Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Kalbin Temizse Hikayen Mutlu Biter
Kalbin Temizse Hikayen Mutlu Biter

Kalbin Temizse Hikayen Mutlu Biter

Hakan Mengüç

Hiçbir karşılaşma tesadüf değildir. Senin şu anda bu satırları okuyor olmanın tesadüf olmaması gibi, benim Afrika’ya araştırma yapmak için gidip orada bir sufiyle karşılaşmam…

Hiçbir karşılaşma tesadüf değildir. Senin şu anda bu satırları okuyor olmanın tesadüf olmaması gibi, benim Afrika’ya araştırma yapmak için gidip orada bir sufiyle karşılaşmam ve ondan öğrendiklerimi bu kitapta derlemiş olmamın da tesadüf olmaması gibi.

“Dert insana daima yol gösterir” der sufiler. Önemli olan yolu yürümekten vazgeçmemek. Yolda olan için “umut var” demektir. Kader her an yeniden yazılır çünkü.

Kiminle ne zaman karşılaşacağını, neyi ne zaman bulacağını bilemezsin. Bazen istediğin şeyi aramakla bulamazsın ama bulanlar hep arayanlar olmuştur. Mevlana’nın dediği gibi: “Sen yola çık, yol sana görünür.”

Yoluma ortaklık eden hocalarımın ilhamıyla karşına çıktığım bu kitapta sıkıntılarından kurtulman, ilişki problemlerini çözmen ve hayata daha olumlu bakabilmen için sufilerin kullandığı pratik yöntemleri kendi deneyim süzgecimden geçirerek sunuyorum. Kitapta yer alan öğretiler bugüne kadar binlerce insana yardımcı oldu, sana da olacağına inanıyorum.

Şunu sakın unutma yol arkadaşım, kaç yaşında olursan ol, başından ne geçmiş olursa olsun; kalbin temizse hikâyen mutlu biter.

“İYİ BENİ BULUR.”

İÇİNDEKİLER
YAZAR HAKKINDA…………………………………….. 9
AFRİKA’DA BİR SUFİ İLE TANIŞMAM ………. 13
ARADIĞIN HAZİNE,
TAM DA ŞU AN DURDUĞUN YERDE……….. 17
BEN KUSURLU BİR İNSANIM, KUSURSUZ
BİR RAB TARAFINDAN SEVİLEN………………. 23
KALBİN TEMİZSE
HİKÂYEN MUTLU BİTER …………………………… 27
YAVAŞLARSAN, HIZLI GİDERSİN ……………… 31
AŞK İÇSEL BİR DEVRİMDİR ………………………. 35
DEĞER NEDİR BİLİR MİSİN?
ÖDÜNÇ VEREMEDİĞİN,
BORÇ ALAMADIĞINDIR!…………………………… 45
SEN KENDİNE DEĞER VERMEZSEN
KİMSE SANA DEĞER VERMEZ ………………….. 53
İLİŞKİLERDE KAYBETME KORKUSU………… 57
GÖZÜNÜN ALAMAYACAĞI BÜYÜKLÜKTE
BİR AĞAÇ, GÖZÜNÜN GÖREMEYECEĞİ
KÜÇÜKLÜKTE BİR TOHUMLA BAŞLADI…. 61
AĞZINDAN ÇIKAN SÖZLER
OLDUĞU GİBİ SANA GERİ DÖNER…………… 65
KIYIYI KAYBETMEYİ GÖZE ALAMAYAN,
YENİ OKYANUSLAR KEŞFEDEMEZ ………….. 71
HAYATININ KALİTESİ,
HAYATINDAKİ İNSANLARIN
KALİTESİ KADARDIR…………………………………. 75
BÜLBÜL GÜLE
KARGA ÇÖPLÜĞE GÖTÜRÜR …………………… 87
DEĞİŞTİREMEYECEĞİMİZ
İNSANLARA KARŞI NE YAPACAĞIZ?……….. 89
BAŞKALARININ
OLUMSUZ YÜKLERİNİ TAŞIMA! ………………. 97
NEDEN SÜREKLİ
AYNI İNSANLAR KARŞIMA ÇIKIYOR?……… 101
İLİŞKİLERİ BİTİREN 6 HATA………………………. 109
AŞK, İNSANOĞLUNA
YARADAN TARAFINDAN BAHŞEDİLMİŞ …
EŞSİZ BİR DUYGU……………………………………….. 119
YENİYE BAŞLAMAK İÇİN
ESKİYİ BİTİRMELİSİN ………………………………… 123
MUTLU MU OLMAK İSTİYORSUN,
KİMSEDEN BİR ŞEY BEKLEME…………………… 129
YALNIZ KADINLARA ÖNEMLİ TAVSİYE!…. 131
ÖZGÜVENİ ARTIRMAK İÇİN
BASİT EGZERSİZLER…………………………………… 137
KARARLI KADINLAR …………………………………. 143
AÇILMAMIŞ KANATLARIN
BÜYÜKLÜĞÜ BİLİNMEZ……………………………. 149
GÜÇLÜ VE MUTLU KADINLARIN
EŞSİZ ÖZELLİKLERİ……………………………………. 153
KONTROLCÜLÜĞÜ BIRAK, TESLİM OL!….. 159
SAHİP OLDUKLARIN,
BİR SÜRE SONRA SANA SAHİP OLABİLİR.. 165
İTİBAR TUZAĞI…………………………………………… 169
SORUN VARSA MUTLULUK VARDIR………… 171
BİLMEZSİN EN BÜYÜK DERDİN,
DERDİ DERT OLARAK GÖREN KENDİN….. 177
DUA VE DÜŞÜNCE GÜCÜ …………………………. 181
NEY SESİNİ NEDEN “DİNLE”MELİSİN………. 187
DOST ACI SÖYLEYEN DEĞİLDİR………………. 195
OLDUĞUN HALİNLE GÜZELSİN ………………. 199
DERMAN DERDİN İÇİNDEDİR,
GÖRMÜYORSUN! ……………………………………….. 203
TARİHİ ALLAH YAZAR,
BİZ SADECE TARAFIMIZI SEÇERİZ ………….. 209
BEDEN YEDİKÇE DOYAR,
RUH İSE VERDİKÇE ……………………………………. 213
İŞİ BİLEN YAPAR,
YAPAMAYAN DA ÇAMUR ATAR.
SEN YOLUNA DEVAM ET……………………………. 217
İNSAN KAÇ YAŞINDA İHTİYARLAR?………… 221
YÜKÜ TAŞIMAK MI,
YÜKÜN ALTINDA EZİLMEK Mİ?………………. 225
SON………………………………………………………………. 229

YAZAR HAKKINDA 

Yazar, müzisyen ve konuşmacı olarak Türkiye’de geniş kitleler tarafından tanınan ve kaleme aldığı Ben Ney’im ve Kalbin Temizse Hikâyen Mutlu Biter kitaplarıyla sufi felsefesinin temelleri üzerine inşa ettiği öğretisiyle şimdiye dek yüz binlerce okura ulaşmayı başaran Hakan Mengüç, yurtiçinde ve yurtdışında verdiği seminerlerle de milyonlarca insanın gönlünde yer etmeyi başardı. Kitapları İngilizce, Almanca, Farsça, Bulgarca, Arnavutça ve Rusçaya çevrildi. 

Girne Amerikan Üniversitesi bünyesinde açılan Sufi Akademi’nin de hem akademisyeni hem de başkanı olan genç yazar, aynı zamanda bir “ney” virtüözü… Sosyal medya üzerinden neyle üflediği parçalarla milyonlara ulaştı.

Hayat Felsefesi 

Umutlu olmak ve umudu paylaşmak üzerine inşa ettiği hayat felsefesini açıklarken “Umutlu olmak, safça bir iyimserlik değildir. İnsanlığın yüzleştiği trajediyi görmezden gelmek de değildir. Umut her ihtimali görüp, evinde oturup kötülüğe küfretmektense, iyilik için elinden geleni yapmak demektir” diyen Hakan Mengüç, yeryüzünde umudun var olmaya devam etmesi için bir kişinin bile buna inanıyor olmasının yeterli olduğunu savunuyor. “Üstelik bu kişi sen olabilirsin” diyor. Sonrasında sen, başka bir “sen” ve başka bir “sen” daha diye genişlemeye devam ederek “biz”e dönüşecektir.

İşte bu yüzden “Karanlığa küfredeceğine bir mum yak” düşünüşünü benimsemiştir Hakan Mengüç… Ve hocalarının da telkin ettiği gibi, yaktığı mum ile başkalarının aydınlanması yolunda emek vermeyi arzulayan genç yazar, bu yolda başkalarının da yeni mumlar yakmaya cesaret gösterebilmesine vesile olmayı diliyor. 

Mevlana’nın da dediği gibi: “Bir mum, başka bir mumu tutuşturduğunda kendi ışığından hiçbir şey kaybetmez. Tam aksine karanlıkların aydınlanmasına vesile olur.”

Hakan Mengüç Hakkında Ne Dediler? 

“Hakan Mengüç’ün kitaplarını hastalarıma reçete olarak yazıyorum.” – Prof. Dr. Zeynep Demirçay

“Hakan Mengüç yaptığı işin tanımına fazlasıyla uygun bir yapıya sahip… Sabırlı, toleranslı ve her düşünceye karşı hoşgörülü. Hakan, uyguladığı her tekniği kendi içinde içselleştirmiş ve tamamen sindirmiş. Bu onu daha da özel ve ayrıcalıklı kılıyor bence…” – Uzman Klinik Psikolog Esra Ezmeci

“Bir insanın kendisini değerlendirmesi bazen zor olabilir. Bunu yaparken çoğumuz objektif olmayı isteriz. Ama bence burada kendimize biraz pozitif ayrımcılık yapmak, daha iyi hissetmek, enerjimizin farkına varabilmek, yeteneklerimizi ortaya koyabilmek açısından yararlıdır. Bunu bir yolculuk olarak düşünürseniz kendinize yaptığınız bu keşif sırasında yanınızda olmasını isteyeceğiniz kişi Hakan Mengüç’tür. Kendinize inancınızın kaybolduğu anlarda bile o sizin elinizden tutacak ve basamakları bir bir atlamanıza yardımcı olacaktır. İşin en güzel yanı ise bunu yaparken başarının kendisinden öte size ait olduğunu hissettirecektir. Sevgili dostum Hakan, yolun aydınlık ve engelsiz olsun.” – Prof. Dr. Murat Aksoy, “Doktorum” Programı Sunucusu

“Hakan Mengüç’ü ilk kez seminerde izlediğimde, kesinlikle Allah vergisi bir ışığı var dedim. Bu ışıkla aydınlatıyor insanları ve onların kalplerine dokunuyor.” – Ferhat Atik, Ödüllü Yazar-Yönetmen

“Hakan Mengüç 21. yüzyılda sufi felsefesinin öncülerindendir.” – Serhat Akpınar Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü

AFRİKA’DA BİR SUFİ İLE TANIŞMAM 

Güney Afrika’da aslan kafesini temizliyordum. Nesli tükendiği için koruma altına alınan beyaz aslanların yetiştirildiği bir kampa gönüllü olarak gitmiştim.

Neye niyet neye kısmet derler ya, Afrika’nın ücra bir köşesinde, aslanlarla gönüllü çalışırken bir sufiyle tanıştım. Giderken neyimi de götürmüştüm yanımda. Bir gün ney üflerken sesi duyup yanıma geldi ve benimle tanışmak istedi. 

Kendisinden öğrendiğime göre Güney Afrika’da tasavvufa ve sufiliğe büyük bir ilgi varmış, bilmiyordum. Tanıştığım sufi uzun bir zaman tasavvuf eğitimi verdikten sonra artık inzivaya, sessizliğe çekildiğini anlattı. 

Sufilerin “Bilenler konuşmaz, konuşanlar da bilmez” düşüncesiyle bir zaman sonra inzivaya çekilmeyi tercih ettiklerini biliyordum. İnzivaya çekilen sufiler, hayatlarının son dönemlerini yazarak ya da halvette (sessizlikte) geçirirler. Ne var ki üflediğim ney, tanıştığım sufinin inzivasını bozmuştu. Günlerce karşılıklı sohbet ettik birlikte.

Konuşmasını anlamakta güçlük çekiyordum ama ne demek istediğini anlıyordum aslında. Yani hem anlamıyorum gibi, hem anlıyorum gibi… Garip değil mi? Ama Mevlana der ya “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır” diye. Sanırım benimki de bu türden bir anlayıştı.

Güney Afrika’nın Limpopo bölgesindeydik, Botsvana, Zimbabve, Mozambik gibi adını az duyduğum ülkelerin sınırındaydık. Issız bir bölgeydi burası… Bu ıssızlığın ortasında böylesine zengin ve geniş bir gönülle karşılaşmam elbette tesadüf olamazdı. 

Ben hiçbir karşılaşmanın tesadüf olmadığına inanıyorum. Tıpkı bu kitabın satırlarını okuyor olmanın da tesadüf olmadığına inandığım gibi.

Birlikte vakit geçirdiğimiz sürece o güzel insandan çok şey öğrendim. Şimdiye kadar ne bilgisini bir kitaba aktarmıştı ne de notları vardı. Onunla karşılaşmasaydım bildikleri onunla birlikte ebediyete karışacaktı. Bir araya gelmemiz sayesinde ondan öğrendiklerim bu kitabın içeriğinin büyük bir kısmını oluşturdu. 

Bu kitabın büyük bir kısmı, onunla konuşmalarımızdan aldığım notlar ve sonrasında üzerlerine eklediğim güncellenmiş bilgilerle oluştu.

Kitaptaki hikâyelerin çoğunu ilk kez okuyacaksınız. Bazılarını da duymuş olabilirsiniz. 

O güzel gönül adamı internet ya da telefon kullanmadığı için ve ben de bir daha Limpopo’ya gitmediğimden dolayı onunla bir daha buluşamadık.

“Baki kalan bu gök kubbede hoş bir seda imiş” diyor ya şair, ben de o güzel gönlün hoş sedasını, sufi büyüklerinin diğer hoş sedalarıyla harmanlayıp üzerine kendi deneyimlerimi ve bilgimi de ekleyerek paylaştım sizlerle… 

Hoş geldin yol arkadaşım. 

Hadi başlayalım.

Eklendi: Yayım tarihi
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_ActolyeQDCABanner_Affinity_Multi_Banner_1x1_ActolyeQDCABanner_OSD0003CEJ
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ
 • Kategori(ler) Felsefe Tasavvuf
 • Kitap AdıKalbin Temizse Hikayen Mutlu Biter
 • Sayfa Sayısı232
 • YazarHakan Mengüç
 • ISBN9786053115199
 • Boyutlar, Kapak13,5 × 21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviDestek Yayınları / 2022
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_ActolyeQDCABanner_Affinity_Multi_Banner_1x1_ActolyeQDCABanner_OSD0003CEJ

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Hiçbir Karşılaşma Tesadüf Değildir ~ Hakan MengüçHiçbir Karşılaşma Tesadüf Değildir

  Hiçbir Karşılaşma Tesadüf Değildir

  Hakan Mengüç

  Kader, insandan vazgeçmiyor. Anbean yeniden ve yeniden yazılıyor. Öyle anlar geliyor ki yapmam dediğin şeyi yapıyorsun, katlanamam dediğin şeye katlanıyorsun, sevemem dediğini seviyorsun, gidemem...

 2. İstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır Olmazsa Bin Hayır Ara – Mevlana ~ Hakan Mengüçİstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır Olmazsa Bin Hayır Ara – Mevlana

  İstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır Olmazsa Bin Hayır Ara – Mevlana

  Hakan Mengüç

  “Aşk nasip işidir, hesap işi değil. Aşk adayıştır, arayış değil. Sen adanmış ve yanmışsan bu uğurda, aşk sana uzak değil.” Dünyanın en çok okunan...

 3. Mutluluğu Sende Bulan Senindir, Ötesi Misafir ~ Hakan MengüçMutluluğu Sende Bulan Senindir, Ötesi Misafir

  Mutluluğu Sende Bulan Senindir, Ötesi Misafir

  Hakan Mengüç

  Kaybettiğinher şey, bir gün başka bir surette Sana Geri döner. Hepimiz eksiliriz zaman zaman, ama kaybetmeyiz aslında hiçbir şeyi. Kaybettiğimizi sandığımız her şey, başka...

Beriahome Harf Kupa

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur