Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Mira Öfke Gezegeni’nden Ayrılıyor – Duygu Günlüğüm
Mira Öfke Gezegeni’nden Ayrılıyor – Duygu Günlüğüm

Mira Öfke Gezegeni’nden Ayrılıyor – Duygu Günlüğüm

Oya Doğan

Mira ile çocuklar duygularını daha kolay ifade edebilecekler… Mira, Öfke Gezegeni’nden Ayrılıyor tam da bunun için kaleme alındı. Sevgili Günlüğüm, “Bana kalırsa, öfke, tek…

Mira ile çocuklar duygularını daha kolay ifade edebilecekler…

Mira, Öfke Gezegeni’nden Ayrılıyor tam da bunun için kaleme alındı. Sevgili Günlüğüm,
“Bana kalırsa, öfke, tek başına yaşadığımız bir duygu değil. Nedenleri ve beraberinde getirdiği başka duygular var. Bunların ne olduğunu bilirsem öfkeyle ne yapacağımı da bilirim.
Sevgili Günlüğüm,
Öfkeyle ne yapmalı?”

Tıpkı diğer duygular gibi öfke de hayatın olağan akışında, yeri doldurulamaz bir öneme sahiptir. Önemli olan bu duygu ile, öfke ile ne yapacağımızdır.
Bu kitap öfkenin bedeninizi, düşüncelerinizi ele geçirmesine izin vermemeyi öğrenmeniz için yazıldı. Artık patron kim, öfke için öğrenme vakti!
Öfkeniz hakkında daha fazla şey öğrenmeye, onunla başa çıkmada kullanacağınız eğlenceli alıştırmalarla tanışmaya hazır olun…

– Psikolog Cihan Çelik

Sevgili Günlüğüm, Bana kalırsa, öfke, tek başına yaşadığımız bir duygu değil. Nedenleri ve beraberinde getirdiği başka duygular var. Bunların ne olduğunu bilirsem öfkeyle ne yapacağımı da bilirim. Sevgili Günlüğüm, Öfkeyle ne yapmalı?

ÖFKEN, BÜTÜN GEZEGENE
SIĞAR MI?

Merhaba Sevgili Günlüğüm, Görüşmeyeli hayli zaman oldu. Elbette her günümün problemsiz, güzel ve keyifli geçtiğini söyleyemem. Canımı sıkan olaylar oldu, ters giden bazı şeyler de yaşadım. Ama bir şekilde üstesinden geldim. Ve şimdi, seninle dertleşmeye yine çok ihtiyacım var, sevgili günlük. Bu yüzden, olabildiğince sessiz bir yer buldum kendime. Sana bu satırları yazıyorum. Bu hafta yaşadığım birkaç olaydan sonra hâl ve davranışlarımda gerçekleşen değişimi annem hemen sezdi. Sezilmemesine imkân yoktu ki zaten. Öyle tuhaf hissediyorum ki son zamanlarda… Davranışlarıma da yansıyor elbette. Ben de seninle dertleşmenin bana iyi geleceğini düşündüm. Umarım geçen seferki gibi birbirimize yardım ederiz. Merhaba Sevgili Günlüğüm, Görüşmeyeli hayli zaman oldu. Elbette her günümün problemsiz, güzel ve keyifli geçtiğini söyleyemem. Canımı sıkan olaylar oldu, ters giden bazı şeyler de yaşadım. Ama bir şekilde üstesinden geldim. şimdi, seninle dertleşmeye yine çok ihtiyacım var, sevgili günlük. Bu yüzden, olabildiğince sessiz bir yer buldum kendime. Sana bu satırları yazıyorum. Bu hafta yaşadığım birkaç olaydan sonra hâl ve davranışlarımda gerçekleşen değişimi annem hemen sezdi. Sezilmemesine imkân yoktu ki zaten. Öyle tuhaf hissediyorum ki son zamanlarda… Davranışlarıma da yansıyor elbette. Ben de seninle dertleşmenin bana iyi geleceğini düşündüm. Umarım geçen seferki gibi birbirimize yardım ederiz.

Canım günlüğüm, Bu kez “öfke” duygusuyla karşı karşıyayım. Biliyorsun, seninle sohbet etmeye kendimi iyi hissettiğim bir yerde olduğumu hayal ederek başlıyorum. Yine öyle yapacağım. Gezegenlerin, güneşin ve yıldızların olduğu KOCAMAN ve esrarengiz gökyüzünde olduğumuzu hayal edeceğim.

Kimi zaman güneşin sıcaklığı, kimi zaman yön gösteren ışıklar, kimi zaman yıldız takımlarının birlikteliği destek olsun bize. Neden mi gökyüzü? Gün içerisinde yaşadığım olaylara dışarıdan bakmak ya da bu olayları başka bir evrende yaşıyormuş gibi düşünmek daha rahat hissetmemi sağlıyor, sanırım. Hâliyle bu olaylara daha iyi çözümler bulabiliyorum. O yüzden anlatacağım olaylarda yer, mekân gibi bazı koşulları değiştireceğim. Mesela, sınıfta yaşadığım bir olayı Mars’ta yaşamış gibi anlatacağım. Bu, beni biraz da olsa rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Üstelik itiraf etmeliyim ki bu değişiklik, anlatacaklarımı oldukça eğlenceli ve komik bir hâle de getirebilir.

Haydi, bu sayfaya gökyüzünde neler görmek istiyorsan çiz. Renkler, çizgiler tamamen senin istediğin gibi olsun. Sonra sen de gökyüzünde yerini al ve yolculuğumuz başlasın.

ÖFKEMİN SEBEPLERi
NELER OLABİLİR?

Sevgili Günlüğüm, Bana kalırsa öfke, tek başına yaşadığımız bir duygu değil. Elbette nedenleri ve beraberinde getirdiği başka duygular var. Öfkenin yanında gelen bu duyguların neler olduğunu, öfkemin altındaki nedenleri bilirsem öfkeyle ne yapacağımı da bilirim. Evet, sevgili günlüğüm. Öfkeli olmakta hiçbir sorun yok. Önemli olan, öfkeyle ne yapacağını bilmek. Biricik Günlüğüm, öfkeyle ne yapmalı? Bunun cevabından önce şu soruları cevaplamalıyım:

Hangi olaylar beni/bizi öfkelendiriyor?
Neden öfkeleniyoruz?
Öfkelenince neler oluyor, bedenimiz bu durumdan nasıl etkileniyor?

Sevgili Günlüğüm, 

Bazı hafta sonları Plüton’a gidiyorum. Övünmek gibi olmasın, orada bana Plüton Kraliçesi de diyorlar. Çevremdekilere yardım etmeyi çok seviyorum, sanırım bundan dolayı bu ismi kaptım. Tabii bir de nezaketim söz konusu. Ancak tahmin edersin ki biricik arkadaşım, her zaman nazik kalmak oldukça zor. En yakın örnekten gidelim. Bir arkadaşım geçen hafta çileğe alerjim olduğunu duyduğunda buna fazlasıyla güldü. Tamam, biraz tebessüm edebilir, yani bu durum ona bir şekilde komik gelmiş olabilir ama öyle abartılı güldü ki gülmekten nefesi kesildi, konuşamadı. BUNDA GÜLÜNECEK NE VARDI BU KADAR? O kadar sinirlenmiştim ki! Kaslarımın yay gibi gerildiğini, ellerimi sımsıkı yumruk yaptığımı hatırlıyorum. Avazım çıktığı kadar bağırma isteğimi durdurmak için dişlerimi birbirine bastırdım. Gerçekten tahammülü zor bir andı.

Öfke hepimizin hissettiği, olağan, sıradan hatta kesinlikle sağlıklı bir duygu. Bunu biliyorum, öfkelenmemde hiçbir sakınca olmadığını da biliyorum. Ama bazen bununla başa çıkmakta zorlandığım oluyor, sevgili günlüğüm. Çok yüksek sesle bağırmak, yerdeki çimenleri yolmak, gezegendeki tüm taşları fırlatmak ve ağlamak istediğim zamanlar oluyor. Senin de böyle hissettiğin oluyordur, değil mi? Öfke hepimizin hissettiği, olağan, sıradan hatta zen bununla başa çıkmakta zorlandığım oluyor, sevgili günlüğüm. Çok yüksek sesle bağırmak, yerdeki çimenleri yolmak, gezegendeki tüm taşları fırlatmak ve ağlamak istediğim zamanlar oluyor.

 

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Çocuk Kitapları
 • Kitap AdıMira Öfke Gezegeni'nden Ayrılıyor - Duygu Günlüğüm
 • Sayfa Sayısı64
 • YazarOya Doğan
 • ISBN9786050848335
 • Boyutlar, Kapak15x21, Karton Kapak
 • YayıneviTimaş Çocuk / 2023

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Mira Stres Kulübesi’nden Ayrılıyor – Duygu Günlüğüm ~ Oya DoğanMira Stres Kulübesi’nden Ayrılıyor – Duygu Günlüğüm

  Mira Stres Kulübesi’nden Ayrılıyor – Duygu Günlüğüm

  Oya Doğan

  İçinin giderek daraldığı, nefes almakta güçlük çektiğin oldu mu, hiç? Ya da ellerinin ter içinde kaldığı, kendini karanlıkta kaybolmuş gibi hissettiğin, karnında oradan oraya çırpınan...

 2. Mira Ve Yekta Zorbalık Adası’nda Mücadele – Duygu Günlüğüm ~ Oya DoğanMira Ve Yekta Zorbalık Adası’nda Mücadele – Duygu Günlüğüm

  Mira Ve Yekta Zorbalık Adası’nda Mücadele – Duygu Günlüğüm

  Oya Doğan

  Zorbalıkla karşılaştığın zaman, sessiz kalma. Yardım istemekten korkma. Mira ve Yekta, sana bu durumda neler yapabileceğini anlatıyor. 2. BÖLÜM ZORBALIĞI NASIL TANIRIM? Sevgili Günlüğüm,...

Bebhome Kahve

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur