Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Dişilik mi Kişilik mi?
Dişilik mi Kişilik mi?

Dişilik mi Kişilik mi?

Seda Akgül

Bir kadın olarak önce dış görünüşümüzle masaya oturur, aklımızla kalkmaya çalışırız. Bedenimiz ve ruhumuzun nadirdir aynı fikirde olduğu. Bir adamla tanışırız, aklımız “kaç!” derken…

Bir kadın olarak önce dış görünüşümüzle masaya oturur, aklımızla kalkmaya çalışırız. Bedenimiz ve ruhumuzun nadirdir aynı fikirde olduğu.

Bir adamla tanışırız, aklımız “kaç!” derken kalbimiz kilitlenir. Aşkımızın peşinden koşsak adam kaçar, aklımızla hareket etsek “hesapçı” denilir.

Hep tasa ya da tasarı vardır kafamızda, doyasıya yaşamamızı engelleyen. Hep güçlü olman gerekir ama kırılgan gözükmen beklenir. Her zaman güzel, akıllı, bakımlı olman adettendir. Devlet de idare etsen, podyumda da yürüsen asıl olan kişilikle dişiliği bir arada götürmek, beden ve ruhu ayırmadan yaşayabilmek ve birini ilk gördüğünde cinsiyetini değil insanlığını algılamaktır.

İşte bu düşüncelerimi ve gözlemlerimi hem eğlenmek hem de sizleri eğlendirmek için bu kitapta paylaştım. Bir Jane Austen klasiği beklemeyin benden ama kendinizden bir şeyler bulacağınızın arada kahkaha atacağınızın garantisi veririm. Kendinizi sevin gerisi gelir…

İyi eğlenceler…”

* * *

Televizyon programcısı Seda Akgül’ün, kadınlık ve erkeklik hallerinin keyifle anlatıldığı “Dişilik mi Kişilik mi?” kitabı hem erkekler hem kadınlar için farklı bir macera olacak.

Uzak durulması gereken erkekler, erkekler neden aldatır, kadınların sırları, erkekler ne ister, kadınlar ne ister ve birbirinden ilginç kadın tipleri…

Denir ya “hepsi ve daha fazlası” bu kitapta.

***

İÇİNDEKİLER

Giriş     13

I.BÖLÜM
Gri Tilkiler     19
Karabataklar     21
Metroseksüel Erkekler     23
Aşk Çocukları     25
Kurbanlar     27
Pintiler     31
Enteller     35
Kıskançlar     39
Bilgisayar Kurtları     41
40’lık Bekarlar     43
Şıpsevdiler     47
Maçkolikler     49
Narsistler     51

II.BÖLÜM
Benim Popom, Senin Popon     57
Dekolte Sorunsalı     63
Bay Yeterince İyi     67
6.5-7,4-8.5     75
Göster Ama Elletme!     79
Tasasız ve Tasarısız     83
Erkekler Neden Aldatır?     89
Aldatıldığımızı Nasıl Anlarız?     103
Erkekleri En Çok Korkutan Sorular     111
Erkekler Ne İster?     115
Bir Koca Nasıl Pişirilir?     125
Eşya ya da Sevgili Seçimi     131
Yapmadan Önce     131

III.BÖLÜM
Kendimizi Tanıyalım     131
Krem Rengini Hiç Zorlanmadan Her An Kullanılabilen Kadın Tipi     133
Şefkatli Kadınlar     135
Erkek Fatma Kadın Tipi     137
Polyanna’nın Kankası Şekerkız Candy’nin Kuzeni Kadın Tipi     139
“Ben de Ondan İstiyorum” Kadın Tipi     141
“Benim Ailem”ci Kadın Tipi     143
Sivil Toplum Örgütlerine Bağımlı Kadın Tipi     147
Şımarık Kadınlar     149
Her Erkeği Hayatının Erkeği Görüp Peşini Bırakmayan Kadın Tipi     151
Kenar Mahalle Dilberleri     153
‘Bayır Gülüm Üniversitede’ Kadın Tipi     155
Çıkarcı Kadın Tipi     157
Dırdırcı Kadın Tipi     159
Doğal Görünüp, Doğal Kokan Çevreci Kadın Tipi     161
Evlenmekte Geç Kalmış Şimdi de Tamamen ‘Armudun Sapı Üzümün Çöpü’ Kadın Tipi     163
İsrarla Tuzruhuyla Temizlik Yapan, Temizlik Hastası Kadın Tipi     165
Mahalle Kızları     167
‘Oram Ağrıyor Buram Ağrıyor Vay Vay Vay’ Kadın Tipi     169
Patronun Pilici İşveli Kadın Tipi     171
İkoncan Cool Kadın Tipi     173
Ay Tiki Vay Tiki Kadın Tipi     175
İşini Aşırı Seven Kadın Tipi     177
Erkeklerle Oyun Oynayan Kadın Tipi     179
Romantik Kadın Tipi     181
Zekası Gözlerinden Fışkıran Kadın Tipi     183
Seksi Kadın Tipi     185
Sosyal Paylaşım Siteleri Kadın Tipi     187
Spor Düşkünü, Diyet Bağımlısı Kadın Tipi     189

Kocasına (babama) çok düşkün annem;
Süheyla Akgül’e ithaf ediyorum.

Bu kitapla sonsuza kadar evde kalmayı garantiledim anne, kusura bakma…

.

GİRİŞ

Bu kitabın kapağını kaldırır kaldırmaz “Dişilik mi kişilik mi?” sorusuna yanıt bulacağınızı sanıyorsanız aldanıyorsunuz. Hep birlikte bu işin iki yüzünü de inceleyip sonra hangisini ne zaman kullanmanız gerektiğine siz karar vereceksiniz. Yani kısacası ampulü değiştiremeyenler değiştirecek birini bulmayı, değiştirmeyi sevenlerse arada tembellik etmeyi öğrenecek. Neticede kişilik de dişilik de bizim parçamız. Madem erkeklerin dünyasında kadın olmanın sıkıntısını çekiyoruz, avantajlarını kullanmamak enayilik olmaz mı…

.

Sevgili hanımlar, uzak durmamız gereken erkekleri sıralarken liste sonsuza kadar devam edebilir. Bu listeyi uzattıkça uzatabilirdim ama o kadar da insafsız olmak istemedim. İşte aşağıda hepinizin az çok tanıyıp da kendi hayatınızdan bir şeyler bulacağı, bir dönem canımızı sıkmış erkek tiplemelerinden birkaçı…

Bu arada elbette ki alkol bağımlıları, kumarbazlar ve şiddet düşkünleri gibi beş yüz metreden fazla yanınıza yaklaştırmayacağınız erkekleri bu listeye koymaya gerek bile duymadım efendim.

Beyler siz de kendinizi bizim gözümüzden görmek, “Yahu ben ne yaptım şimdi, ne dedim ki kadın bozuldu…” gibi sorularınıza yanıt bulmak istiyorsanız bu kitabı okumak size de vakit kazandıracaktır, eminim. Bizleri daha yakından tanıyıp ne istediğimizi anlamak için de çok kestirme bir yol bu. Daha ne yapalım elinize kullanma kılavuzu verecek değiliz ya!

GRİ TİLKİLER

Onları ayırt etmek o kadar kolay ki… Bir mekana girdiğinizde bütün kalantorluklarıyla en kafa masalarda oturur ya da barın köşesine dayanıp kaim purolarını tüttürürler. Tabii bu aralar sigara yasağı olduğu için dışarıda tüttürmek zorunda kalıyorlar ya da sadece purolarıyla oynamakla yetiniyorlar ama siz yine de ne demek istediğimi anladınız.

Genellikle viski içerler, saçları kırlaşmıştır. Muhtemelen ilk karılarından ayrılmışlardır ya da ayrılmak üzeredirler. Durum her ne olursa olsun size yaklaştıklarında evliliklerinin kötü gittiğini, eşleriyle ayrı olduklarını, asla cinsel bir birlikteliklerinin olmadığını, villalarının, yalılarının, yazlıklarının, motorlarının, yatlarının, arabalarının olduğunu söylerler ya da özellikle mal varlığı beyanlarını cümle aralarına sıkıştırmaya gayret ederler.

Eee sonuçta sahip olduğun tek şey bir çekiçse her şeyi bir çivi olarak görmeye başlarsın. O yaşta da muhtemelen onların sahip oldukları tek şey biraz prestij, bolca para ve özgüven kırıntılarıdır.

Sizde eğer hemşirelik yapacak cesaret ve sabır varsa bu tipleri önerebiliriz. Ama yo ben ileriyi düşünüyorum, neden beraber olacağım adam erkek çocuğumun da babası olmasın ya da en azından neden birlikte yaşlanmayalım diyorsanız bu tiplerden uzak durmanızı öneririz.

Boşuna onlara ‘gri tilki’ demiyorlar efendim, onlar o saçları değirmende ağartmamış. Kadına nasıl davranacaklarını iyi bilirler. Sandalyeleri çeker, kadın masaya gelince ayağa kalkar, kibarca evden alıp eve bırakırlar, ama en az gençler kadar sadakatsiz ve zalim olabilirler. Eğer bu ilişkinin sonunda, “böyle yapacağını bilseydim vaktimi daha genciyle geçirir hiç olmazsa biraz daha hayatın tadını çıkarırdım” demek istemiyorsanız baştan girmeyin bu işe derim. Çünkü o ayrı yaşadıklarını iddia ettikleri kadınlardan asla tam olarak vazgeçmediklerine veya mutsuzum dedikleri beraberliklerin içerisinde gayet de mutlu yaşadıklarına tanık olabilirsiniz. Unutmayın erkekler konformisttir. Yani sanılanın aksine rahatlarına kadınlardan daha çok düşkünlerdir.

Eh gri tilkilerin çocuklarının da sizin yaşınıza yakın olacağını hatırlatmak da burada yine bana düşüyor. Onlar da bu saatten sonra size anne demek veya garantiledikleri mirası bölüşmek konusunda pek de hevesli olmayacaklardır emin olun. Benim uzak durulması gerekenler listemin bir maddesi de gri tilkilerdir. Aman ha kızlar dikkat!

KARABATAKLAR

Bu familyaya dahil olan erkekler canları istediğinde ortaya çıkarlar, sizi ararlar, mesaj atarlar, şımartırlar. Canları istediğindeyse ortadan yok olurlar. Birkaç hafta da olabilir birkaç ay da. Arayın ki bulasınız. Asla hesap sorulmasından hoşlanmazlar. Davranışlarına herhangi bir açıklama getirmezler, ama sizi kaybetmekten de korkarlar.

Siz kendi kendinizi yer bitirir, ‘Acaba bir hata mı ettim, yoksa yanlış bir cevap mı verdim mesajına ya da telefonda söylediğim bir şeye mi canı sıkıldı…’ diye düşünürsünüz.

Onun derdiyse bambaşkadır. Ya niyeti yoktur, ya cesareti yoktur, ya kafasında başka hesapları vardır ya da halihazırda bir sevgilisi vardır. Amacı sizi sadece yedekte tutmaktır.

Eklendi: Yayım tarihi
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_ActolyeQDCABanner_Affinity_Multi_Banner_1x1_ActolyeQDCABanner_OSD0003CEJ
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Deneme
 • Kitap AdıDişilik mi Kişilik mi?
 • Sayfa Sayısı192
 • YazarSeda Akgül
 • ISBN9786055711856
 • Boyutlar, Kapak13,5x21, Karton Kapak
 • YayıneviPOSTİGA YAYINLARI / 2012
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ

Yazarın Diğer Kitapları

Bebhome Kahve

Aynı Kategoriden

 1. Mimoza Sürgünü ~ Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü

  Mimoza Sürgünü

  Nazan Bekiroğlu

  Tamam, estetize ediyorum, idealleştiriyorum biliyorum. Düpedüz yazıyorum. Romantik olduğum da bir yafta gibi boynuma asılı. Ama ben gördüğümü söylüyorum. Neticede şu yazdıklarımda ben hem...

 2. Serçe Saati ~ Berat DemirciSerçe Saati

  Serçe Saati

  Berat Demirci

  Serçe Saati, Berat Demirci’nin dördüncü deneme kitabı… İlk kitabı olan Turna ve Gayda’nın, bilinçli ve entelektüel okur tarafından keşfinden sonra Berat Demirci, bir fenomen...

 3. Ütopya ~ Thomas MoreÜtopya

  Ütopya

  Thomas More

  İngiltere kralı VIII. Henry’nin elçisi olarak ülke ülke dolaşan Thomas More, seyahatleri esnasında tanıştığı filozof arkadaşlarıyla uzun konuşmalar yapmaktadır. İdeal bir ülkenin nasıl olması...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur