Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Facebook’ta Beğen

babaligailkadimlar-kapakBabalığa ilk adımlar yazar, pediatri doktoru ve aynı zamanda baba olan Robert ve James Sears tarafından endişelerinizi gidermek, babalığa hazır olup bu yeni kimliğinize adapte olmanıza yardımcı olacak çok faydalı bilgiler sunulmaktadır. Cesaret verici ve hafifleştirilmiş bir dille yazılmış bu kitapta, yazarlar size yirmi beş önemli noktada yönlendirmede bulunuyor. Hamilelik ve bebek doğduktan sonraki dönemde eşinize nasıl destek olabileceğiniz, bebekle bağ kurmanız, bebeğin ağlamalarının ne anlama geldiğini çözmeniz ve daha birçok konuda size bilgi veriyor.

Tüm bunların dışında bu kitap, çocuk bakımı ve ebeveynlik konusunda babanın aktif bir rol alıp bunun ödülünü de fazlasıyla alacağını da vurguluyor.

Biz bir babaya nasıl ‘harika bir baba’ olacağını anlatamayız; O bunu kendi içinde keşfetmelidir. Ama kendi çizgisini bulup, babalık içgüdülerini geliştirmesi ve içinde zaten saklı olan ‘Baba’ olgusunu keşfetmesi için yardımcı olabiliriz. Onu en iyi baba ve arkadaş olma yolunda yönlendirebiliriz.

Dr. Robert ve Dr. James SEARS

ÖNSÖZ

Oğulları tarafından yazılmış bir kitabın ünsüzünü yazmak bir babanın hayalidir!

Bir gün, baba adaylarından oluşan bir gruba yapmam gereken bir akşam konuşması vardı. Ogün daha erken saatlerde bir anne adayı ofisimizde hana şöyle bir soru yöneltti, “Kocamın konuşmanıza katılmasını nasıl sağlayabilirim? Bu bizim ilk bebeğimiz ve onun hazır olmasını istiyorum.” Ona kocasına yeni yatırımlar yapabilecekleri ve heyecan verici bir söyleşiye katılacaklarını söylemesini önerdim. Kocası benim favori sözlerimden olan ve mutlu bir evliliği yansıtan iki kelime ile “Evet, sevgilim” demiş ve söyleşiye gitmişlerdi. Çift ön sıraya oturdu ve konuşmanın ilk birkaç dakikası içinde adam karışım dürterek “Yatırımlar hakkında konuşacağım sanıyordum ama O bebekler hakkında konuşuyor!” Konuşmanın sonunda baba adayı bana teşekkür etti. Ve o an hayatının en iyi yatırımını yapmak üzere olduğu fark etmişti.

Yeni bir işe başlamak üzere olduğunuzu düşünün. Doğal olarak endişelisiniz, çünkü bu iş için biç staj görmediniz. Bu da yeni beceri ve araçlar gerektirir. İşte bu kitabı da araç kutunuz olarak görün, yeni başlayanlar için bir set gibi. Bu set size birçok fayda sağlayacak, yıllar sonra arkanıza yaslanıp, meyvelerini toplarken keyfini çıkaracaksınız. Bu yeni işe en alttan başlamalısınız. Çocuk bezinin nasıl değiştirileceğini öğrenerek. Karınızın içgüdüsel olarak ne yapacağını biliyor olması başta sizi hüsrana uğratabilir. Ağlayan bebeğe nasıl müdahale edeceğinizi karınız ” Tamam ben hallederim. sen unu sakinleştirmeye çalış” dediğinde öğreneceksiniz. Huysuz bebekleri rahatlatmak babalık hazzı aldığınız bir noktadır. Dr. Bob ve Dr. Jim bunu nasıl yapacağınızı size öğretecek. Etrafla boş boş gezmek yerine, bebeğinizi rahatlatıp karınızı mutlu edebilirsiniz. Minik bir bebekle ilgilenen büyük bir adam kadar kadınları cezbeden bir şey daha yoktur.

Bu kitapla Dr. Bob ve Dr. Jim size, bebeğinizin bir ebeveyn olarak size güvenmesini sağlayacak bilgiler sunuyor. Si/sadece annenin yokluğunda onun yerini dolduran bir yedek eleman değilsiniz. Çocuklarınız sizin onlara ebeveynlik etmenizden birçok şekilde keyif alırlar. Konuşmanızdan, onları kucağınızda tutmanızdan, onlarla oynamanızdan… Bu annenin yaptıklarından ne daha gü/cl ne de dalla azdır, bu farklıdır ve çocuklar bu farkı bilerek büyürler. Dr Bob ve Dr. Jim sizin olabileceğiniz en iyi baba olmanızı istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı size öğretecekler. Yirmi dört yıllık babalık deneyimlerini kullanarak ve diğer babalardan öğrendikleri işe yarayası şeyleri sizinle paylaşacaklar.

Sekiz çocuk büyütmek beni olgundan çok daha iyi bir adam, daha iyi bir koca, daha iyi bir insan yaptı ve oğullarımın kendi aileleriyle büyüdüğünü de gördüm. Bob ve Jinı’e bildikleri her şeyi benim öğretmeme rağmen (en azından böyle düşünmek isterim), kendi beş çocuklarıyla olan deneyimleri de onları sizinle paylaştıkları bu kitabı yazmalarında etken olmuştur. Bu kitapla yazarlar biraz yakınmak lalar. Hatalar yapmış ve bunlardan ders çıkartmış ve eşlerinden de bir şeyler öğrenmişlerdir. Bu kitapla size sunulan yirmi beş nasihat, bebeğinize dair yaptığınız bu zaman ve kişisel yatırımın keyfini çıkarmanızda yardımcı olacak.

Her çocuğumun büyüdüğünü, evden ayrıldığını, evlendiğini, kendi kariyerlerine başladığını, kendi çocuklarına sahip olduğunu görmek bana keyif verip ta en basa dönmemi ve onları kucağımda tuttuğum, yürümesine yardım ettiğim, uyuması için salladığım, altını değiştirdiğim ve her biriyle ayrı ayrı oyun oynadığım sayısız saatleri anımsatır. Büyük olan çocuklarımla ilişkilerime baktığımda, yaptığım yatırımın bana yüz katıyla döndüğünü gördüm. Dr. Bob ve Dr. Jim yapacağınız bu yatırımın size ve çocuklarınıza böyle bir yüzdeyle dönmesi için yardımcı olacak.

BILL SEARS

Babaya İlk Öğüt

Baba olmak üzeresiniz ve ya bu sevinci yeni tattınız. Belki de bu kitabı elinizde tutuyorsunuz çünkü eşiniz, kız arkadaşınız, kayın valideniz veya size değer arkadaşınız sızın buna ihtiyacınız olduğunu düşünüyor. Bunda alınacak bir durum yok. Birisi muhtemelen güzel bir hediye arıyordu ve çocuk büyütmek üzerine yazılmış koca bir ansiklopedi yerine kısa yazılmış bir kitabı okumanın sizin daha çok hoşunuza gideceğini düşündü. Her neyse, karınız zaten tüm önemli kitapları okuyacak ve sizi neleri bilmeniz gerektiği hakkında bilgilendirecektir değil mi”

Belki. Ama siz yeni bir baba olarak bu halkanın dışında kalmak istemezsiniz öyle değil mı? En az sizde bebeğin annesi kadar hu duruma hazırlıklı olmak istersiniz ama kısa yoldan, püf noktalarından, ıvır zıvır dışındaki esas konulan öğrenerek. İşte bu kitap bunu yapabilmeniz için yazıldı.
Şimdi, yeni bir baba olarak başladığını/ bu rolde, öğrenmeniz gereken sadece yirmi beş şey mi var gerçekten? Tabii ki hayır. Biz bu kitaba bundan çok daha fazlasını ekledik. Ama baba olmak, babalık yapılarak öğrenilebilecek bir şeydir. Dünyada sizi bu deneyime tam anlamıyla hazır bir duruma getirebilecek hiçbir kitap yoktur. Bu çok fazla bilgi öğrenmeniz gerekliği için değil, sizin ve bebeğinizin özel olduğundandır. Hiçbir yazar, harta bu ikisi bile bebeğinizin baba olarak size nasıl deneyimler ve sorunlar getireceğini tahmin edemez. Baba olmak çalışıp bir testi geçmek gibi değildir. Bırakın bebeğiniz size zurnanla neleri bilmeniz gerekliğini öğretsin. Biz burada sadece bir kaç oğul vermek, biraz şaka yapmak ve kendi babalık deneyimlerimizden öğrendiklerimizi paylaşmak için buradayız.

Öyle ise rahatlayın, bir kola, biraz cips ve sos alın. Rahat bir koltuğa oturun ve size baba olarak gidebileceğiniz doğru bir yol sunan bu faydalı ve durumu kavramanızı sağlayacak öğütlerimize kulak verin.

Bayanlara Bir Not

Bu kitabı kocanıza, damadınıza, oğlunuza veya arkadaşınıza almayı mı düşünüyorsunuz? Hayatınızda babalığa adım atacak birisi var ve siz de ona bu yeni sorumlulukta kolaylık sağlamak istiyorsunuz. Doğru seçim yaparsınız. Bu kitap baba olma yolunda lam bir kılavuz olacaktır. Biz bir babaya nasıl harika bir baba olacağını anlatamayız; O bunu kendi içinde keş (etmelidir. Ama biz Onu kendi çizgisini bulup, babalık içgüdülerini geliştirmesi ve içinde zaten saklı olan “Baba” olgusunu keşfetmesi için yardımcı olabiliriz. Onu en iyi baba ve arkadaş olma yolunda yönlendirebiliriz.

Ona tam olarak ne tür tavsiyelerde mi bulunacağız? O zaman, bu kitabı ondan önce siz okuyabilir ve ona vereceğimiz öğütler hakkında olumlu kanaat getirebilirsiniz. Ya da sadece bize ve ona bu konuda güvenebilir, arkanıza yaslanıp yeni doğan bebeğinizi kucağına aldığında neler olacağını şey
Endişelenmeyin. Bu kitap eşlerimiz, kendi annelerimiz ve diğer birkaç deneyimli anne tarafından onaylanmıştır. Bu yeni baba olmuş insanın çok güzel tavsiyeler alacağı konusunda içiniz rahat olabilir.

Hiçbir şey için kaygılanmayın. Sizi şaşırtabilir. Aniden kollarına aldığı bir bebek Onu hemen değiştirebilir. Kıpırdanıp duran küçük bir bebek kadar hiçbir şey sert bir adamı lapa gibi yumuşak bir hale bir hale getiremez. Bir adamı iyi bir baba yapmak zorunda değilsiniz, bebek onun içindeki baba olgusunu bulur ve ortaya çıkarır. Biz sadece eğer ihtiyacı olursa onu biraz yardımcı olmak için buradayız.

“Babalığa İlk Adımlar” için 2 yanıt

  1. Muhtemelen bir okuyucu program ile çeviri yapmışsınız, biraz okursanız demek istediğimi anlayacaksınız.
    Cümleler çok anlamsız ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Kitap AdıBabalığa İlk Adımlar
  • Sayfa Sayısı164
  • YazarRobert W. Sears/ Dr. James W. Sears
  • ISBN6055872137
  • Boyutlar, Kapak 15x15 cm, Karton Kapak
  • YayıneviMARTI KİTABEVİ / 2008

Yazarın Diğer Kitapları

Yazarın Diğer KitaplarıOkudunuz mu?

Rastgele Kitap Getir Son Girilenleri Getir

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

Oynat Durdur
Vimeo Fragman Vimeo Durdur