Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Bir Yaz Gülüşü
Bir Yaz Gülüşü

Bir Yaz Gülüşü

İris Johansen

Çok genç olmasına rağmen Zilah Dabala’nın acı ve üzüntü veren bir geçmişi vardır. Her sorunu tek başına halledebileceğine inanmaktadır. Bir terörist grup tarafından rehine…

Çok genç olmasına rağmen Zilah Dabala’nın acı ve üzüntü veren bir geçmişi vardır. Her sorunu tek başına halledebileceğine inanmaktadır. Bir terörist grup tarafından rehine olarak kaçırılmış olmasına rağmen yardım almadan kurtulabileceğini düşünmektedir… Ama Daniel onu kurtarmaya kararlıdır. Kaçışları, ikisinin de daha önce bilmediği duyguları ateşler.

Daniel Seifert dünya çapında yüksek riskli koruma görevleri yaparak hayatını tehlike ile iç içe yaşamaktadır. Ama bu sefer kurtarması gereken genç kadının fotoğrafına bakarken kader oyununu oynamaya başlamıştır. Kadının sıcak gülümsemesi, hayatı boyunca aradığı şeyi bulduğu hissini vermektedir.

Fakat Daniel, Zilah’ın geçmişteki trajik sırrını öğrendiğinde, onu sonsuza dek kaybetmekten korkar. Ölümü birçok kez alt etmiş, karşısına çıkan zorluklarla başa çıkabilmiştir ama genç bir kadına aşkın iyileştirici gücünü öğretmeyi becerebilecek midir?

Birinci Bölüm
Fotoğraftaki genç kadın gülümsüyordu, Bu bir yaz gülüşüydü, sıcak ve bilgece ama daha fazla canlılık ve güzellik vaadiyle dolup taşan bir gülüş…
Kot pantolon ve pamuklu kumaştan yapılmış kareli kovboy gömleği giymişti üstüne beyaz yeleli güzel bir atın sırtında oturuyordu. Yeşil gözleri, çok daha yaşlı bir kadının dinginlik ve ağırbaşlılığını taşıyordu ama dudakları hafifçe aralanmıştı, suratı sıcaklık ve arzuyla öyle bir aydınlanmıştı ki Daniel’in elinin fotoğrafı İstemsizce sıkmasına neden oldu. “Çok hoş.” Sesinin kulağa ilgisiz gelmesi için kendini zorladı. “Adı ne demiş tiniz?”
“Zilah Dabaîa.” Clancy Donahue geriye yaslandı, buz mavisi gözleri, masanın arkasındaki yönetici koltuğunda oturan adamın üstünde dikkatlice gezindi. “İki yıl önce, seni Karimlerdeki partiye götürdüğümde annesiyle tanıştın. Kadın, onun bütün evlerinin idaresinden sorumlu.”
“Evet, onu hatırlıyorum,” diye mırıldandı Danîel, hâlâ dalgınlıkla fotoğrafa bakarken.
Clancy, adamın hatırlayacağını biliyordu. Daniel Seifert’in son on yılda yoluna çıkan her kişiyi ve her olayı hatırlayabileceğine bahse girerdi. Sedikhan’ın güvenlik örgütünde, onu iki yılı aşkın süredir Clancy’nin üsteğmeni olarak çok değerli kılan yeteneklerinden biri de buydu. Bunun yanı sıra, onu, Clancy’nin en kapsamlı silah deposundakilerden daha etkili bir silah yapan, jilet gibi keskinleştirilmiş bir öldürme yeteneği vardı. “Yasmin çok iyi bir kadın ve Zilah hakkında fena halde endişeleniyor.”
“Annesine benzemiyor.” Daniel’in hatırladığı kadarıyla, Yasmin, esmer teni, koyu renk saç ve gözleriyle kırklı yaşların sonlarında çekici bir kadındı. Fotoğraftaki kadının teni, esmerden ziyade soluk sarı gibi görünüyordu. İri gözlerinin köşeleri hafifçe yukarı doğru çekikti ve gözleri güzel, berrak açık yeşildi. Saçları koyu değildi, güneşten açılmış, altınımsı renk almış, düz ve parlak bir perde halinde sırtından aşağı iniyordu.
“Annesi Sedikhan’ın yerlisidir.”dedi Ciancy. “Zilah sadece yan Sedikhanh. Ama David Bradford ile olan alakasından dolayı iktidardakilerle yakından bağlantılı.”
“Bradford?” Daniel yukarı doğru bakmak için bakışlarını hızla fotoğraftan ayırdı. “Bradford’la ne alakası var ?”
“Zilah ve onun uzun bir geçmişi var.” Clancy duraksadı. “Bir bakıma David’in koruması altında diyebiliriz.”
“Gerçekten mi?” Daniel’in dudakları alaycı bir gülümsemeyle büküldü. ‘”Ve onun bakır saçlı karışma deli gibi âşık olduğunu duydum.” Değer biçmeye çalışır gibi fotoğrafı inceledi. “Ama Zilah kesinlikle her erkeğin memnuniyetle ‘koruması altına’ alacağı kadar güzel. Gerçi Bradford için biraz genç, değil mi?”
“Yirmi bir yaşında ve onunla öyle bir— Clancy birden durdu. “Zilah’ni David ile ilişkisi hakkında konuşmaya iznim yok.”
Daniel omuz silkti. “Adamın özel hayatına burnumu sokmayı düşünmüyordum. Kenarda yüz kadın tutsa bile umurumda değil.” Fotoğrafı önündeki masaya fırlattı ve gözlerini kararlılıkla fotoğraftan ayırdı. Kahretsin, neden kendini fotoğraftaki kızdan çaresizce büyülenmiş hissediyordu? Akla, mantığa sığmıyordu. Kız güzeldi ama bir önceki gece yatağında olan cariye çok daha güzeldi. Tanrım, hatta Clancy, kadını Bradford’un metresi olarak tanıttığında, sahiplenme hissinden doğan büyük bir öfkeyle dolmuştu içi.
Sandalyesinde geriye doğru yaslandı ve bir dizini masaya dayamak için yukarı çekti. “Bradford’a yakınlığının teröristlerin elinde nasıl bir silah olabileceğini anlayabiliyorum.” David Bradford ile hiç tanışmamıştı ama Danİel, bu adamın, hem Sedikhan’ın hükümdarlığını yapan Alex Ben Raschİd hem de karısı Sabrina tarafından derin bir sevgi gördüğünü çok iyi bili yordu. Bir önceki yönetici, yaşlı Karim Ben Raschid bile bu adama son derece düşkündü. “Evet, eğer Bradford chere amiesi için biraz güç kullanmayı tercih ederse hükümdarlığın onu dinleyeceğine şüphe yok.”
Clancy suratsız bir şekilde başını salladı. “Kesinlikle haklısın, dinleyeceklerdir.” Kaçırılma konusunu bilse David de Yasmin kadar üzülürdü. Bu yüzden Alex, David duymadan bu pisliğin temizlenmesini istiyor.”
Daniel tek kaşını kaldırdı. “Henüz bilmiyor mu?”
“Şu an karısı Billie ile New York’ta. Karısının, yazdığı bir şarkının kontratını İmzalamak İçin Birleşik Devletlere uçması gerekiyordu.”
“Ve tabi ki Alex, bu rahatsız edici kaçırılma olayıyla eski arkadaşının aile saadetinin bozulmasını istemedi.” dedi Daniel İğneleyici bir şekilde.
Clancy’nin kaşları çatıldı. “David’in bu olayla mutsuz olmasını istemedi diyelim. Her şey bir yana sen niye David’in Zilah’la ilişkisinden bahsediyorsun ısrarla? Sen de sofu değilsin, Daniel.”
“Israrla bahsetmiyorum. Ben sadece—” Daniel birden sustu. Israrla bahsediyordu ve bunu biliyordu. Bradford’un fotoğraftaki kadınla sevişi yor olması fikrinin yarattığı kızgınlığı, kendi bile anlamazken ona nasıl açıklayabilirdi. “Haklısın. Suçlamalarda bulunacak ilk kişi ben değilim.” Ellerini dizinin çevresinde kenetledi. “Tamam, her şeyi anlat. Şimdiye kadar bana sadece dört teröristin Scdikhan Petrol Şirketi’nin uçağını kaçırdığını ve gruplarından Sedikhan hapishanesinde olan iki kişiyi salmaya Ben Raschid’i zorlamak için, Zilah Dabala’yı ve pilotu rehin tuttuklarını anlattın. Anlıyorum ki yardımımı istemesen burada olmazdın. Hikaye ne?” Dudaklarına hafif bir gülümseme geldi. “İki senelik resmi emekliliğimden sonra neden bu işle ilgileneceğimi düşündüğünü merak ettiğimi kabul ediyorum.”
Clancy suratını astı. “Alex her zamanki gibi savurgan davrandı. En iyi adamımı işi bırakacak kadar zengin ederse, benden etkili bir güvenlik sistemi yürütmemi nasıl bekleyebilir?”
“Bana o petrol kaynaklarını vermemesini Önerebilirdin.” dedi Daniel sırıtarak. “Senin fikrin Alex’in gözünde çok Önem taşıyor.”
“O çatlak, Sabrina ve oğlunu vurmaya çalışırken onları kurtardıktan sonra mı?” diye sordu Clancy hırçın bir şekilde. “Sedikhan Petrol’ün yönetim kurulunda sana bir koltuk vermeme sine şaşırdım.
“Bunu önerdi ama ona, şirketin borçlarını Ödeyebilir durumda kalmasını tercih ettiğimi söyledim.” Daniel gözlerini kırpıştırdı. “Ben iş adamı değilim.”
“Evet, senin yeteneklerin başka yönde,” Clancy kabul elti. “Ve tecrübelerin de öyle. Bu yüzden buradayım. Olayı kendim halledecektim ama durum biraz hassaslaştı.”
“Hassas faştı?”
“Karmaşık olduğu gibi…” Clancy’nin dudakları ciddi bir hal aldı. “Tamam, olay şöyle gelişiyor.” Bambu sandalyede öne doğru eğildi ve kelimeleri makineli tüfek hızıyla patladı. “Teröristlerin başkanlığını, Marasef’te tutulan bir hükümlünün abisi olan AIİ Hassan yapıyor. Grubun bu fırsatı uzun zamandır beklediğini düşünüyoruz. David’i Zilah ile alakalandırdılarsa ev ödevlerini yapmışlar demektir. Zilah birkaç yıldır Birleşik Devletlerde ve şu anda Texas A&M Üniversitesi’ne devam ediyordu.” Bir an için ifadesinde kişisel olmayan bir hayranlık belirdi. “Aptal değiller. Hedeflerini çok dikkatli seçtiler. Alex, ailesi ve arkadaşları çevresindeki güvenlik neredeyse aşılamaz. Öte yandan Zilah bu çemberin dış kenarında ama yine de bu çemberin en önemli üyelerinden birine yakın. Büyük ihtimalle bir fırsat beklemekteydiler ve Zİlah’ın Sedikhan’daki evine uçması için Karim, şirket uçağını ayarladığı zaman atağa geçtiler. Kopİlot olarak kendi adamlarından birini koymayı başardılar ve Houston’dan havalanınca yapacaklarını yaptılar. Bu dün sabah oldu. Madrona ÇÖlü’ne indiler ve diğer üç terörist onlan karşıladı.”
“Madrona Çölü mü?” Daniel’in gözleri kısıldı…..

Eklendi: Yayım tarihi
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_Disney+ShogunDCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_Disney+ShogunDCANetwork_OSD0001E1X
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_Disney+ShogunDCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_Disney+ShogunDCANetwork_OSD0001E1X

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Roman (Yabancı)
 • Kitap AdıBir Yaz Gülüşü
 • Sayfa Sayısı248
 • Yazarİris Johansen
 • ISBN6055872526
 • Boyutlar, Kapak10,5x17 cm, Karton Kapak
 • YayıneviMARTI KİTABEVİ / 2009
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_Disney+ShogunDCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_Disney+ShogunDCANetwork_OSD0001E1X

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Çöl Çiçeği ~ İris JohansenÇöl Çiçeği

  Çöl Çiçeği

  İris Johansen

  Beni arama. Hazır olduğumda döneceğim. Bunlar, Pandora Madchen’ın kaçarken ardında bıraktığı satırlardı. Hayat önüne bambaşka fırsatlar çıkarıp onu farklı yollara sürüklese de o, yıllar...

 2. Ufka Dokunmak ~ İris JohansenUfka Dokunmak

  Ufka Dokunmak

  İris Johansen

  “Romantizmin ustasından büyüleyici bir başyapıt. “ -Booklist “Tam isabet, yine çok güzel bir romantik macera. “ -Kirkus “Johansen farklı bir romantizmle akılları kurcalayan gizemi...

 3. Zamanın Rengi Aşktır ~ Iris JohansenZamanın Rengi Aşktır

  Zamanın Rengi Aşktır

  Iris Johansen

  Aşk için ne kadar sabredebilirsin? Küçük yaşta yaşadığı zorluklara rağmen yeteneğine tutunarak zaman içinde başarılı bir sporcu olan Anthony, ailesini kaybeden Dany’de gördüğü ışığın...

Beriahome Harf Kupa

Aynı Kategoriden

 1. Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru ~ Heinrich BöllKatharina Blum’un Çiğnenen Onuru

  Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru

  Heinrich Böll

  İkinci Dünya Savaşı sonrası Alman edebiyatının en önemli temsilcilerinden olan Heinrich Böll, eserlerinde savaş dönemlerini, savaş sonrası yokluk yıllarındaki yurtsuzluk, işsizlik gibi konuları ve...

 2. Bjørn Hansen’e Dair Üçüncü ve Son Roman ~ Dag SolstadBjørn Hansen’e Dair Üçüncü ve Son Roman

  Bjørn Hansen’e Dair Üçüncü ve Son Roman

  Dag Solstad

  Bjørn Hansen’e Dair Üçüncü ve Son Roman On Birinci Roman, On Sekizinci Kitap’ta hayatını kökünden değiştirecek bir planı uygulamaya koyarken, 17. Roman’da ise yıllardır...

 3. Vergilius’un Ölümü ~ Hermann BrochVergilius’un Ölümü

  Vergilius’un Ölümü

  Hermann Broch

  Broch’un Vergilius’u, bugüne kadar romanın esnek ortamı bağlamında gerçekleştirilmiş en sıradışı ve en temel deneylerden biridir. Thomas Mann Broch, Joyce’tan bu yana Avrupa edebiyatının...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur