Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Hayaletin Yaratıkları
Hayaletin Yaratıkları

Hayaletin Yaratıkları

Joseph Delaney

Hangi öcü türü mezar taşlarını kırıp, cesetleri mezardan çıkarıp, tabutlarını paramparça ediyor? Aynı zamanda Kış Lordu olarak da bilinen ve ilk insanlar tarafından yoğun…

Hangi öcü türü mezar taşlarını kırıp, cesetleri mezardan çıkarıp, tabutlarını paramparça ediyor? Aynı zamanda Kış Lordu olarak da bilinen ve ilk insanlar tarafından yoğun bir şekilde tapılan Kadim Tanrı kim? Boğazlayıcı bir ruhla nasıl konuşulmalı? Karanlık gecenin kulaklarını tırmalayan bu korkunç ses hangi ecinniye ait?..

Şiirsel anlatımıyla korku edebiyatında bir başyapıta dönüşen on üç kitaplık “Wardstone Günlükleri” serisinde tanıma fırsatı yakaladığınız korkunç yaratıklar detaylı tür açıklamaları ve sıra dışı hikâyeleri ilk kez özel bir kitapta toplanıyor.

“Yedinci Oğul” filmine ilham veren “Hayalet” dizisinin yazarı Joseph Delaney’in kaleme aldığı Hayaletin Yaratıkları kitabında‚ uzun süredir eyalet topraklarını karış karış dolaşarak hortlaklar, öcüler, cadılar ve geceye ait her türlü yaratığa karşı mücadele veren John Gregory’nin Karanlık’ın hizmetkârlarına dair kişisel arşivine erişme şansını yakalayarak, Hayalet ve çıraklarının bildiği her şeyi öğreneceksiniz. Üstelik bu kitabı okuyabilmek için Hayalet kitaplarını tamamlamış olmanız da gerekmiyor. Yeni okurların seriyle tanışmaları için müthiş bir kapı aralayan göz alıcı bu resimli kitap, diziden bağımsız olarak okunabileceği gibi serinin müptelalarının kitaplıklarında mutlaka bulundurması gereken bir koleksiyon yapıtı olarak Hayalet efsanesini taçlandırıyor!..

Hayalet, savaşa devam etmek için size güveniyor. Karanlık’a karşı savaşa katılmaya cesaretiniz var mı?

Unutmadan tekrar hatırlatalım:
Bir cadıya yataklık etmek zorunda kalsanız bile siz siz olun ve lütfen karanlık bastıktan sonra bu kitabi okumayın‚ okutturmayın!

ICINDEKILER

Okuyucuya 15
Karanlık 19
Karanlık’la Nasıl Mücadele Edilir 19
Öcüler 23
Kemik-kırıcılar 25
Kilise-sökücüler 26
Mezar-kırıcılar 27
Kıllı Öcüler 27
Köşk-gümbürtücüleri 29
Deşiciler 30
Kaya-fırlatıcılar 32
Islıkçılar 32
Bilinmeyen Öcülerle Baş Etmek 33
CHIPENDEN ÖCÜSÜ 33
SAMLESBURY KAYA-FIRLATICISI 44
ÇIRAKLARIMIN KADERİ 49
COCKERHAM ÖCÜSÜ 55
Tehlikeli Öcüler 63
Kadim Tanrılar 67
Afrodit 67
Artemis/Hekate 68
Zehir 69
10
ZEHİR’LE İLK MÜCADELEM 72
Şeytan 78
FAUST ANLAŞMASI 81
Golgoth 83
Hephaestus 84
Morrigan 85
Ordeen 86
Pan (Boynuzlu Tanrı) 90
Geçitler 91
Siscoi 92
Zeus 94
Cadılar 97
Bir Cadı Nasıl Test Edilir? 97
İnsan Cadılar 100
MALKİN ANA’NIN BAĞLANMASI 102
Kelt Cadılar 109
Lamia Cadıları 110
MEG SKELTON 115
Su Cadıları 121
Morwena 123
Romanyalı Cadılar 124
Cadı Grupları 126
Klanlar 126
Cadı Kurulları 130
Katil Cadılar 130
11
Cadı Güçleri 134
Animizm Büyüsü 134
Kan Büyüsü 135
Kemik Büyüsü 136
Lanetler 138
Element Cini Büyüsü 142
Hizmetçi Cini Büyüsü 143
Aynalar ve Kâhinlik 146
Ay Büyüsü 147
Koklama 147
Şekil Değiştirme Büyüleri 148
Ortak Büyüleri 149
Cadılarla Başa Çıkmak 150
Ölü Cadılarla Başa Çıkmak 151
Canlı Cadılarla Başa Çıkmak 153
Büyücüler 159
Büyücülerle Başa Çıkmak 160
Merlin 161
Keçi Büyücüleri 162
Kobalos Büyücüleri 164
Nekromansi Büyücüleri 166
MORGAN’IN GOLGOTH’U İLK
ÇAĞIRMA DENEMESİ 168
Şamanlar 176
Kara Büyü Kitapları 177
12
Tekinsiz Ölüler 181
İnsanat Ruhları 183
Hortlaklar 185
Ruhlar 187
BOĞAZLAYICI BİR HAYALETLE KONUŞMA 189
Ecinniler 195
Bugganlar 195
Harpiler 197
Kelpiler 199
Selkiler 200
Strigoi ve Strigoika 201
Minotaurlar 203
Tekgözler 204
Su Yaratıkları 207
Scylla 207
Emiciler 208
Sirenler 211
Mahlûklar 212
Solukanlar 214
Element Cinleri 217
Bargestler 218
Bogıllar 219
Ejderler 219
Ateş Cinleri 220
Moroi 222
13
Tıkırtıcılar 224
Su Cinleri 225
Eyalette Gizemli Ölümler 229
EMİLY JANE HUDSON’IN ŞİŞMİŞ CESEDİ 229
CAWLEY KAYASI SÜRÜNGENİ 231
YAYILAN SARMAŞIĞIN GİZEMİ 234
Son Sözler 238
Yazar Hakkında 6

Okuyucuya! 

Adım John Gregory ve kaç yıl olduğunu anımsamak dahi istemeyeceğim kadar uzun bir süredir eyalet topraklarını karış karış dolaşarak hortlaklar, öcüler, cadılar ve geceye ait her türlü yaratığa karşı mücadele veriyorum. Benim mesleğim hayaletlik ve bu mesleğin mensupları, yedinci oğulların yedinci oğulları olmalarının yanı sıra, ölüleri görüp onlarla konuşabilme ve cadılara karşı bir miktar da olsa korunma yetisine sahip olmalıdır. Karanlık’a karşı sürdürülen mücadele nesilden nesile aktarılabilsin diye her hayalet yanına bir çırak alıp onu yetiştirir. Ve geçmişten benzer bilgilerin toplanması, kayıt altına alınması ve paylaşılması yaptığımız işin önemli bir kısmını oluşturur. Aşağıda, şimdiye kadar karşılaştığım Karanlık’a ait yaratıklara dair kişisel kayıtlarımı ve zaman içinde öğrendiğim şeylerle yaptığım hataları içeren Yaratıklar Kitabı’mı bulabilirsiniz. Saklı gizli tuttuğum hiçbir şey yok ve tek umudum, benden sonra gelecek olan Hayaletin de Karanlık’a karşı sürdürdüğümüz mücadelenin pratik yönlerini bu şekilde kaydetmeye devam etmesidir. Mücadele devam edecek ve düşmanlarımıza dair her daim öğreneceğimiz yeni şeyler olacak. Tabii yüzleşeceğimiz yeni düşmanlar da… Fakat elinizde tuttuğunuz kayıtlardan da anlaşılacağı üzere, her yeni tehditle başa çıkmanın yollarının eninde sonunda bulunduğu gerçeğini görerek cesaretlenmeliyiz. Elim kalem tutabildiği müddetçe bildiklerimi kağıda dökmeye devam edeceğim. Yaratıklar Kitabı gelişsin ve yolumdan giden Hayaletler tarafından zenginleştirilsin.

Chipenden’li
John Gregory

KARANLIK

Karanlık’ın nasıl ortaya çıktığına dair ancak fikir yürütebiliriz. Belki de evrenin ilk yaratıldığı andan itibaren Aydınlık’ı dengeleyecek bir güç olarak avantajlı konuma geçmenin yollarını aramaya başlamıştı bile. Bir diğer olasılıksa, kökleri gelişip insanın kötülüğünden beslendikçe giderek güçlenen ufak bir tohum olarak ortaya çıkmış olmasıdır. Zira artık onu güçlendiren şeyin insanların katkıları –özellikle de kişisel çıkarlar uğruna Karanlık’ın hizmetkârlarına tapınma veyahut onlarla iletişime geçme– olduğuna eminim. Gerçek her ne olursa olsun Karanlık güçlenmeye devam ediyor ve onun hizmetkârları da tüm dünyayı dehşet ve kan dolu uzun bir geleceğe sürüklemekle tehdit ediyor.

KARANLIKLA NASIL MÜCADELE EDİLİR
(Genel hazırlık ve öneriler)

1. Zihninizi hazırlamanız önemlidir. Kişinin kendi korkusunun efendisi olması güçtür, fakat yapılması gereken ilk iş budur. Karanlık, insanın korkusundan beslenip güçlenir. Yavaş yavaş soluk alıp vermek ve odaklanmak çok yararlı olur. Bir Hayalet gerekirse ölmeye hazır olmalıdır. Bu durum bir kez kabul edildikten sonra korku çoğunlukla önemsiz bir hal alır. Eyalete karşı sorumluluğumuz, hayatlarımızdan çok daha önemlidir.

2. Oruç tutmanın faydası vardır; böylelikle zihnimiz arınır ve kara büyülere karşı daha güçleniriz. Ancak fiziksel olarak yorucu bir işimiz olduğundan bir denge tutturulmalıdır. Karanlık’tan gelen bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumda ufak Eyalet peyniri* parçaları yiyerek güçten düşmemeye çalışırım.

3. Neyse ki Karanlık’a ait yaratıklara zarar verecek yahut onları yok edebilecek –ya da en azından zarar verme kapasitelerini sınırlandıracak– çok sayıda malzeme mevcuttur. Tuz ve demir karışımı,özellikle öcülerle cadılar üzerinde etkilidir ve onları öldürmek yahut bağlamak için kullanılabilir. Üvez de cadılara karşı en etkili ağaçtır ve gümüş alaşımı da Karanlık’ın en güçlü hizmetkârlarına dahi zarar verebilir. İşte bu yüzden Hayaletler, ucunda gümüş alaşımlı, sustalı bir bıçak olan üvez asası kullanırlar.

4. Cadıları bağlamak için kullanılabilecek gümüş zincirler de bir cadının en etkili araçlarından biridir. Ecinnilere karşı daha az etkilidir, fakat onları bile bıçak kullanılıncaya kadar etkisiz hale getirebilir.

5. Karanlık’a karşı bir hayaletin en iyi silahları duyuları, cesareti ve nesiller boyunca biriken beceri birikimleridir. Büyü kullanmayız. Bizimkisi bir zanaat ve meslektir ve hem hatalarımızdan hem de başarılarımızdan ders çıkarmamız gerekir.

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Öykü
 • Kitap AdıHayaletin Yaratıkları
 • Sayfa Sayısı240
 • YazarJoseph Delaney
 • ISBN9786059153492
 • Boyutlar, Kapak13,5x19,5, Karton Kapak
 • YayıneviTudem Yayınevi /

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Wardstone Günlükleri – 07: Hayaletin Kâbusu ~ Joseph DelaneyWardstone Günlükleri – 07: Hayaletin Kâbusu

  Wardstone Günlükleri – 07: Hayaletin Kâbusu

  Joseph Delaney

  “Orada öylece dehşet içinde kalakaldım. Ustam ölmek üzereydi.” Eyaleti karanlık günler bekliyor. Ama hayalet için geceler daha karanlık. Hayatı boyunca Karanlık’a karşı durduğu halde...

 2. Wardstone Günlükleri – 11: Hayalet Benim Adım Slither ~ Joseph DelaneyWardstone Günlükleri – 11: Hayalet Benim Adım Slither

  Wardstone Günlükleri – 11: Hayalet Benim Adım Slither

  Joseph Delaney

  Dünya çapında elde ettiği büyük satış başarısı ile çağdaş fantastik ve korku edebiyatının klasikleri arasında gösterilmeye başlanan Wardstone Günlükleri’nden kanınızı donduracak yepyeni bir hikâye daha!...

 3. Wardstone Günlükleri – 10: Hayaletin Kanı ~ Joseph DelaneyWardstone Günlükleri – 10: Hayaletin Kanı

  Wardstone Günlükleri – 10: Hayaletin Kanı

  Joseph Delaney

  Kan Gövdeyi Götürüyor! “Uyarmadı demeyin, bu kitaplar gerçekten korkutucu.” The Times İngiliz yazar Joseph Delaney’in, milyonlarca okuru peşinden sürükleyen Wardstone Günlükleri serisinin onuncu kitabında Tom ve...

Bebhome Kahve

Aynı Kategoriden

 1. Kendini Arayan Çocuk ~ Hamdullah KöseoğluKendini Arayan Çocuk

  Kendini Arayan Çocuk

  Hamdullah Köseoğlu

  Hayal mi, Gerçek mi? Hayal kurmadan yaşanır mı hiç? “Hayallerinizi kovmayın; çünkü onlar gittiler mi siz kalırsınız belki, fakat artık yaşamıyorsunuz demektir.” demiş Mark...

 2. Sevdaya mı Tutuldum? ~ Orhan Veli KanıkSevdaya mı Tutuldum?

  Sevdaya mı Tutuldum?

  Orhan Veli Kanık

  “Sevdaya mı Tutuldum?” Orhan Veli’nin Nahit Hanım’a verdiği bir çift şiir defterinden oluşuyor. Bu iki deftere baktığımızda, şairin 1942 yılına kadar yazdığı şiirleri, muhtemelen...

 3. Dizboyu Papatyalar ~ Tomris UyarDizboyu Papatyalar

  Dizboyu Papatyalar

  Tomris Uyar

  Evet, iyi bildin. Hep kapalı yere veririm sırtımı otururken. Tezgâha, varsa. Çünkü çok tattık arkadan gelen serseri kurşunları, çok gördük sarhoşluk numarasına vurup bıçağı...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur