Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Geleceğin Tarihini Okuyanlar
Geleceğin Tarihini Okuyanlar

Geleceğin Tarihini Okuyanlar

Max Brockman

Bu kitaptaki yazarların gelecek tahminleri olağanüstü. Bütün ayrıntıları düşünmüşler. Çağımızın genç beyinleri gelecekten çok güzel haberler veriyorlar. Nobel Komiteleri’nin yapması gerekenleri onlar çoktan yapmışlar….

Bu kitaptaki yazarların gelecek tahminleri olağanüstü. Bütün ayrıntıları düşünmüşler. Çağımızın genç beyinleri gelecekten çok güzel haberler veriyorlar. Nobel Komiteleri’nin yapması gerekenleri onlar çoktan yapmışlar.

Daniel Gilbert, Stumbling on Happiness’in yazarı

• İklim değişikliği insanların kitleler halinde Kuzey Yarımküre’ye göçünü hızlandıracak mı?
• Ahlak hissi beynin yapısından mı kaynaklanıyor?
• Dil konusunda yapılan son araştırmalar kültürün düşünme biçimimizi etkilediğini nasıl kanıtlıyor?
• Nörolojik araştırmalar zaman kavramı hakkında bize neler söylüyor?

Çağımızın öne gelen genç bilim insanları herkesin aklını kurcalayan sorulara cevaplar veriyor. İşin sadece bilimsel yönünü değil, aynı zamanda sosyal, ahlaki ve felsefi taraflarını da tartışıyorlar. Geleceğin Tarihini Okuyanlar aklınızı kurcalayan sorulara tatmin edici cevaplar veriyor.

ÖNSÖZ

Yalnızca kendi yaşadığımız dilimde neler olup bittiğini değil, aynı zamanda gelecekti toplumun ne tür sorunlarla karşı karşıya kalacağını daha iyi anlamak için bizden sonra gelen neslin düşüme biçimini.’ yer vermenin toplumun her kesimi için önemli olduğunu birçoğumuz uzun süren deneyimler sonucunda öğrendik. Önemli kesiflerin pek çoğunun yeni yetişen nesil tarafından yapıldığı bilimde bu kazanım özellikle değerlidir. Bugünün zeki bilim insanlarının nelerin üstesinden geldiğini görmek, bu makaleleri bir araya getirme konusunda itici bir güç oldu.

Burada ön plana çıkan on sekiz bilim insanı, yaşam biçimimizi, hatta kendimizi ve evrendeki yerimizi nasıl günlüğümüz üzerinde uzun vadeli ve yapısal etkiler yaratacak türdeki somları inceliyorlar. Fikirleri, sonunda kim ve ne olduğumuzu yeniden tanımlamamıza yardımcı olacak.

Kitapta yer alacakların listesini oluşturmak için günümüzün önde gelen bazı bilim insanlarına başvurdum ve her bilinden kendi dalında başarılı olan, araştırmalarında bilimin en zor somlarına yanıt bulmaya çalışan ve yeni sorular soran isimlerden bazılarım vermelerini istedim. Yeni nesil bilim insanla narasında kimin kim olduğunu gösteren bir liste çıktı ortaya.

Katılımcıların her birinden çalışma alanlarıyla ilişkili olarak kendilerine hangi sorulan sorduklarını yazmalarını istedim. Bu yazarların birçoğu üniversite mezunu olmayan okuyucular için bir şeyler yazmaya henüz fırsat ve zaman bulamadığı için makaleleri tamamıyla yeni….

Bu genç araştırmacıların yaptıkları işlerle ilgili duydukları heyecan ve bilime karşı besledikleri tutku açıkça soruluyor. Yeni fikirleri  surca araştırmaları ve bilinenlerin sınırlarını genişletme çabaları ilham verici. Umarım Geleceğin Tarihini Okuyanlar? okurların gelecekti. hepimizi nelerin bekliyor olabileceğini anlamaları yolunda iyi bir başlangıç olacaktır.

Max Brockman New York, Ocak 2009

KUZEY SINIRI İÇİN AYRILACAK MIYIZ?

LAURENCEC. SMITH

Diğer birçok kültürel değişim gibi küresel ısınmanın da uzun süren oluşumundan sonra etkileri hızla ortaya çıktı. Sonunda, Amerika da ki birçok insan da dahil tüm dünya küresel ısınmanın gerçek olduğunu anladı.

Toplumun fikrini değiştirmek kolay olmadı. Binlerce bilim insanının otun yıldan fazla sürede toplanan titiz çalışmalarının ürünüdür bu. Buluşları 1990, 1995, 2001 ve 2007’de İklim Değişiklikleri üzerine Hükümetler arası Paneli (İİHP) tarafından benzeri görülmemiş bir organizasyon seviyesi sergileyen muazzam sentez, raporlarıyla dünyaya sunulmuştur. Bu raporlar şu anda karşı konulmaz olan insan yapımı yeni iklimi belgeleriyle kanıtlar. Toplumun görüşlerinin değişmesinde önemli rol oynayanlar arasında NASA’nın Godard Enstitüsü’tide Uzay Çalışmaları yapan James Haııscn, Olıio Eyalet Üniversitesi’nden Jünnie Thompson, Pennsykanyj Eyalet Üniversitesi’nden Rithard Alley ve Colorado Üniversitesi’nden en önemli keşifleri fark edip onları topluma kitaplar, röportajlar, YouTube ve Ralling Stane gibi popüler dergiler yoluyla ulaştırma yeteneğine sahip olan Mark Serreze gibi hevesli “Üçüncü Kültür” bilim insanları vardı. Toplumun hizmetine sunulan bu araştırmalar, bilim kültüründeki önemli değişimi yansıtmaktadır. 1990’ların ortalarında mezun …

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Popüler Bilim
 • Kitap AdıGeleceğin Tarihini Okuyanlar
 • Sayfa Sayısı220
 • YazarMax Brockman
 • ISBN9759962562
 • Boyutlar, Kapak13,5x21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviProfil Yayıncılık / 2010

Yazarın Diğer Kitapları

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur