Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Konuşan Kedi
Konuşan Kedi

Konuşan Kedi

Claude Roy

Kediler konuşabilir mi dersiniz?Thomas’ın kedisi Gaspard, kendi kendine söylenirken bir ses duyduğunu sandı. Oysa yalnızdı. Sonra aklına bir kedi olduğu ve kedilerin de konuşamadığı…

Kediler konuşabilir mi dersiniz?Thomas’ın kedisi Gaspard, kendi kendine söylenirken bir ses duyduğunu sandı. Oysa yalnızdı. Sonra aklına bir kedi olduğu ve kedilerin de konuşamadığı geldi. Gaspard, dünyanın konuşan ilk kedisi olabilir mi?

Birinci Bölüm 

Kitaptaki İsimlerin Okunuşları

Gaspard — Gaspar
Thomas — Tomas
Minna-la-Minnie — Mina la Mini
Madam Tétu — Madam Tetü
Madam Michel — Madam Mişel
Gaspard Mac Kitycat — Gaspar Mak Kitiket
Garth — Gart
Tristram Rowden — Tristram Rovdın
Minna — Minna
Myrna — Mirna
Mi-Fou — Mi fu
Medor — Medor
Malice — Malis
Gricha Macha — Grişa Maşa
Patte — Pat
Matchek — Maçek
Gallimard — Galimar
Chamichat — Şamişa
Bianciotti — Biancotti
Berenice — Berenis
Oudot — Udo
Minou — Minu
Rinaldi Laetitia — Rinaldi Laetitya
Alari Tigre — Alari Tigr
Joannou — Yoannu
İris — İris
Flon — Flon
Mouflette — Muflet
Osspoff — Ospof
Nerou — Nöru
Rolin — Rolen
Cleo — Kleo
Fauche — Foş
Nounou — Nunu
Justine Laurent — Jüstin Loran
Claude Roy — Klod Rua
Chartreux — Şartrö
Tristram Mac Kitycat — Tristram Mak Kitiket
Mouflette de Vaneau — Muflet dö Vano
Austerlitz — Osterlits
Murat — Müra
Ludwig Karol — Lüdvig Karol
Versailles — Versay

Günlerden bir gün, Thomas’ın sevgili kedisi Gaspard, konuşmaya başladı. Hem de bu çok kolay oldu. Gaspard, baba tarafından İskoçya kökenli olup Fransa’da Chartreux Kedileri diye bilinen ve adıyla hiç ilgisi olmayan, kurşuni renkli, mavi İngiliz soyundan gelme ünlü bir kediydi. Yine eski bir İskoç sülalesinden gelen ve XIII. Garth Dükü olan Tristram Mac Kitycat, bir Fransız dilberi olan Mouflette de Vaneau adıyla da anılan, dişi bir gri Chartreux kedisine yani Barones Flon’a yıldırım aşkı ile vurulmuştu. (Barones, Büyük Ordu’ya ait ulaşım katarının ünlü kedisi Flonflon’un torunuydu.

Bu komutan kedi, imparatorluk baronu ünvanını, Austerlitz savaş alanında bizzat I. Napolyon’dan almıştı. Bu onur, onun atlılarının yulaf vagonlarını kemiren sıçanların mareşali Murat’yı ortadan kaldırmış olmasının bir ödülüydü. Lord Tristram ve Barones Flon’un mutlu birlikteliğinden dört iyi cins yavru dünyaya gelmişti. En büyükleri olan Gaspard Mac Kitycat daha sonra XIV. Garth Dükü olmak üzere yetiştirilmişti.

Yakınları onu kısaca Gaspard diye çağırırdı. Gaspard, Chartreuxlu gri kedinin yiğit bir evladıydı. Kimi gafiller ona, “Bu fare gibi gri renkli bir kedi,” diyordu, ne var ki bir kediyi bir fareye benzetmeye kalkmak yeterince terbiyesizlik sayılmalıydı. Gaspard, bahçenin dip tarafında biten otları koklamayı, ısırmayı, koparmayı, çiğnemeyi, yemeyi çok, pek çok seviyordu. Her sabah olduğu gibi yine bir sabah Gaspard Thomas’la birlikte kahvaltısını yaptı. Thomas okula gitmek üzere çıkarken Gaspard kapıya kadar ona eşlik etti ve her zamanki gibi ufacık bir miyavlama ve iri mi iri mırmırlarla ona “güle güle” dedi.

Gaspard, kedilerin böylesi güzel sesleri olmasının keyfini çıkarıyordu. İnsanların bu konuda farklı görüşleri vardı. Thomas, Gaspard’ın harika miyavladığını ve miyavlarındaki müziğin insana mutluluk verdiğini düşünüyordu. Thomas’ın babası ise gazetesini okurken, Gaspard mızıldanarak ısrarla akşam yemeğini istediğinde, “Bu kedinin kapı gıcırtısı gibi bir sesi var,” diyordu. Ama Thomas, kedisine ne zaman kötü bir laf edilse hep Gaspard’a arka çıkardı.

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Öykü
 • Kitap AdıKonuşan Kedi
 • Sayfa Sayısı96
 • YazarClaude Roy
 • ISBN9789750713972
 • Boyutlar, Kapak13.5 x 21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviCan Yayınları / 2022

Yazarın Diğer Kitapları

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

 1. Aşkım Başımdan Aşkın ~ Funda BilgiliAşkım Başımdan Aşkın

  Aşkım Başımdan Aşkın

  Funda Bilgili

  Hangi kışın karını Haziran’a sakladın? Hangi beyazlıkla yüreğini akladın? Ben veremezken seninle yaşananların hesabını kendime, sen kendini kendi gözünde nasıl bağışladın? Zamanın sihirli silgisini...

 2. Yürekte Bukağı ~ Tomris UyarYürekte Bukağı

  Yürekte Bukağı

  Tomris Uyar

  Konuşmak da tehlikelidir. İçte biriken sözcükleri boşaltmak. Hele konuşmayı bir kere unutmuşsan… Ya bir gün, bunca yıl kafamda biriktirdiğim sözcükler boşalıverirse? Çene kemiklerim açılırsa?...

 3. Seçilen ~ Thomas MannSeçilen

  Seçilen

  Thomas Mann

  Thomas Mann, ünlü yapıtı Doktor Faustus’u yazarken sıra dışı bir kukla oyunu olarak tasarlamaya başladığı bu mizah dolu öyküsünde, yalnızca Ortaçağ’ın büyüleyici dekorunda geçen...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur