Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Efsun Çiçeği
Efsun Çiçeği

Efsun Çiçeği

Hikmet Ahmet Barutçugil

Efsun Çiçekleri yıllardır emek verdiğim, gönül koyduğum sanatımda çok önemli bir dönüm noktası. Özel bir başlangıç adeta. O güne kadar denemediğim bir yöntemle yaptığım,…

Efsun Çiçekleri yıllardır emek verdiğim, gönül koyduğum sanatımda çok önemli bir dönüm noktası. Özel bir başlangıç adeta. O güne kadar denemediğim bir yöntemle yaptığım, bana sorarsanız suyun üzerinde kendiliğinden oluşan üç boyutlu özgün bir çiçek.

***

Füsun’la Efsun Çiçekleri

Hayat uzun bir yol, zorlu bir yolculuk…. Düzler, yokuşlar, inişler ve çıkışlar yaşamın bir parçası. Bir de tevafuklar var, ilk anda farkına varılamayan.

Böyle bir tevafukla karşılaştığım Füsun hanımefendi ile 1984 yılının Ocak ayında yeni yılla birlikte yeni başlangıçlar yaşadım – ki hâlâ baştayız diye düşünüyorum güzellikler adına -.

Ocak ayında tanıştık ve birbirimizi tanıdıktan sonra aynı yılın Nisan ayında nişanlanarak, 29 Mayısta evlendik.

Tanıdığımda sanata olan sevdası, işindeki titizlik, sadakat ve sabrından kaynaklanan başarısı, hiç değişmeden artarak devam etmektedir.

Sanatçıya eş olmanın getirdiği bütün zorlukların üstesinden gelen Füsun hanım, hesapsız ve koşulsuz desteğiyle başarılara imza atmamda büyük bir etken.

Bir çok konuda ilham kaynağım olan sevgili Füsun Hanım, özel bir güzellik ki; belki onun o an farkına varamadığı ama fark ettiği zaman çok mutlu olduğu EFSUN (büyüleyici güzellik) ÇİÇEKLERİ’nin de ilham kaynağı.

EFSUN ÇİÇEKLERİ yıllardır emek verdiğim, gönül koyduğum sanatımda çok önemli bir dönüm noktası, özel bir başlangıç adeta. O güne kadar hiç denemediğim bir yöntemle yaptığım, bana sorarsanız suyun üzerinde kendiliğinden oluşan üç boyutlu özgün bir çiçek.

EFSUN ÇİÇEKLERİ’nin doğum günü; yine bir gün sanat dergahımda, teknemin başında ve yorgunluğumun doruğundaydım. Çay bardağı elinde gelen sevgili Füsun Hanım bana çayın yanında ilham da getirmiş.

Şu an sanatseverlerin ve sanatçıyı fark edenlerin odalarında önemli bir güzellik olan EFSUN ÇİÇEKLERİ’nin öyküsünün anlatabildiğim yanı bu. Kelimelerle ifade edilemeyenler ebru teknemde şekillenmeye devam ediyor.

Beraberliğimizin 19. yılında Bağdat Caddesindeki kendi galerisinde açılacak bu ilk sergiyi ve EFSUN ÇİÇEĞİ’ni onun sevecen kişiliğine ithaf ediyorum.

Hayat arkadaşım Füsun Hanım’a, sanat ve sanatçı dostlarıma, başarıma destekleri için sonsuz teşekkürler.

İyi ki sevgide ve sanatta sınır yok.

Hikmet Barutçugil / Nisan 2003

.

Füsun and Enchanted Flowers

The journey of life is long and full of difficulties… The road may be straight, it may go uphill, it may dip down, or rise up again; these are all part of life. And there are moments of destiny on this road, moments which may not be recognized straight away.

It was one of these moments of destiny which brought Füsun Hanim and myself together, in January, 1984, a new start for a new year – but I think, for beauty’s sake, that we are still at the beginning.

We met in the month of January, and after we had gotten to know each other we were engaged in April and married on the 29th of May.

The source of her success, the passion for art, the perfectionism, the loyalty and the patience for which I know her, have, without changing, continued to increase. Füsun Hanim, who has overcome all the difficulties involved in being the wife of an artist, has, with her uncalculating and immeasurable support, had a great effect on my success.

The lovely Füsun Hanim, who has been the source of inspiration in many areas, has a special beauty; she may not be aware of this beauty at the time, but when she becomes aware of it, she is radiant. She is the inspiration for EFSUN FLOWERS (enchanting beauty). EFSUN FLOWERS are a very important turning point in my art, into which I have put my heart and years of work. They are a special starting point. I tried a technique that day that I had never before tried, and, if you ask me, this three dimensional flower formed itself on the surface of the water.

The birth of EFSUN FLOWERS occurred thus; another day in my dergah, I was standing at my vat and I was at the point of exhaution. Füsun Hanim brought me some tea; along with that tea she brought me inspiration.

At this time, this is the part of the story of EFSUN FLOWERS, the significant beauty of which art lovers and artists can observe for themselves in their own rooms, that can be explained. That which cannot be expressed in words continue to develops in my ebru vat.

I dedicate EFSUN FLOWERS and this first exhibition in her newly opened gallery on Baghdad Street in the nineteenth year of our being together to this compassionate person.

I would like to express my never-ending gratitude to my life partner, Füsun Hanim, and our art loving and artistic friends for their support.

How wonderful that there is no limit to love or art.

Hikmet Barutcugil / April 2003

Güzel tasvir edersin hâl-i ruh-ı dilberi onuni
Füsun -u işceye geldikde ey Bihzâd neylersin

S. Yahya Bahâi

.

Merdüh-i dîdane bilmem ne füsün efdi felek
Giryemi kaldı füzün eskimi
hür efdi felek

Yavuz

Eklendi: Yayım tarihi
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Siyah Beyaz Ebru ~ Hikmet Ahmet BarutçugilSiyah Beyaz Ebru

  Siyah Beyaz Ebru

  Hikmet Ahmet Barutçugil

  Günümüzde, genellikle kağıt süsleme sanatı olarak bilinen Ebru, en eski Türk sanatlarından biridir. Ebru, en eski Türk sanatlarından biridir. Nerede ve ne zaman başladığı...

 2. The Dream Of Water Ebru – The Living Tradition ~ Hikmet Ahmet BarutçugilThe Dream Of Water Ebru – The Living Tradition

  The Dream Of Water Ebru – The Living Tradition

  Hikmet Ahmet Barutçugil

  Sırlar âlemini suya yansıtan, aşk dolu, neşe dolu bir sanat olan ebru; yoğunlaştırılmış su yüzeyinde yüzdürülen boyaların kağıda alınmasıyla oluşur. Yüzyıllar önce Orta Asya’da...

Beriahome Harf Kupa

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur