Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Facebook’ta Beğen

darbelidemokrasi

Mahir Kaynak, Türkiye’deki darbelerin arka planını anlatıyor!

Askeri darbeler ülkeyi yönetenlere karşı yapılmaz, ülkeyi yönetenler tarafından yapılır.

Ne zaman?

Anarşi ve terörü, darbe olmasını isteyenler çıkarır.

Nasıl?

Ağca’yı hapishaneden kaçıranlar bellidir. Aynı kişiler, devletin içinden adam kaldırdılar.

Kimler?

Bu ülkede, bir gün evvel sağcı yatanlar, ertesi gün solcu kalktılar!

Neden?

Kürtçenin serbest bırakılması, tamamen Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgilidir.

Niçin?

Türkiye’de meydana gelen askerî darbeleri önceden rapor eden, 9 Mart cuntasını çökerten Prof. Dr. Mahir Kaynak yine ezberleri bozuyor..

İçindekiler
Birinci Bölüm ASKERİ DARBE
Amacı  Nedenleri • Programı  Kadrosu
ikinci Bölüm: İSTİHBARAT DÜNYASI
Tecrübeler  Olaylar  Analizler
Üçüncü Böfü’m: 912 MART
Sol ihtilal Hazırlığı
Dördüncü Bölüm: 12 EYLÜL
Anarşi  Terör  Darbe
Besinci Bolüm:
DARBELERİN AKTÖRLERİ
Dış güçler  Ordu  istihbarat  İs dünyası  Mafya  Basın
Altıcı Bölüm: SUİKASTLAR VE İRTİCA
Yapay Gündem; Siyasf cinayetler İslamcı Terörizm (!) bağlantısı
Yedinci Bölüm: ORTADOĞU
Tespitler  Tercihler  Sonuçlar

Önsöz
Dünyamızı algılarken bile önderlik eden. çeşitli değer yargılarımız ve inançlarımız oldu. Bunlar bize neyin doğru neyin yanlış olduğunu gösteriyordu. Üstelik bu kalıplara uymayanları devleti yıkmak istemekle suçluyorduk. Oysa bu çerçevenin bizi bir durağanlını, değişmezliğe ittiği de bir gerçekti.
Şüphesi: bu düşünce kalıbı bir eleştiri ve karşı çıkışı da davet edecekti. Ama sistemi eleştirenler, dogmâsız bir dünya yerine, kendi dogmalarının hakim olduğu bir düzen istiyordu. Her ideolojinin temsilcileri ‘doğru, benim söylediklerimdir, buna karşı çıkan haindir’ diyordu.
Bize göre içinde yaşadığımız dünyanın sorunlarını salt ideoloji ve inançlarla çözmek mümkün değildir. Özellikle dış politika söz konusu olunca; çözüm onun kuralları içinde aranmalıdır. Bu kurallar tıpkı bir oyunun kuralları gibi evrenseldir ve hesaba dayanır. Burada haklılık veya haksızlık çok önemli değildir. Ülkeler kendi çıkarlarını korumak ve varlıklarını sürdürmek için gücü en önemli faktör sayarlar.
Türkiye yılkına, karşılaştığı sı mininin iç kaynaklı olduğunu, bunları çözerse meselesi kalmayacağını düşünmüştür. Diğer ülkelerle ilişkilerinde kimseye karışmamayı ilke edinmiş, böylece kimsenin de kendisine karışmayacağını zannetmiştir.
Oysaki ülkelerin çıkarları bir örgü gibi iç içe geçmiştir ve her ülkenin diğerleri ile ilgili, az ya da çok, hesapları ve beklentileri vardır. Yaz ila umuda buna defindik; bana dış dinamiklerin, iç dinamiklerden daha güçlü olduğunu söyledik.
Eğer bulunduğunuz yer, bir büyük gücün etki alanı içinde ise ve buraya başka güçler giremiyorsa göreceli bir istikrar içinde yaşamanız mümkündür. Ama eğer ülkeni: farklı güçlerin çıkar çatışmasında bir yer tutuyorsa,  kendinizi bir kavganın içinde bulmanız kaçınılmazdır. Bizim ülkemiz bu konumdadır. Yeniden yükselen Avrupa ile güçlerini kaybetme sürecine giren ABD ve Rusya’nın çıkar çatışmalarında bir köşe taşı durumundadır.
Yorumlarımız, inanç ve ideolojilerden bağımsız, bunlara karşı çıkmayan, ama bunların uluslararası mücadelelerde sadece bir araç olduğunu kabul eden bir üslup taşımaktadır.
Bugüne kadar bize hep inanmak ve inançlardan ödün verilmemesi gerektiği söylenegelmiştir. Biz buna bir boyut eklemek istiyoruz ve düşünün diyoruz. Bize göre en doğru çözümlere bilgi ile desteklenmiş akıl varabilir.
Prof. Dr. Mahir Kaynak

Birinci Bölüm ASKERÎ DARBE
Amacı  Nedenleri  Programı  Kadrosu
………….

Yayım tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Kitap AdıDarbeli Demokrasi
  • Sayfa Sayısı160
  • YazarMahir Kaynak
  • ISBN9752635008
  • Boyutlar, Kapak 13,5x19,5 cm, Karton Kapak
  • YayıneviTimaş / 2006

Yazarın Diğer Kitapları

Yazarın Diğer Kitapları

PaintCV.netOkudunuz mu?

Rastgele Kitap Getir Son Girilenleri Getir

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

Oynat Durdur
Vimeo Fragman Vimeo Durdur