Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı
Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı

Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı

Fred Alan Wolf

Bilinç alanında dünyadaki en önemli öncülerden bisi olan Fred Alan Wolf (bilinen adıyla Dr. Kuantum), bilim ve ruhsal düşünce arasında köprü kuran öncü çalışmalarıyla,…

Bilinç alanında dünyadaki en önemli öncülerden bisi olan Fred Alan Wolf (bilinen adıyla Dr. Kuantum), bilim ve ruhsal düşünce arasında köprü kuran öncü çalışmalarıyla, bilim adamları ve ruhani liderler tarafından takdirle karşılanmaktadır. Bir belgesel niteliğindeki “What the Bleep Do We Know?” (Ne Biliyoruz ki?) adlı filmle Türkiye’de tanınmıştır. On iki kitabı bulunan ödüllü bir yazardır ve Kuantum’un Babası olarak bilinir.

Dr. Kuantum, bu küçük kitap’ta açık bir anlatımla, Büyük Fikirler’ni bilgi pınarından damlayan, parıltılı bilgi damlacıkları şeklinde bizlere sunuyor. Günlük gerçekliğin kuantum fiziği bakımından şekillendirilmesinden tutun da, paralel evrenler ve bireuylere kainatın yüce bilinci arasındaki ilişkiye kadar her şeyi kapsayan Dr. Kuantum’un “Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı” size dünyayı zihin açıklığıyla ve yepyeni bir gözle izleme imkanı sunuyor.

Küçük Kitabımıza Kısa Bir Giriş
Elinizde tuttuğunuz bu ufak koleksiyonda, kitaplarımdan ve röportajlarımdan özenle seçilip derlenmiş parçalar bulacaksınız. Sizleri düşündürmesini, neşelendirmesini ve hatta gülümsetmesini umarım. Bu kitabın size mutlaka bir şeyler Öğretmesi gerekmiyor (her ne kadar kendinize ve evrene dair bir şeyler öğretmesini umsam da bu şart değil), fakat inandığınız tek gerçeğe doğru tutunduğunuz sıkı bağlardan sizi kurtarmak için yazdığımı bilmenizi isterim. İçinde bulunduğumuz bu evrenin aslında hayal edebileceğimizden çok daha büyük ve benliğimizin de değerli bir varlık olduğunu anlamaya başlayacaksınız. Çünkü yaradılışın üzerinden geçen milyarlarca yıllık zaman diliminden sonra, Allah’ın seçtiği kullar olarak dünyadaki sahnede yerinizi almış bulunuyorsunuz!
Kendinizi pek değerli bulmuyor ya da pek çok arkadaşınızdan daha iyi olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Sizi uyarıyorum: Her iki durum da yanılsamadan ibarettir. Umarım bu küçük kitabı okuyarak gerçekte ne olduğunuz hakkında daha iyi bir bakış açısına ulaşırsınız.
Oldukça meraklandınız, öyle değil mi?

Kendinize daha derin sorular sorarsanız, size bu dünyada var olmanın yeni yolları açılacaktır. Bu durum, temiz hava dolu bir nefes almanızı sağlayacak ve hayatınız daha eğlenceli hale gelecektir! Unutmayın, hayatın püf noktası bilinende değil, gizemli olandadır!
Apartmanımızın girişinde oyun oynadığım özel bir günü hatırlıyorum. Aşağı yukarı sekiz yaşlarındaydım. Merdivenlerin başında durup aşağıya bakmış, önümdeki on dokuz ya da yirmi basamağı atlayıp, birinci kattaki dairemizden zemin kata inebilir miyim, diye düşünmüştüm. Sonra ani bir kararla merdivenlerden kaymaya başlamıştım. Ayağım her basamağın ön kenarına belli belirsiz değiyordu. Şimşek gibi bir hızla zemin kata ulaşmıştım.
Ancak tırabzanlardan kaymamış veya ayağımı basamaklardan hiçbirine doğru dürüst basmamıştım.

Yaşım büyüyüp de o gün ne yaptığımı hatırladığımda, bunun aslında imkânsız bir şey olduğunu fark ettim. Ayağım bir basamağın ön kenarından diğer basamağın ön kenarına ulaşabilecek kadar büyük değildi. Böyle bir şey ancak suratımın üzerine düşmemle sonuçlanabilirdi, Acaba bu süper güçlerin yer aldığı bir rüya mıydı, yoksa gerçekten bu basamaklardan kaymış mıydım?

Kuantum
Peki, kuantum evrenini anlamak neden bu kadar Önemlidir? Bunu anladığınız zaman enfes bir haz duyacaksınız da ondan! Kuantum, hayatınıza yeni bir görüş gücü katacaktır. Öncelikle düşünce şeklinizin şimdiki halini almasının sebeplerini ve böyle hissetmenize yol açan koşulların ne olduğunu anlamanız gerekiyor. Sonra da tüm bunları nasıl değiştireceğinizi bulabilirsiniz. Kuantum fiziği yeni düşünce şekilleri ve dünyada varoluşun yeni yollarını sunuyor. Öyle sanıyorum ki bu durum, yürüyüş yapmaktan birisiyle sohbet etmeye veya arabanızı kullanmaya dek yaptığınız pek çok işi daha iyi hale getirecek, gerçekte size pek de zevkli gelmeyen şeylere eğlence ruhu katacaktır. Okuyacağınız mecazi anlamlarla dolu cümleler taptaze düşünce yolları bulduracak, hayatınızın her cephesine gösterdiğiniz yaklaşıma yenilik katacaktır.

Fiziği
Ayrıca kuantum fiziği yeni teknolojilere şaşırtıcı derecede çeşitlilik kattığı için de önemlidir. Çevremizde, içinde bilgiişlemci bulunmayan cihaz kaldığını pek zannetmiyorum. İşte bu, eylem halindeki kuantum fiziğidir. Kuantum fiziği olmadan dijital çağın yaşanması mümkün değildir. Kuantum fiziğinin biyoloji ile tıp üzerine olan etkileriyse muazzamdır. Yirmi birinci yüzyıl kültürümüzün karşısına çıkan en önemli bilimsel problem, zihin ile beden arasındaki ilişkidir. Yeni çıkan ilaçlar ve sağlık konusunda öğrenilen yeni bilgilerle birlikte kuantum fiziği, belki de bedenle ilgili eskiden beri var olan manevi bakış açısını gerçekten yakalamak için ihtiyacımız olan tek şeydir. Bununla birlikte modern bilimsel fikirler, bilincin gerçeği değiştirebileceğini ve böylece tüm hastalıkların bugün çiçek hastalığında olduğu gibi geçersiz hale gelebileceğini kanıtlamıştır.

Kuantum fiziği…
Evrensel şekilde işleyen, iyi tanımlanmış bir dizi kuralı içerir. Bu kuralların dünya hakkında öngördükleri, aslında dünyanın dıştan nasıl göründüğü değildir. Bu kurallar, beraberlerindeki pek çok şeyle birlikte gerçeklerin birbiriyle garip şekilde çatışmasını ya da paralel olmalarını öngörmekte, iki ya da daha fazla yerde bulunan objelerden bahsetmektedir.
Hayatın tecrübelerini anlamanızı sağlayacak yepyeni benzetmeler sunmaktadır.
Ve hayatınızı değiştirebilme gücüne sahiptir!

Hayatımızdaki hareketlilik bazen karmaşık görünebilir, Ancak karmaşık değildir. Dev bir dalga gibi hareket eder ve biz de tam onun üzerinde dururuz. Eğer dalgayı kontrol etmeye çalışırsak, kendimizi onunla sürekli savaş halinde buluruz. Eğer sadece dalganın üzerinde kalmayı öğrenirsek, bu sefer de onun kurbanı oluruz. Fakat bir seçeneğimiz daha vardır: Dalganın hareket kurallarını kavrayabilir ve üzerinde başarılı bir biçimde sörf yapmayı öğrenebiliriz.

İçimizdeki mitoloji dünyasını fark etmeden manevi olarak aydınlanmaya çalışmak ciddi bir hatadır. Sık sık bu hatayı yapan insanlar kendini “şeytanla savaşta” veya “şeytan korkusu” içerisinde bulur.
Efsanenin Gücü

Allah’ın yarattığı bu büyük sahnede perde ilk açıldığı zaman kocaman bir boşluk ortaya çıkar. Bilime göre bu boşluk büyük bir patlamaya dönüşür. İncil bu durumu şu şekilde açıklar: Başlangıçta yalnızca “Emir” vardır. Bu emir Allah’ındır ve aslında bu Allah’ın zatıdır. Her iki görüş de oldukça farklı gibi görünmektedir. Büyük Patlama ve Emirle Varoluş lamı lamına bağdaşmaz görünmektedir. Biri maddenin ve enerjinin fiziksel evreniyle, diğeri aldın ve bilginin zihinsel evreni ile ilgilenir. Peki, bu iki görüş de aynı şeyden bahsediyor olamaz mı? Evreni açıklama şeklimiz, bir biçimde, üzerinde konuştuğumuz ve hakkında yazı yazdığımız evreni oluşturmuyor mu? Evreni çözebilmek için onu nasıl sömürdüğümüz, nasıl tanımladığımız ve nasıl daha iyi anladığımıza dair sorular sorarız. Bir şeyi öğrenme ve tecrübelerimizi anlamlı konuşma simgelerine dönüştürme eylemi, dışta görünen fiziksel madde ile uyulması gerektiği farz edilen düzenin kurallarını yaratıyor olabilir mi?
Bu sorulara ve daha nice sorulara cevap verebilmek için, öncelikle bilgi, anlam ve tanımlamanın “içteki” dünyası ile madde, enerji ve varoluşun “dıştaki” dünyası arasındaki ilişkiyi uyumlu hale getirmek gerekecektir. İşte bu uyumun tamamen yeni bir simya olduğunu söylerken anlatmak istediğim tam olarak budur.

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Popüler Bilim
 • Kitap AdıBüyük Fikirlerin Küçük Kitabı
 • Sayfa Sayısı160
 • YazarFred Alan Wolf
 • ISBN6050056037
 • Boyutlar, Kapak12x16,5 cm, Karton Kapak
 • YayıneviCrea Yayıncılık / 2008

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı ~ Fred Alan WolfBüyük Fikirlerin Küçük Kitabı

  Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı

  Fred Alan Wolf

  Bilinç alanında dünyadaki en önemli öncülerden bisi olan Fred Alan Wolf (bilinen adıyla Dr. Kuantum), bilim ve ruhsal düşünce arasında köprü kuran  öncü çalışmalarıyla,...

Bebhome Kahve

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur