırma­da hızlı kilo verenler haftada 900 gramdan daha fazla zayıflayan kişilerdir Daha yavaş kilo verenlerle karşılaştırıldığında, hızlı kilo ve­renler genel olarak daha fazla kilo vermişlerdir ve kilo vermelerini daha uzun süre boyunca korumuşlardır ve yeniden kilo alma olası­lıkları daha az olmuştur. Bulgular International Journal of Behaviorai Medicine yayın organında yayımlanmıştır.

Göbek Yağını Eritin: Göbek bölgesi iki türde yağlanmaktadır. Bir tür iç organlar yağlanması şeklinde bilinen yağın iç organlar etrafında toplanmasıdır. Bu yağ türü kan basıncı ve kolesterol seviyelerini artırır ve diyabet riskini yükseltir. Ayrıca Alzheimer hastalığı ve hatta bazı kanser türlerinin riskini artırır. İç organların yağlanması bedendeki başka bir yerdeki yağlanmadan çok daha kötüdür.

Diğer tür yağlanma karın derisinin hemen altında yerleşir ve deri altı karın yağı olarak bilinir. Ama o vermesi zor olan bir göbek çı­kıntısına neden olur. International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders yayın organında yayımlanmış, Finlandiya çı­kışlı bir çalışmada 6 haftalık hızlı kilo verme diyetinde, iç organ yağlanmasını yüzde 25 ve karın bölgesi deri altı yağlanması İse yüzde 16’lık azalma izlemiştir.

Ben fazla kiloların her zaman için beslenme ve metabolik dengesizliğin bir işareti olduğunu vurgulamak istiyorum. Yaygın inanışın aksine, bu kesin olarak sizin ne kadar egzersiz yaptığınız veya ne kadar yediğinizle sıkı sıkıya bağlı değildir. Bundan daha fazla olarak, yediğiniz besinlerin türlerine ve onların nasıl sindirildiğine ilişkindir. Eğer iyi besinlerin bu bileşenlerinin herhangi biri konusunda uzlaşı olmazsa, bu durumda beden hücre seviye­sinde yeterince beslenemeyecektir, metabolik işlev bozulacak ve toksinler birikecektir. Bu durumda, hızlı kilo vermek için ihtiyacı­mız olan şey sindirim ve metabolizmayı en iyi şekilde kullanmak­tır. 17 Gün Diyeti’nin yaptığı budur.

Bana güvenin, siz hızlı kilo vermekten o denli hoşlanacak­sınız ki kilo vermeyi sürdürmeye karar vereceksiniz, ilk 17 gün­den sonra, başka bir 17 gün vardır ve sonra bir başkası olacaktır; toplam üç döngü ve ağırlıklı olarak hafta sonları canınızın çekti­ği besinleri tüketebileceğiniz bir sürdürme döngüsü yaşayacak­sınız…

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazarın Diğer Kitapları

Bebhome Kahve

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

    Oynat Durdur
    Vimeo Fragman Vimeo Durdur