Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Mafyanın 100 Yıllık Tarihi
Mafyanın 100 Yıllık Tarihi

Mafyanın 100 Yıllık Tarihi

George Jr. Carpozi, William Balsamo

Ayak takımından insanlar zaman içinde nasıl bir gangsterler çetesine dönüşmüştür? Günümüzün uluslararası ‘şirketi’ yumuşak bir geçişle yüksek derecede organize olmuştur. Bu kitap mafyanın altı…

Ayak takımından insanlar zaman içinde nasıl bir gangsterler çetesine dönüşmüştür? Günümüzün uluslararası ‘şirketi’ yumuşak bir geçişle yüksek derecede organize olmuştur.

Bu kitap mafyanın altı yüz yıl önce vatansever bir yeraltı topluluğu olmasından başlayarak, New York’un kıyı bölgelerini denetim altında tutan İtalyan göçmenleri -Kara El- aracılığı ile İtalya ve Amerika boyunca organize bir suç örgütüne dönüşmesini anlatmaktadır. William Balsamo ve George Carpozi Jr. yaklaşık yirmi yıl süren çalışmalarının sonucu olarak Kara El’in Atlantik’in ötesine ulaşan etkisini ortaya koymaktadır. Ve onlar mafyanın günümüzdeki etkisinin gerçek uzantısını soğukkanlı bir açıklıkla anlatmaktadır.

Mafyanın 100 Yıllık Tarihi kitabını bir roman gibi okuyabilirsiniz. Ancak o ürkütücü ve ölümcül derecede gerçektir.

İÇİNDEKİLER
Teşekkür
Giriş
Bölüm 1
Amorte… Bunu Hak Etmişti
Bölüm 2
O Kara Elli İtalyanlar
Bölüm 3
“Buona Sera Signore
Bölüm 4
Sagaman Salonuna Bakın
Bölüm 5
Baba Emekliliği Düşünüyor  Ama Henüz Değil
Bölüm 6
Stauch Dans Salonunda Silahlı Çatışma
Bolüm 7
Çarliston Eddi’nin Son Pazar Matinesi
Bölüm 8
Furman Sokağı Finali
Bölüm 9
Yüze Göze Bulaştırılan Bir İş
Bölüm 10
Robin Hood
Bölüm 11
İntikam İçin Her Zaman Kardeşini Öldür
Bölüm 12
Yanılgı
Bölüm 13
Bu da Babam İçin
Bölüm 14 Babam İçin iki Tane Daha
Bsntmia
Çılgın Bili Lovett Huzur İçinde Yalsın
Bölüm 16
Fiyat Savaşı
Bölüm 17
Vezüv Yılı
Bölüm 18
iktidarın Yeni Doruklarında
Bölümle
Adonis Kulübünde Noel Katliamı
Bölüm 20
“Bakalım, Onları Göreceğiz Evlat…”
Bölüm 21
Yaralı Yüz Al Capone
Bölüm 22
Aziz Valentine Günü Katliamı
Bölüm 23 Yaralı Yüz Al’in Son Günleri
Bölüm 24
Castellammareliler Savaşı
Bölüm 26
Charles ‘Lucky’ Luciano’nun Yükselişi, iktidarı ve Düşüşü
Bölüm 26
Yeraltı Dünyasının Bir Başka Cinayetine Bakış
Bölüm 27
Gösterişsiz Ama Güçlü Bir Gangster Avcısı
Bölüm 28
Yarımay Oteli: Abe Reles’in Ölümü
Bölüm 29
Tom Dewey Lucky Luciano’yu Nasıl Bıraktı
Bölüm 30
Genovese, Frank Costello’nun Kellesini istiyor
Bölüm 31
Genovese Şimdi de Anastasia’nın Kellesini İstiyor
Bölüm 32
GalloProfaci Savaşı
Bölüm 33
Banana Savaşı
Bölüm 34
Colombo Gallo Savaşı
Bölüm 36
Nbcon Yönetimi ve Mafya
Bölüm 36
Mafyanın A.B.D. Üzerindeki Nüfuzu
Bölüm 37
Az Biberli, Bol Eroinli, Hamuru Kalın Olsun
Bölüm 38
Kötüleri Yakalamaktan Hoşlanan Savcı
Sonsöz
Suç Örgütleri Değişmiştir

Bölgesindeki yeraltı operasyonları konusundaki görüşleri ve yorumlarının yanı sıra kendisinin mafya ile yaptığı mücadelenin anılamını nakleden Nassau County Savcısı Denis Dillon.
Queens Savcılık Bürosundan Teğmen Remo Franceschini.
‘Mafyanın Ağa’ olarak tanınan George Wolf New York Valisi Thomas E. Dewey’in Amerika’nın bir numaralı yeraltı dünyası lideri ‘Lucky’ Lucianmo.
Giriş,

Mafya kırbacı altında görünmeyen bir hükümet suç örgütleri hükümeti Batı dünyasının büyük bir kısmını kanserli bir ur gibi kaplamıştır ve asayiş güçlerinin tedavisine inatla karşı koymaktadır.
Bu öyle sinsi bir hükümettir ki, milyonlarca masum İnsanı köle durumuna indirmiştir.
Bu imparatorluğun kasalarına sel gibi yağan ganimet ulusal gelirin yüzde onuna varmaktadır.
Milyonlarca Amerikalı bilerek veya bilmeyerek alınlarının teriyle kazandıktan paranın veya gelirlerinin bir kısmım büyük uluslararası suç dünyasına akıtmak zorunda kalmaktadır.
Halk suç örgütlerinin bu büyük ve gözü doymaz canavarına çeşitli yollarla haraç ödemektedir: giydiği giysilerde, yediği yemekte, ödediği sendika aidatında, dinlediği müzikte, içtiği sigarada, arabasını yürüten benzinde, mal ve paketlerinin nakliyesinde, inşa ettiği bina ve köprülerde.’ Halk bu görünmez hükümetin beslendiği ortak paydası olan açgözlülük ve hasislikle sayısız biçimlerde çaresiz bir enayi yerine konulmaktadır. Organize çeteler eyaletler arası ticaret ve sanayi alanında büyük ölçüde müdahaleyle karşılaşmaksızın çalışmaktadırlar.
Bu büyük komplonun gerişindekiler içki Yasağı Devrinin yeraltı dünyası savaşlarının halefleridir: bunlar çeşitli yeteneklere, niteliklere ve sorumluluklara sahip insanlar olup pek çok büyük sanayi veya ticarethane biçiminde yürütülen gizli bir fesat komplosunda bir araya gelmişlerdir.
1920’lerin o eski ve kanlı çılgınlık günlerinde mafyanın baş gelir kaynaklardan biri içki kaçakçılığıydı ve sendikanın yaptırım amaçları silahla sağlanırdı; günümüzün suç örgütleri ise şiddet ve cinayetten mümkün olduğunca kaçınılmaktadırlar.
Günümüz yeraltı dünyası açık ve saldırgan bir şekilde yasaları çiğnemek yerine yasal girişimciliğin saygın kisvesi altına saklanmaktadır ve dev şirketlerin kinden pek farklı olmayan bir örgütlenmeye gitmiştir.
Örgütlü suç olan büyük komplekste çok geniş çete listesinin en tepesinde yeri çok sağlam olan yönetici bir grup vardır. Bu kurum gayet ağır kurallar ve talimatnameler yayınlar; kontrolü sağlamak için aşırı baskılar uygular.
Bu mafyadır.
Hiçbir yeraltı grubu dünyanın bu en büyük ve etkili suç örgütü kadar zamana ve suçla mücadele edenlerin saldırılarına karşı koyabilmiş değildir.
Mafyanın gücünün artık hüküm sürmediği, ‘mafyanın gazetelerin, dergilerin ve kitapların satışlarını, sinema gişelerinin hasılatını ve televizyon showlarının reytinglerini arttırmak için sansasyon düşkünü manşet atıcıların fütursuzca kullandıkları bir kelime olduğunu düşünenler çoktur.
Yazarlar mafyanın varolduğunu iddia etmektedirler. Bu kitapta bu uğursuz yeraltı hükümetinin dur durak bilmeden yükselişinin tarihçesi yer atmaktadır. Mafya her büyük kentte şubeleri olan bir suç devi değildir. Bazılarının düşündükleri gibi bir IBM verimiyle de çalışmamaktadır.
Günümüz mafyası ortak refahları ve kriminal amaçlarında bu süregelen hakimiyetleri için birlikte çalışan ve taraftarlarına birbirleri için bir güven anlayışı getiren bir yaşamı paylaşan nispeten gevşek dokulu bir gruptur.
Uyuşturucu ticareti esas olarak mafyanın kon trolünde d ir. Kolombiyalılar, Haitililer, Portorikolular, Çinliler ve bu alana yeni girenler mafyanın bu alandaki hakimiyetini kıramamıştır. Mafya kumar, parayla çalışan makineler, parayla çalışan müzik kutuları, pizza salonları (ki bunlar uyuşturucu ticareti ve para aklama için kullanılır), kadın ticareti, haraç, kaçakçılık ve kalpazanlık gibi yasadışı faaliyetlerle de yakından ilgilidir.
Mafya nakliye, restoran malzemesi, çamaşır yıkama servisleri, restoranlar, gece kulüpleri, işçi sendikaları, çöp kaldırma, bira ve alkolsüz içkiler dağıtımı, konfeksiyon, hazır beton ve daha pek çok kârlı yasal girişim alanında derin bir şekilde kök şahniştir.
Mafya spor dünyasına da girmiştir. Suç krallığının adamlarının boks, at yarışları, köpek yarışları ve diğer profesyonel sporlar üzerinde güçlü etkinlikleri vardır.
Mafya her yeni alana girdikçe sıradan ve yasalara saygılı yurttaşların aleyhine aldığı haraç da o nispette artmaktadır.
Dk başta bilinen adıyla ‘Mafya’ bir suç örgütü olarak kurulmuş değildir.
Kötü ağını ancak yüz yıldan beri örmektedir. Ondan önce İtalya’nın çizmesinin ucundaki Sicilya adasında altı yüz yıl önce kurulmuş bir yeraltı yurtsever derneğiydi.
‘Maffia’ on üçüncü yüzyılda yabancı baskısına karşı bir direniş örgütü olarak öne çıktı. Sicilya yüzyıllar boyunca Arapların, Normarüann, Germenlerin, Fransızların ve İspanyolların istilasına uğramıştı. Yeraltı örgütü bu düşmanlara karşı savaşmak üzere kurulmuştu. Derneğe yüzyıllarca hakim olan ruh bütün yabancıları adadan kovmaya yönelik bir yurtseverlikti.
Biz bu kitapta milliyetçilik duygusuyla oluşmuş bu ilk örgütün günümüzde başka hiçbir suç örgütünün kıyaslanamayacağı dev suç örgütüne dönüşmesinin tarihçesini anlatmaktayız.
1920’deki içki Yasağı bugün Birleşik Devletler’de bildiğimiz mafyanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yüzyılın başından bu yana bu ülkeye yerleşmiş ve yeni gelen talihsiz İtalyanları haraca bağlama ile uğraşan mafya üyelerinden çoğu içki kaçakçılığının kârlı yanını ve bunun iktidara yükselme yolunu açtığını görmekte gecikmemişlerdi. Yirmili yılların çeteciliğinin o ilk günlerini arkada bırakanlar otuzlu yıllarda suç örgütlerinin efendileri olarak sivrilmişler ve bu güçlerini kırklı, elli, altmışlı ve hatta yetmişli yıllara kadar taşımışlardır.
Bunların arasında şunlar sayılabilir: Frank Costello, Vito Genovese, Michele ‘Mike’ Miranda, Tony Accordo, Joseplı Profaci, Michael ‘Mike’ Spinella, Joseph ‘Joe Adonis’ Doto, Thomas ‘Üç parmak Brown’ Luchese, Anthony ‘Tony Bender’ Strollo, Albert Anastasia ve Anthony ‘Küçük Augie Pisano’ Carfano.
Genel inanışın aksine, mafya son altmış yılda üyeliğini sadece Sicilyalı göçmenlerle haleflerine ve hatta İtalyan soyundan gelenlere açık tutmuş değildir. Günümüz mafya hiyerarşisinde Meyer Lansky ve Abner ‘Longiel Zwillman gibi kişiler de bulunmaktadır.
Mafya üyeliği çeşitli yollardan elde edilmektedir: doğum, evlilik ya da akrabaların veya yalan dostların sponsorluğu.
Üyeler yeraltı dünyasının gerekliliklerine göre özel yetenekleri ve becerileri sayesinde seçilirler.
Mafyanın çeşitli alanlardaki amaçlarını ve kontrollerini gerçekleştirecek olağanüstü yetenekli kişiler milli kökenleri ne olursa olsun ‘kardeş’ olarak kabul edilirler. Mafyanın iş alanlarının sınırlarını genişletecek ve kasalarını dolduracak dehaya sahip olanlar için millî duygu bir yana bırakılmaktadır.
Mafyada kabul görmek ağır ve tedrici bir süreçtir. Bir aday artık bir ‘kardeş’ olabilmek için eski dinsel ritüellerden geçmez; tam bir üyenin çırağı olarak bir dönem geçirir, onunla …

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Terör-Mafya
 • Kitap AdıMafyanın 100 Yıllık Tarihi
 • Sayfa Sayısı490
 • YazarGeorge Jr. Carpozi,William Balsamo
 • ISBN9759146481
 • Boyutlar, Kapak 13,5x21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviPegasus / 2006

Yazarın Diğer Kitapları

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur