Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Amsterdam’da Düello
Amsterdam’da Düello

Amsterdam’da Düello

Ian McEwan

“Amsterdam’da Düello” İki eski dost, sarsıcı bir kayıp, tuhaf bir anlaşma: Güç, keder, aşk, kuşku ve politikanın keskin uçlarını dolanan, sonunda kaçınılmaz bir şekilde…

“Amsterdam’da Düello”

İki eski dost, sarsıcı bir kayıp, tuhaf bir anlaşma: Güç, keder, aşk, kuşku ve politikanın keskin uçlarını dolanan, sonunda kaçınılmaz bir şekilde “düello”ya dönüşen hayatlar… Ülkenin en başarılı bestecilerinden Clive ve saygın bir gazetenin genel yayın yönetmenliğini yürüten Yernon, eski âşıkları Molly Lane’in cenaze töreninde bir araya gelir. Molly’nin muhafazakâr eğilimli Dışişleri Bakanı’yla kurduğu ilişkinin sırrı, politik hamlelerin ve kariyer kaygılarının arasında, Clive ve Yernon’un dostluğunu sınayan bir krize dönüşecektir.

lan McEwan, Man Booker Ödüllü “Amsterdam’da Düello”da,hem ilkeleri, erdemleri ve meslek ahlâkını sorguluyor hem de insanın varoluşuna dair çelişkileri incelikle ortaya koyuyor. Dile gelmeyeni söze dökmeden sezdiren usta bir yazardan, insan ruhunun yumuşak karnında dolaşan unutulmayacak bir roman.

Zavallı Molly. Her şey Dochester Grill’in önünde bir taksi çevirmek için kolunu kaldırdığında farkına vardığı bir uyuşmayla başlamıştı – bir daha da geçmemişti bu his. Birkaç hafta sonra bazı şeylerin adlarını unutur oldu. Parlamento, kimya, pervane gibi sözcükler için kendini bağışlayabiliyordu ama yatak, krem, ayna gibileri için bunu yapabilmek güçleşiyordu. Kenger ve bresaiola sözcükleri de geçici olarak ortadan kaybolduklarında, herhangi bir rahatsızlığının olmadığına emin olmak amacıyla doktora başvurdu. Ancak test yaptırmaya gönderildi ve bir anlamda bir daha geri dönmedi. Didişken Molly ne kadar da kısa bir sürede o huysuz, paylaşmayı bilmez kocasının hasta odası tutsağı olmuştu.

Molly; kırk altı yaşında hâlâ kusursuz perende atabilen, Dışişleri Bakanı’nı kendine âşık etmiş parlak zekâlı restoran eleştirmeni, cesur bahçıvan ve fotoğrafçı. Aklını yitirmesi ve acı içinde kayboluşu dedikodu konusuna dönüşmüştü: Bedensel işlevlerini denetleyemiyordu, mizah anlayışını yitirmişti, gereksiz bir saldırganlık içindeydi; belirsizliğe doğru, boğuk çığlık nöbetleriyle bölünen bir yok oluş.

Molly’nin sevgililerinin, üzerinde yabanıl otlar bitmiş çakıllı patikada biraz daha uzağa ilerlemelerine neden olan şey George’un kiliseden çıkmasıydı. Üzerinde ANI BAHÇESİ yazılı bir tabelanın ardındaki oval gül tarhlarının arasına daldılar. Tüm bitkiler, donmuş toprağın birkaç santimetre yukarısında acımasızca kesilmişlerdi.

Molly’nin nefret ettiği bir uygulamaydı bu. Çimenlik alan ezilmiş sigara izmaritleriyle kaplıydı, çünkü burası, insanların bir önceki cenaze töreni sona erdikten sonra binanın boşalmasını bekledikleri yerdi. İki arkadaş ağır ağır, ileri geri yürüyerek daha önce aralarında çeşitli biçimlerde en az birkaç kez geçmiş olan konuşmayı yinelemeyi, “Pilgrim” ilahisini söylemekten daha rahatlatıcı buluyorlardı.

İki erkekten Molly’yi ilk tanıyan Clive Linley olmuştu; 68’de ikisinin de öğrenci olduğu dönemde tanışmışlar ve Vale of Health’te karmakarışık, girenin çıkanın çok olduğu bir evde birlikte yaşamışlardı.

 

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Masumiyet ya da Özel İlişki ~ Ian McEwanMasumiyet ya da Özel İlişki

  Masumiyet ya da Özel İlişki

  Ian McEwan

  “Masumiyet ya da Özel İlişki” Çağdaş İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından Ian McEwan, gerçek bir olaya yaslanan, psikolojik gerilim olan Masumiyet’te bir insanın sıra...

 2. Sahilde ~ Ian McEwanSahilde

  Sahilde

  Ian McEwan

  “Sahilde” 1962 yılı. Dorset kıyılarına balayına gelmiş iki genç: Florence ve Edward. Biri seçkin bir aileden bir müzisyen; diğeri daha mütevazı bir aileden, tarih...

 3. Fındık Kabuğu ~ Ian McEwanFındık Kabuğu

  Fındık Kabuğu

  Ian McEwan

  Edebiyat tarihinin en genç Hamlet’i babasının katline engel olmaya çalışırken pek bilindik bir varoluş krizine düşer: Olmak ya da olmamak! Hamileliğinin son aşamasındaki Trudy,...

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

 1. Ölüm Meleği ~ Vincent KlieschÖlüm Meleği

  Ölüm Meleği

  Vincent Kliesch

  Bir seri katil Berlin'de cinayetler işlemeye başlar. Üçüncü kurban, yaşlı bir kadın, beyaz bir gömleğin içinde evindeki yemek masasının üzerinde bulunur. Her adli tıp ekibinin korkulu rüyası gerçek olmuştur; ev köşe bucak temizlenmiş, geride tek bir iz bile kalmamıştır.

 2. Soğuk Bir Dokunuş ~ Louise PennySoğuk Bir Dokunuş

  Soğuk Bir Dokunuş

  Louise Penny

  “Olağanüstü bir cinayet, zeki bir dedektif, ürkütücü bir atmosfer…” -The Times- Kanada’nın gözlerden uzak, karın beyaza boyadığı Three Pines köyü, heyecanlı geçen bir buz...

 3. Kraliçenin Soytarısı ~ Philippa GregoryKraliçenin Soytarısı

  Kraliçenin Soytarısı

  Philippa Gregory

  Tudor masalı Kraliçenin Soytarısı ile devam ediyor… Boleyn Kızı’nı, bir kralın aşkı için birbiriyle savaşan iki kızkardeşin gerçek masalını çok sevmiştiniz. Kraliçenin Soytarısı’ında ise...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur