Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Bana Bir Masal Anlat
Bana Bir Masal Anlat

Bana Bir Masal Anlat

Elif Yavuz

İÇİNDEKİLER KÜLKEDİSİ FARELİ KÖYÜN KAVALCISI KÜÇÜK KİBRİTÇİ KIZ KURŞUN ASKER PARMAK KIZ ÇİZMELİ KEDİ PİNOKYO. ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU GÜZEL VE ÇİRKİN. SİHİRLİ FASULYELER BAMBİ….

İÇİNDEKİLER
KÜLKEDİSİ
FARELİ KÖYÜN KAVALCISI
KÜÇÜK KİBRİTÇİ KIZ
KURŞUN ASKER
PARMAK KIZ
ÇİZMELİ KEDİ
PİNOKYO.
ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU
GÜZEL VE ÇİRKİN.
SİHİRLİ FASULYELER
BAMBİ.
KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ.
HANSEL VE GRATEL
PAMUK PRENSES VE YEDİ CÜCELER
ÖREMEN ÇALGICILARI.
RAPUNZEL.
HEİDİ.
ALAADDİN’İN SİHİRLİ LAMBASI.
ŞİRİN KIZ VE ÜÇ AYILAR
PETERPAN.
KONUŞAN BALIK
AĞUSTOS BÖCEĞİ VE KARINCA.
KÜÇÜK DENİZ KIZI.
ASLAN İLE FARE.
İKİ İNATÇI KEÇİ
KAPLUMBAĞA İLE TAVŞAN.
İHTİYAR AYAKKABICI
KURNAZ TİLKİ.
EŞEK İLE KÖPEK
DÜRÜST ODUNCU.
YOKSUL ÇOCUK VE DİLENCİ.
BALIKÇI VE YUVARLAK TAŞ.
EN DEĞERLİ HAZİNE
SİHİRLİ YAKUT
CEYLAN, KAPLUMBAĞA, FARE VE KARGA.
YABAN KUĞULARI.
ÇIPLAK KRAL
KELOĞLAN VE AKSAKALU DEDE
UÇAN SANDİK.,
PÜSKÜLLÜ PRENS.
KARLAR KRALİÇESİ
UYUYAN GÜZEL
GÖNLÜ ZENGİN KIZ.
ALİ BABA VE KIRK HARAMİLER.
ASLAN İLE KÜÇÜK FARE
KELEBEK.
EĞLENCELİ ÇOCUK OVUNLARI
NESİ VAR
KUTU KUTU.
TELGRAF OYUNU.
BEZİRGANBAŞI.
ALİLER
KELİME OYUNU.
BOM OYUNU.
İSKEMLE  SANDALYE KAPMA OYUNU.
GAZOZ KAPAĞI OYUNLARI.
MUTFAKTA NELER OLUYOR.
KAÇ KURTUL
KÖŞE KAPMACA.
GÖLGE KOVALAMACA.
YAĞ SATARIM
CİCOZ
SAKLAMBAÇ OYUNU.
SESSİZ FİLM.
ON PAS
TEYZEM ÇARŞIYA GİTTİ
TREN OYUNU.
İP ATLAMA
TOP YETİŞTİRME.

KÜLKEDİSİ
Bir  varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde uzak
ülkelerln birinde, bir kral varmış. Bu kralın çok sevdiği bir karısı ve Sinderella adında dünyalar güzeli bir kızı varmış. Sinderella, güzel olduğu kadar iyi kalpliymiş de. Kralın ve Sinderella’nın mutluluğu kraliçenin ölümüyle bozulmuş. Kral bir süre sonra yeniden evlenmiş. Yeni karısı İse oldukça kıskanç, kötü kalpli bir kadınmış. Kralın yeni karısının da iki kızı varmış.
Bu iki kız, Sinderella’yı hiç sevmiyor, her fırsatta onu azarlıyor, bütün ev işlerini ona yaptırıyorlarmış. Günler bu şekilde Sinderella için mutsuzlukla geçiyormuş. Kralın da bir süre sonra ölmesi, Sinderella’yı tamamen mutsuz ve çaresiz yapmış. Artık üvey annesi ve kız kardeşleri, iyiden iyiye Sinderella’ya kötü davranıp onu bir hizmetçi gibi kullanmaya başlamışlar. Sinderella’nın durup dinlenmesine fırsat vermiyor. “Çabuk ol sallanma, bulaşıkları yıka, yerleri sil, çamaşırları yıka” diyerek onu sürekli çalıştınyorlarmış. Kendileri ise günlerini eğlencelerde, balolarda geçiriyorlarmış. Saraydaki tüm hizmetçileri kovarak bütün işleri Sinderella’ya yaptırmaya başlamışlar.
Ev işleri bittikten sonra bile Sinderella’nın onlarla oturmasına izin vermiyorlarmış. Akşamları, mutfakta, sönmekte olan ocağın önünde tek başına duruyormuş, ellerini küllere doğru uzatıp ısınmaya çalışıyormuş. Üstelik Sinderella’nın üzerinde giysi olarak da paçavralardan başka bir şey yokmuş. Kız kardeşlerinin ve üvey annesinin giysileri ise ipektenmiş. Bu yüzden üvey kız kardeşleri ona “külkedisi” adını takmışlar
Günlerden bir gün komşu ülkenin prensi sarayında bir balo düzenlemeye karar vermiş. Bunun için çevre ülkelere haberciler göndererek davette bulunmuş. Bu davet Sinderella’nın üvey annesine de ulaşmış.
Üvey annesi hemen balo hazırlıklarına başlayıp, kendisine ve kızlarına altın işlemeli giysiler hazırlatmış. Sinderella da bu baloya gitmek için üvey annesinden izin istemiş. Sinderella’nın bu isteği üzerine üvey annesi izin vermemiş kızkardeşleri ise, kahkahalarla gülmüşler.
“Bu üzerindeki paçavralarla mı baloya gideceksin. Bizi orada herkese rezil etmek mi istiyorsun?” diye alay etmişler.
Sinderella. kız kardeşlerinin eski giysilerini giyip, baloya gl
deb ileceğin i söylediyse de, onu tersleyerek, “Bu kadar iş dururken senin baloya gidip, eğlenmene müsaade edemeyiz” demişler.
Baloyu düzenleyen prensin babasının niyeti ise baloya gelen genç kızlardan oğlunun beğendiği birisiyle evlenip, onu kendisine prenses yapmakmış. Heyecanla balo gününü bekliyormuş.
Derken balonun verildiği gün gelip çalmış. Saray, ülke içinden ve dışından gelen davetlilerle dolup taşmış.
Sinderella’nın üvey annesi ve kız kardeşleri de baloya gitmişler. Sinderella evde yalnız kalınca mutfakta oturup balodaki insanları düşünerek için için ağlamaya başlamış. Bir yandan yerleri süpürürken bir yanda da “Ne olurdu sanki ben de baloya gidip, eğlenebilseydim” diye üzülüyormuş.
Sinderella’nın sesini o ülkenin iyilik perisi işitmiş. Merak edip Sinderella’nın yanına gelmiş.
— Neyin var neden mutsuzsun Sinderella? Senin gibi iyi kalpli bir kızın böyle mutsuz olmasının sebebi nedir? Diye sormuş. Sin der el la:
— Komşu ülkenin prensi bir balo düzenledi. Bende o baloya gitmek İstiyordum. Fakat beni götürmek İstemediler. Üstelik benimle alay ettiler. Kalbimi kırdılar, demiş.
İyilik perisi:
—Gideceksin öyleyse demiş iyilik perisi. Bana hemen büyükçe bir balkabağı ve bir düzine fare bul getir, demiş.
Sinderella perinin bu isteğine bir anlam verememiş ama hemen gidip bahçeden büyükçe bir kabak kesmiş, kabaklarla beslenen farelerden de bir düzine yakalayıp periye götürmüş.
Peri sihirli değneğiyle balkabağına dokunuverince, balkabağı altından bir arabaya dönüşmüş. Farelere dokununca ise. fareler çok bakımlı atlara ve arabacıya dönüşüvermiş.
Nihayet sıra Sinderella’ya gelmiş. İyilik perisi Sinderella’ya dokununca kız kendini birden altın İşlemeli, ipekten, pırıl pırıl partayan bir giysinin içerisinde bul muş. O kadar güzel olmuş ki   peri bile kendisine hayran
kalmış. Sinderella’ya Hemen arabaya bin ve ba loya git. Yalnız gece yansı olmadan geri dönmen kızım, çünkü gece yansı büyü bozulacak, demi;.
Sinderella hemen arabaya binerek baloya varmış. Sarayın merdivenlerinden inerken balodaki herkes hayranlıkla Sinderella’ya bakıp merakla onun kim olduğunu birbirlerine soruyorlarmış. Üvey annesi ve kız kardeşleri de Sinderella’yı tanımamışlar fakat kıskançlıkla onu İzlemeye başlamışlar. Sinderella’nın güzelliğini Prens de fark etmiş, hemen yanına yaklaşıp,
— Lütfen benimle dans eder misiniz? Diyerek Sinderella’yı dansa kaldırmış. Birlikte dans ederlerken Sinderella o kadar mutluymuş ki zamanın nasıl geçtiğini anlamamış. Vakit gece yansını geçmek üzereymiş. Bunu fark eden Sinderella, Prens’ten özür dileyip koşarak merdivenlerden çıkmış. Merdivenlerden koşarken ayakkabılanndan biri ayağından çıkmış. Sinderella aceleden ayakkabısını almadan arabaya binip eve tam gece yarısı varmış.
Kapıdan girer girmez büyü bozulmuş, altın araba kabağa, atlarla arabacı ise bir düzine fareye donüşüvermiş.
Sinderella o gece uykuya dalana kadar ağlamış. Hayatının bir daha asla o geceki kadar harika olamayacağını düşünüyormuş. Geçirdiği güzel geceyi düşleyerek uykuya dalmış.

Eklendi: Yayım tarihi

“Bana Bir Masal Anlat” için 7 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Hikaye-Roman-Masal
 • Kitap AdıBana Bir Masal Anlat
 • Sayfa Sayısı252
 • YazarElif Yavuz
 • ISBN9758461981
 • Boyutlar, Kapak 13,5x21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviMARTI KİTABEVİ / 2008

Yazarın Diğer Kitapları

Bebhome Kahve

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur