Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Bayılırım Maceraya
Bayılırım Maceraya

Bayılırım Maceraya

Anita Ganeri

Gez, Gör, Hayal et! Çin, Hindistan, Moğolistan, Brezilya, Antartika… Durma hemen şimdi sen de katıl maceraya! Bu kitapla serüvenden serüvene koşarak dünyanın dört bir…

Gez, Gör, Hayal et! Çin, Hindistan, Moğolistan, Brezilya, Antartika… Durma hemen şimdi sen de katıl maceraya! Bu kitapla serüvenden serüvene koşarak dünyanın dört bir tarafını gezecek, yeni yerler keşfedecek ve ilginç bilgiler edineceksin.
***

içimdekiler

Dünya’yı Keşfetmeye Hazır 01/9

Değişik Dillerde “Merhaba” / 12

Jet Lag / 14

Hindistan’daNasılKabaddiOynarsın? / 17

Kutupları Nasıl Boydan Boya Geçersin? / 20

Çin’de Yemek Çubuğu Kullanmanın Yolları / 24

Niagara Şelalesi’nde Nasıl Hayatta Kalırsın? / 28

Sahra Çölü’nü Deveyle Nasıl Geçersin? / 32

Belize’deki Mavi Delik’e Nasıl Dalarsın? / 36

Arjantin’deki Bir Buzulu Nasıl Aşarsın? / 42

Manş Denizi’ni Nasıl Geçersin? / 48

Kenya’da Masailerle Nasıl Zıplarsın? / 53

Etna Dağı Patlarsa Nasıl Hayatta Kalırsın? / 56

Issız Bir Adada Nasıl Hindistancevizi Kırarsın? / 60

Nasıl Kar Barınağı İnşa Edersin? / 63

Nasıl Hortum Kovalarsın? / 69

Kutu Denizanalarından Nasıl Kaçarsın? / 75

Atlas Okyanusu’nuNasıl Geçersin? / 78

Japonya’daNasılKaraokeYaparsın? / 84

AvustralyaKırsalındaNasılYemekBulursun? / 87

Moğolistan’daAtYarışlarınaNasılKatılırsın? / 92

Klimanjaro Dağı’na Nasıl Tırmanırsın? / 96

İskoçya’daki Highland Oyunları’na Nasıl Katılırsın? / 101

Havai’de Nasıl SörfYaparsın? / 107

Madagaskar’daBirSülüktenNasılKurtulursun? / 112

TrobriandAdaları’ndaNasılKriketOynarsın? / 116

San Francisco Depreminde Nasıl Sağ Kalırsın? / 121

KayalıkDağlar’daNasılRaftingYaparsın? / 127

Zambezi’de SuAygırı’ndanNasılKorunursun? / 134

Çin’deNasıl TaiChi Yapılır? / 138

Rio Karnavalı’na Nasıl Katılırsın? / 142

Laponlarla Birlikte Nasıl Ren Geyiği Güdersin? /147

BeringBoğazı’nıNasılGeçersin? / 153

Antarktika’da Kar Fırtınası’ylaNasılBaşedersin? / 158

Karayipler’de Kasırgadan Nasıl Sağ Çıkarsın? / 162

Dünya yı Keşfetmeye Hazır Ol

Muhteşem bir maceraya atılmak üzeresin. Dünya’nın en heyecan verici yerlerini keşfe çıkacaksın. Kavurucu sıcaklıktaki çölleri ve dondurucu buzulları aşacak, aktif yanardağlara ve karlı dağlara tırmanacak, azgın nehirlere ve okyanusların derinlerine dalacaksın. Yolculukların sırasında kar fırtınalarına göğüs gerecek, kasırgalardan sağ çıkacak ve pek çok büyüleyici insanla tanışacaksın. Keşif seferlerin sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmaman için yolculuğa çıkmadan önce detaylı bir ihtiyaç listesi çıkartman çok önemli.

Kâşifin Sırt Çantası

İhtiyaç duyacağın giysi ve malzemeler gittiğin yere ve oraya gittiğinde ne yapmayı planladığına bağlı olarak değişiklik gösterir, fakat ister kutupları ya da yağmur ormanlarını, ister çölleri ya da dağları keşfediyor ol, gereksinim duyacağın belli başlı malzemeler her zaman aynıdır. Seni sıcak ve kuru tutacak giysilere, rüzgâr ve yağmur geçirmeyen bir çadıra, hayatta kalmak ve sayesinde maceranın tadını çıkartacağın enerjiyi kazanmak için yiyecek içeceğe ihtiyaç duyacaksın. Keşiflerin sırasında gereksinim duyacağın her şeyin bir listesini çıkartmak imkânsız olsa da, işte sana sırt çantanı hazırlarken yardımcı olacak bazı ipuçları.

Yanma Alman Gereken Belli Başlı Malzemeler:


•    Yiyecek -acil durumlar için yanında bulunduracağın bir erzak çantası seni en az yirmi dört saat hayatta tutacaktır.

•    Bir su şişesi ve su arındın-cı tabletler: Bazı ülkelerde musluk suyu içmek sağlık açısından tehlikeli olabilir.

Bunun dışında deprem ve hortum gibi doğal afetler içme suyunu içilemez hale getirebilir.

•    Güven içinde uyuyabileceğin, seni sıcak tutacak dayanıklı bir çadır, bir uyku tulumu ve kibritleri veya çakmağıyla birlikte su geçirmez bir kılıf içinde saklayacağın bir kamp ocağı.
Böylece uzun bir yürüyüşün ardından arkana yaslanıp sıcak bir yemeğin tadını çıkartabilirsin.

•    Gideceğin yerin doğasına ve iklimine uygun giysiler. Modanın sıkı bir takipçisi olmana gerek yok, fakat bil ki seçeceğin giysinin doğru ya da yanlış olması bir keşif seferini kolaylaştırabileceği gibi imkânsız hale de getirebilir.

•    İyi bir çift yürüyüş ayakkabısı. Bir kâşifin yolculukları esnasında en önemli sermayesi ayaklarıdır. Bu nedenle kendine kaliteli bir çift yürüyüş botu edinerek ayaklarına iyi bak.

•    Harita. Gitmek istediğin yere ulaşabilmeyi istiyorsan nerede olduğunu bilmek önemlidir. Bunun için ihtiyacın olan ise güncel bir harita ve pusula.

•    Elinde tutmakta olduğun kitap. Bu kitapta okuduğun şeyleri araştır ve nelerle karşılaşacağın konusunda hazırlıklı ol. İşte sana en iyi hazırlık yöntemi!

Altın İpucu: Acil durumlar için sırt çantanda bir ilk yardım çantası ve yedek pilleriyle birlikte bir fener bulundurduğundan emin ol. Ayrıca çevrendekilere nereye gittiğini ve hangi tarihte dönmeyi planladığını bildir.

Değişik Dillerde “Merhaba”

Seyahatlerin esnasında dünyanın değişik yerlerinde birbirinden farklı insanlarla karşılaşacaksın. Hepsine karşı saygı ve nezaketi elden bırakma. Onların yaşadıkları bölge hakkında sahip oldukları bilgiler yolculuğunu çok daha heyecanlı kılacak, hatta kimi zaman hayatını kurtaracaktır.

İlk izlenimler önemlidir. Bu yüzden karşına çıkan insanları memnun edebilmenin en iyi yolu onlara kendi dillerinde merhaba diyebilmektir. Gülümse, konuşurken kendine güven. Böylece kısa zamanda dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edinmiş olacaksın. İşte sana bu kitapta bahsedilen ülkeleri ziyaret ederken ihtiyaç duyacağın birbirinden farklı “merhaba’lar:

Çince – Ni hao

Fransızca – Bonjour

Havaice – Aloha

Hintçe – Namaste

İnuitçe – Kutaa

İtalyanca – Buongiorno

Japonca – Konichi wa

Malgasça – Salama

Mongolca – Sain baina uu

Norveççe – God dag

Portekizce – Bom dia

Rusça – Zdravstvite

Laponca – Buorre beaivvi

İspanyolca – Hola

Svahilice – Jambo

Tamaşek/Tuarek – Ma d’tolahat

 

Jet Lag

Maceraların sırasında bir kâşif sıfatıyla yürüyerek, gemiyle, deve sırtında ve uçakla uzak mesafeler kat edeceksin. Dünya aynı bir portakal gibi uzunlamasına bölümlere, yani yirmi dört adet zaman dilimine ayrılmıştır. Aynı anda gezegenin farklı yerlerinde saatin farklı olmasının nedeni bu zaman dilimleridir. Örneğin, İngiltere’nin başkenti Londra’da öğle vaktiyken, Avustralya’nın Sidney şehrinde gecenin on biri, A.B.D.’nin New York kentinde ise sabahın yedisidir.

Dünyanın çevresinde uçmak, büyük bir hızla, farklı zaman dilimlerinden geçmek anlamına gelir. Vücudunun buna alışması ise biraz zaman alacaktır. Bu süreçte, varış noktana ulaştığın zaman kendini bir süreliğine yorgun, halsiz ve sersemlemiş hissedebilirsin. Sabahları çok erken uyanabilir veya gün ortasında uyuyakalabilirsin. Bu yaşadığın duruma İngilizcede “jet lag” adı verilir.

Jet Lag î Yenmenin Yolları

• Eğer batıdan doğuya seyahat edeceksen yolculuğa çıkmadan birkaç gün öncesinden itibaren geceleri daha erken yatmaya başla. Böylece biyolojik saatin gideceğin yeni zaman dilimine önceden alışmaya başlar. Şayet doğudan batıya gideceksen normal saatinden birkaç saat daha geç yatmalısın.

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazarın Diğer Kitapları

Beriahome Harf Kupa

Aynı Kategoriden

 1. Genç Olmak- 80 Yazardan 80 Öykü 2. Cilt ~ Nursel DuruelGenç Olmak- 80 Yazardan 80 Öykü 2. Cilt

  Genç Olmak- 80 Yazardan 80 Öykü 2. Cilt

  Nursel Duruel

  “İçinde seksen yazardan seksen öykünün yer aldığı iki ciltlik Genç Olmak, öykü türünün ele avuca sığmaz kıvraklığından, devingenliğinden zevk alan tüm okurlar için hazırlandı....

 2. Kanatsız Melek 1 – Yeni Başlangıçlar ~ Victoria SchwabKanatsız Melek 1 – Yeni Başlangıçlar

  Kanatsız Melek 1 – Yeni Başlangıçlar

  Victoria Schwab

  Aria kızıl saçları ve renkli bağcıklarıyla ilk bakışta on iki yaşında sıradan bir kız gibi görünebilirdi. Oysa o sadece hayal ederek bir şeyleri var...

 3. Ölümsüz ve İadesiz ~ Mary Janice DavidsonÖlümsüz ve İadesiz

  Ölümsüz ve İadesiz

  Mary Janice Davidson

  Betsy, bir yandan yarine kavuşma derdi içinde, bir yandan bodrum kattakilerle çarpışıyor, bir yandan da ayakkabı çantasından geri kalmamanın peşinde! Sanki alışveriş yapmak için...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur