Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Elveda Patatesler
Elveda Patatesler

Elveda Patatesler

Pelin Güneş

Yeter ki sen içini dökmek iste… Nazlı ve annesinin hayatı son zamanlarda biraz karışıktır. Anne, iş ve ailevi sıkıntılarla boğuşmaktadır. Babanın aniden evden uzaklaşması,…

Yeter ki sen içini dökmek iste…

Nazlı ve annesinin hayatı son zamanlarda biraz karışıktır. Anne, iş ve ailevi sıkıntılarla boğuşmaktadır. Babanın aniden evden uzaklaşması, annenin duygusal dalgalanmaları derken, Nazlı’nın okul başarısı tüm bu yaşananlardan nasibini alır. Kendi küçük dünyasında, boyundan büyük dertlerle mücadele etmeye çalışan Nazlı için mutluluk belki de annesinin tek bir tebessümüne bağlıdır. Boğazına birer yumru misali dizilen sorunların üstesinden gelebilmek zor gibi görünse de, büyükannesinin bu gibi durumlar için çok özel bir tarifi vardır: Bir kalem, bir kâğıt, sıcacık bir çay ve özveriyle dinlemeye hazır bir çift kulak. Yeter ki Nazlı anlatmak istesin…

Ödüllü yazar Pelin Güneş’in farkındalık yaratan hikâyesi ve yenilikçi ressam Gül Sarı’nın karakteristik çizimleriyle dikkat çeken Elveda Patatesler, Tudem’in, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı SEN de OKU koleksiyonunun Türk yazarlar serisindeki yerini alıyor.

Yetişkinlerin kendi hayatları ile ilgili aldıkları kararların çocukları üzerinde nasıl ‘derin’ izler bırakabileceğini gözler önüne seren bu içtenlikli kitap; dağılan aileler, işsizlikle mücadele, maddi zorluklar gibi güncel toplumsal ve ekonomik sorunlara da eğilerek, okurlarının dünya görüşlerini çeşitlendiriyor.

Gerçek hayattan ilham alan naif metniyle son derece vurucu bir hayata tutunma hikâyesine imza atan Elveda Patatesler, sıkıntıların üstesinden gelebilmek ve zorluklara göğüs gerebilmek için paylaşmanın ve dayanışmanın önemini vurguluyor.

Sözcüklerle mücadele eden çocuklar; Nazlı ile birlikte duygularını tanıyıp başkalarıyla empati kurmanın yollarını keşfederken, kalplerini titretecek bir öykünün kahramanlarından birine dönüşerek okuma sevgisi kazanıyor!

Kelimelerle mücadele eden çocuklar, SEN de OKU koleksiyonu ile okuma sevgisi kazanıyor!

Tudem’in, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı SEN de OKU koleksiyonu, kitapları eğlenceli kılan bir okuma deneyimi vadediyor.

SEN de OKU koleksiyonu, kitaplara mesafeli duran çocukların rahat okuyabilecekleri metinsel ve fiziksel özelliklere sahip, ilgilerini çekecek güncel konulara ve temalara değinen resimli kitaplardan oluşuyor.

Sade, kolay anlaşılır dili; okuma akışına yardımcı olması için özel olarak tasarlanmış yazı tipi; göz yorgunluğunu azaltıp, metnin rahat algılanmasını sağlayan hafif renklendirilmiş kalın kâğıdı ve rahat okumayı üst düzeye taşıması için harfler, satırlar, paragraflar arası geniş boşluk kullanımıyla fark yaratan SEN de OKU koleksiyonu, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocukları kitapların renkli dünyasıyla buluşturuyor.

İlk okuma seviyesinden başlayarak kolaydan zora doğru aşama aşama ilerleyen bir okuma yelpazesi sunan SEN de OKU koleksiyonu, çocuklara okuma zevkini yaşatıp onları yetkin okur olma yolunda cesaretlendiriyor.

İlgi yaşı ve yıldızlarla belirtilen okuma seviyesi bilgileri sayesinde, çocuklarına uygun kitap seçiminde kararsız kalan ebeveynlere kılavuzluk edecek SEN de OKU koleksiyonu, yeni kitaplarla zenginleşmeye ve büyümeye devam edecek!

Birinci Bölüm
Annenin Mutsuzluğu

“Yeter artık, problem istemiyorum!” diye bağırdı Nesrin Hanım telefonda. Nazlı, aralık duran kapıdan annesinin telefon konuşmasını duyabiliyordu. Annesi uzun zamandır sinirli ve mutsuzdu. Telefonları isteksizce açıyor ve bağırarak konuşuyordu. Çalıştığı iş yeri ile ilgili sorunları vardı.

Ayrıca, Nazlı’nın babası artık başka bir evde yaşıyordu. Annesinin buna da canı sıkılıyordu. Şimdi de ağlıyordu sanki. Kalkıp yanına gitmek istedi ama annesini daha çok üzmekten çekiniyordu. “Tüm bu olanlar, Nazlı’yı etkileyecek diye çok korkuyorum,” demişti bir keresinde telefonda. Şimdi yanına giderse gözlerini kaçırıp gülümsemeye çalışacak ve ‘Sen daha uyumadın mı küçük fare? Haydi bakalım yatağa,’ diyecekti.

Bir tek, geceleri ona masal okurken gülümsediği oluyordu. O da ara sıra. Eskiden olduğu gibi taklit etmeyi, masal karakterleri gibi konuşmayı da bırakmıştı. Nazlı yatağından kalktı. Açık duran salon kapısından süzüldü ve gidip annesinin karşısına dikildi. “Biraz senin yanında kalsam?” Nesrin Hanım aceleyle gözlerini sildi.

“Neden canım?”
“Hiiç… Öylesine.”
“Yoksa geçen akşam seyrettiğin
filmden mi korkuyorsun hâlâ?”
“Hayır. Uykum yok.”
“Uykun gelecektir, yarın okul var.
İstersen ışığı açıp biraz kitap oku. Ben
kapatırım sonra.”
Nazlı hiçbirini istemiyordu. Sadece
annesinin yanında kalıp, anlatmasını
istiyordu.

“Ne oldu anne?” diye sordu.
“Ne, ne oldu?”
Nesrin Hanım sesini yükseltip,
gözlerini kocaman açmıştı.
“Hiç.”
“Hiçse neden soruyorsun?”
Nazlı’nın gözleri doluverdi. “Mutsuz
mutsuz geziyorsun,” dedi.
Annesi bir sandalye çekti. Tam
karşısına oturdu. Sesi güçlü çıkıyordu
şimdi.

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Bizim Sınıfın Halleri ~ Pelin GüneşBizim Sınıfın Halleri

  Bizim Sınıfın Halleri

  Pelin Güneş

  3-E sınıfına giden Togancan’ın arkadaşları bir alem doğrusu! Bunu anlamak için sınıf isim listesine şöyle bir göz gezdirmeniz bile yeterli aslında. Mertefe, Bilgenaz, Bestesu,...

 2. Sıkıldım, İki Hafta Yokum ~ Pelin GüneşSıkıldım, İki Hafta Yokum

  Sıkıldım, İki Hafta Yokum

  Pelin Güneş

  Yakınlaşmak için, bazen uzaklaşmak gerekir… Pelin Güneş’in kaleme aldığı Sıkıldım, İki Hafta Yokum, kitaplardaki kurmaca ile gerçek dünya arasında sıkışıp kalmış 14 yaşındaki Tuana’nın benlik...

 3. Plasebo Etkisi ~ Pelin GüneşPlasebo Etkisi

  Plasebo Etkisi

  Pelin Güneş

  Dikkat! Sanal mutluluklar plasebo etkisi yaratabilir. Pelin Güneş, sanal dünyanın yarattığı “sahte” mutluluklar üzerine kalem oynattığı Plasebo Etkisi’nde, sürekli gelişen ve değişen teknolojilerin gölgesinde yükselen yeni dünya...

Beriahome Harf Kupa

Aynı Kategoriden

 1. Dört Ayak Üstünde ~ Ekin TümerDört Ayak Üstünde

  Dört Ayak Üstünde

  Ekin Tümer

  Yolda bulduğu ve “Sokö” adını verdiği köpeği teslim etmek üzere 19 Numaralı eve yolu düşen bir kadın… Evde yalnız bir anne olan Saba ve...

 2. Harem; Kölelikten Sultanlığa ~ Aslı SancarHarem; Kölelikten Sultanlığa

  Harem; Kölelikten Sultanlığa

  Aslı Sancar

  Osmanlı Hareminin gerçek yüzü Harem romanıyla ortaya çıkıyor. Egzotik, baştan çıkartıcı, miskin, kötücül gibi yakışıksız ifadelerle yaftalanmaya çalışılan Osmanlı kadınının asıl yüzü. Harem kadınları,...

 3. Ağlamak Yok ~ Nilgün ÖneşAğlamak Yok

  Ağlamak Yok

  Nilgün Öneş

  “Söylediklerimi anladın mı?” diye sordu. Başımı salladım. “Kendini tutma, ağlamak istiyorsan ağla. Bu iyi gelir” dedi. Neden ağlamam gerektiğini sordum. “İnsan çok sevdiği birini kaybedince...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur