Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Nöro-Dharma – Cesur Bir Kalp ve Dingin Bir Zihin ile Yaşamanın Yedi Yolu
Nöro-Dharma – Cesur Bir Kalp ve Dingin Bir Zihin ile Yaşamanın Yedi Yolu

Nöro-Dharma – Cesur Bir Kalp ve Dingin Bir Zihin ile Yaşamanın Yedi Yolu

Rick Hanson

New York Times’ın çoksatan yazarı Rick Hanson, Buda’nın Beyni adlı klasikleşen kitabının devamı niteliğindeki NÖRO-DHARMA’da, aydınlanmanın nöro bilimsel haritalarıyla büyük bir keşfe çıkıyor ve…

New York Times’ın çoksatan yazarı Rick Hanson, Buda’nın Beyni adlı klasikleşen kitabının devamı niteliğindeki NÖRO-DHARMA’da, aydınlanmanın nöro bilimsel haritalarıyla büyük bir keşfe çıkıyor ve bu yolda okuru, kişisel örnekler ve gerçek hikâyeler ile besliyor.

Derin araştırmalar, öyküler, rehberli meditasyonlar, örnekler ve pratiklerin yer aldığı NÖRO-DHARMA, kim olabileceğimize dair büyüleyici ve ilham verici bir vizyon oluşturmanız için yazıldı.

Memnuniyetsizlikten daha büyük düşman yoktur.

Elde etme isteğinden daha büyük bir hata yoktur.

Yeteceğini bilenler her zaman yetecek kadarına sahip olur.

(Gerçekten de! Gerçekten de!)
TAO TE CHING

“Rick Hanson’ın muhteşemliği, onun gerçek mutluluğa ve sengi dolu bir kalbe ulaştıran pratik, etkili, bilimsel temelli pratikler sunabilme kapasitesin de yatıyor. Bu, aydınlatıcı ve dönüştürücü bir kitap!”

TARA BRACH
Buda’nın Kalbi, Koşulsuz Şefkat ve
Gerçek Sığınak Sensin kitaplarının yazarı

İÇİNDEKİLER
1. BÖLÜM

BEDENLENMİŞ PRATİK…………………………………………………………..21
1. Yaşamda Zihin………………………………………………………………………..23
2. Büyülü Dokuma Tezgâhı…………………………………………………………43

2. BÖLÜM

SARSILMAZ ÖZ ………………………………………………………………………..59
3. Zihni Dinginleştirmek…………………………………………………………….61
4. Kalbi Isıtmak…………………………………………………………………………..83
5. Doyum İçinde Olmak……………………………………………………………107

3. BÖLÜM

HER ŞEYİ İÇSELLEŞTİREREK YAŞAMAK……………………………..133
6. Bütün Olmak…………………………………………………………………………135
7. Şimdiyi Kabul Etmek …………………………………………………………….159
8. Birliğe Açılmak ……………………………………………………………………..185
9. Zamansızlığı Bulmak …………………………………………………………….211

4. BÖLÜM

HER ZAMAN, DAİMA EVDE …………………………………………………235
10. Yol Olarak Mahsul……………………………………………………………….237
Teşekkür…………………………………………………………………………………….251

Öğretmenlerime…

NÖRO-DHARMA İÇİN ÖVGÜLER

“Rick Hanson’ın muhteşemliği, onun gerçek mutluluğa ve sevgi dolu bir kalbe ulaştıran pratik, etkili, bilimsel temelli pratikler sunabilme kapasitesinde yatıyor. Bu, aydınlatıcı ve dönüştürücü bir kitap!”

TARA BRACH, BUDA’NIN KALBİ VE KOŞULSUZ ŞEFKAT
KİTAPLARININ YAZARI

“Sinirbilimine, Budist pratiğe ve felsefeye dair derin bir anlayışı harmanlayan Rick Hanson, beyni sağlıklı ve ongun hâle dönüştürmek için zihnin nasıl eğitilebileceğini gösteren harikulade bir sentez yaratmış.”
DANIEL J. SIEGEL, NEW YORK TIMES EN ÇOK SATANLAR LİSTESİNE GİREN AWARE: THE SCIENCE AND PRACTICE OF PRESENCE VE AKIL: İNSAN OLMANIN ÖZÜNE YOLCULUK KİTAPLARININ YAZARI; MINDSIGHT ENSTİTÜSÜNDE YETKİLİ DİREKTÖR

“Rick Hanson, uyanışın yedi basamağıyla beynin, farkındalığın ve meditasyonun arasındaki bağlantıyı dikkat çekici şekilde gösteriyor. Nirvana’yla ilgili görüşleri bazı kişileri şaşırtabilir ama bunları öğrenmek için kitabı okumalısınız!”
SHARON SALZBER, LOVING KINDNESS VE REAL CHANGE: MINDFULNESS TO HEAL OURSELVES AND THE WORLD KİTAPLARININ YAZARI

“Muhteşem ve eşsiz bir armağan olan Nöro-dharma, insan olarak potansiyelinizin yüksek seviyelerine erişirken size rehberlik edecek.”
DEEPAK CHOPRA, NEW YORK TIMES EN ÇOK SATANLAR LİSTESİNE GİREN EVREN SENSİN VE META HUMAN KİTAPLARININ YAZARI

“Kalbi ve zihni eğitmenin bilge ve güzel yollarıyla dolu.”
JACK KORNFIELD, A PATH WITH HEART KİTABININ YAZARI

“Rick Hanson, Nöro-dharma’da öğretmen olarak ustalığını sergiliyor. Zorluklar ve dönüştürücü deneyimler açısından zengin olan kişisel yolculuğunu paylaşırken, bu pratiklerin okuru yüklerinden nasıl kurtaracağını ve egonun, rekabetin ve modern kültüre egemen olan edinme eyleminin baştan çıkarıcı tehlikelerinden nasıl özgürleştireceğini örneklerle açıklıyor.”
STEPHEN W. PORGES, TRAVMATİK STRES ARAŞTIRMALARI KONSORSİYUMU KURUCU DİREKTÖRÜ VE INDIANA ÜNİVERSİTESİ, KINSEY ENSTITÜSÜ’NDE TANINMIŞ ARAŞTIRMACI; PSİKİYATRİ PROFESÖRÜ, NORTH CAROLINA ÜNİVERSİTESİ

“Aynı anda hem ilham verici hem de pratik olan bu kitap, adım adım uyanışa götüren bir rehber sağlayarak Buddha’nın öğretilerini canlı bir biçimde hayata geçiriyor. Modern sinirbilimi, yılların klinik deneyimini ve derin kişisel pratiğini bir araya getiren Dr. Hanson, farkındalık tekniklerine başlamaktan alışılagelmiş benlik algımızı aşmaya kadar tüm yolculuk boyunca bize rehberlik ediyor.”
RONALD D. SIEGEL, PSİKOLOJİ ALANINDA YARDIMCI DOÇENT, YARI ZAMANLI, HARVARD TIP FAKÜLTESİ; MINDFULNESS: GÜNLÜK SORUNLAR İÇİN GÜNLÜK ÇÖZÜMLER KİTABININ YAZARI

“Bu derin araştırma içeren ve şefkat dolu rehber, günümüzün giderek karmaşıklaşan dünyasında gündelik iç huzuru yakalamak için izlenmesi kolay bir yol haritası sunuyor.”
LORI GOTLLIEB, NEW YORK TIMES ÇOKSATANLAR LİSTESİNE GİREN BELKİ DE BİRİYLE KONUŞMALISIN KİTABININ YAZARI

“Zamanımızın önde gelen fikir liderlerinden biri olan Dr. Rick Hanson, temel pratiklerin özünü alarak en üst düzey mutluluğa giden basit fakat etkili bir yol haritası oluşturmuş.”
SHAUNA SHAPIRO, GOOD MORNING, I LOVE YOU: MINDFULNESS AND SELF-COMPASSION PRACTICES TO REWIRE YOUR BRAIN FOR CALM, CLARITY, AND JOY KİTABININ YAZARI

“Nöro-dharma bulunmaz bir kitap, belki de kadim bilgeliğin ve modern bilimin şimdiye kadarki en çarpıcı birlikteliğidir. Temel Budist öğretilerine dair metinleri sinirbilimdeki en son gelişmelerle bir araya getirerek insanı mutluluğa götüren, herkesin izleyebileceği, heyecan verici, pratik ve ulaşılabilir bir yolu ancak Rick Hanson ortaya koyabilirdi. Dalai Lama bana bir keresinde sinirbilimi çok sevdiğini ama Batı psikolojisinin hâlâ ilkokulda olduğunu söylemişti. Bu muhteşem sentezle birlikte, psikoloji ileriye doğru büyük bir adım attı.”
JOAN Z. BORYSENKO, MINDING THE BODY, MENDING THE MIND KİTABININ YAZARI

“Bu iddialı bir kitap ve dünyada yalnızca birkaç insan bunu yazmaya teşebbüs edebilirdi. Rick Hanson da onlardan biri. Bilgeliğin ve bilimin muhteşem bir sentezi; derin kişisel gelişimle ya da dünyayı daha iyi bir yer hâline getirmekle ilgilenen herkesin (herkesin bununla ilgilendiğini umuyorum) okuması gereken bir kitap.”
SHAWN ACHOR, MUTLULUK ARAŞTIRMACISI VE NEW YORK TIMES EN ÇOK SATANLAR LİSTESİNE GİREN BIG POTENTIAL KİTABININ YAZARI

“Rick Hanson, Buddha’nın öğretilerini, sinirbilime ait bilgileri ve uzun yıllardır uyguladığı pratiğin bilgeliğini bir araya getirerek dikkat çekici bir iş çıkardı. Bu etkileyici eser müthiş bir açıklıkla en yüce hedeflerimizi fark etmemize yardım edecek çok çeşitli eğitim yönergeleri sunuyor.”
JOSEPH GOLDSTEIN, MINDFULNESS: A PRACTICAL GUIDE TO AWAKENING KİTABININ YAZARI

“Bu belagatli ve öncü kitap bir cevher. Bilge, pratik ve müthiş; esprilerle, rehberlikle ve sıcak bir kalple dolu olan bu kitap yaşam boyu yoldaşınız olacak.”
SUSAN POLLAK, EŞ KURUCU, FARKINDALIK VE ŞEFKAT MERKEZİ, CAMBRIDGE SAĞLIK BİRLİĞİ/HARVARD TIP FAKÜLTESİ

“Dr. Hanson, binlerce yıllık bilgeliğin özü olan yedi pratiği öyle bir açıklıkla ve doğrulukla paylaşıyor ki, uyanışa hepimizin ulaşabileceğini fark ediyoruz.”
JAMES R. DOTY, STANFORD ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ ŞEFKAT VE ÖZGECİLİK ARAŞTIRMALARI VE EĞİTİMİ MERKEZİ’NİN KURUCUSU VE DİREKTÖRÜ; NEW YORK TIMES ÇOKSATANLAR LİSTESİNE GİREN SİHİR DÜKK NI: BİR BEYİN CERRAHININ BEYNİN GİZEMLERİNİ VE KALBİN SIRLARINI KEŞFETME ARAYIŞI KİTABININ YAZARI

“İnsan yaşamının en temel fakat açıklanması en zor sorularını yanıtlamak için çıktığı bu cesur keşifte Rick Hanson’a katılın. Çağların sırlarının kulağınıza fısıldandığını duyar gibi olabilirsiniz.”
CHRISTOPHER GERMER, ÖĞRETİM ÜYESİ, HARVARD TIP FAKÜLTESİ; TEACHING THE MINDFUL SELF-COMPASSION PROGRAM KİTABININ YAZARI

“Kadim bilgeliği ve modern bilimi bir araya getirerek önümüze uyanışa giden, açık ve başarılabilir bir yol seriyor.”
KRISTIN NEFF, AUSTIN TEKSAS ÜNİVERSİTESİ

“Budizmin ve modern sinirbilimin bu merak uyandırıcı birleşimi, hem kalbi hem de zihni dilediğimiz şekilde geliştirebilmemiz için açık, erişilebilir içgörüler ve öneriler sunuyor.”
ROGER WALSH, KALİFORNİYA ÜNİVERSİTESİ, ESSENTIAL SPIRITUALITY: THE SEVEN CENTRAL PRACTICES TO AWAKEN THE HEART KİTABININ YAZARI

“Rick Hanson, uzun yıllardır süren uygulayıcı ve öğretmen olma deneyimine dayanarak, müthiş bir açıklık ve beceriyle, kadim düşünsel pratiklere ait esasları ve modern beyin bilimini kusursuz bir bütün hâline getiriyor. Ulaşılabilir ve kibar; burada herkesin faydalanabileceği derin bir bilgelik var.”
MARK WILLIAM, EMEKLİ KLİNİK PSİKOLOJİ PROFESÖRÜ, OXFORD ÜNİVERSİTESİ, THE MINDFUL WAY WORKBOOK KİTABININ ORTAK YAZARI.

“Rick Hanson son birkaç on yılı sanatını mükemmelleştirerek ve uyanışın sinirbilimsel boyutunu insan potansiyelimizin doruklarına değin inceleyerek geçirdi. Bunun sonucu olan Nöro-dharma insanın aklını başından alıyor. Ayrıca bu, dört çocuklu çalışan bir anne olan bu kadın için bir rahatlık. Artık spiritüel gelişimim ve iyi oluşum için yolda ya da ofisimde, yatak odamda ya da mutfaktayken takip edebileceğim bir yola sahibim. Yaşasın!”
CHRISTINE CARTER, THE SWEET SPOT VE THE NEW ADOLESCENCE KİTAPLARININ YAZARI

“Rick Hanson’ın bize, günlük hayatımıza yönelik pratik, eyleme geçirilebilir araçlar sunarken tam potansiyelimizi gerçekleştirmemiz için ilham verebilmek gibi nadir görülen bir yeteneği var.”
MARIE FORLEO, EVERYTHING IS FIGUREOUTABLE KİTABININ YAZARI

“Rick Hanson sizi, biz insanların hoşnutluk ve nezaket kapasitesine dair ilham verici bir gezintiye çıkarıyor. Bu kitap eyleme geçirilebilir pratikler, bilimsel tatlar ve en üst düzey mutluluğun gerçekte ne olduğuna dair derin ve odaklı düşüncelerle ışıldıyor. Nöro-dharma’yı okumak hayatınızı kalıcı biçimde değiştirecek.”
DACHER KELTNER, KALİFORNİYA ÜNİVERSİTESİ, BERKELEY; KURUCU, GREATER GOOD BİLİM MERKEZİ; BORN TO BE GOOD KİTABININ YAZARI

“Nöro-dharma’yı okurken üzerimde derin bir rahatlama ve huzur hissettim. Kitap beynimizin nasıl çalıştığını ve bu anlayışı, en büyük zorluklar karşısında bile daha özgün, mevcut ve duygusal olarak dengeli olmak için nasıl kullanabileceğimizi ustaca açıklıyor. Hem büyüleyici hem de pratik olan Nöro-dharma, karmaşık sinirbilimsel süreçleri ayrıntılarıyla açıklıyor ve zihinsel özgürlüğe giden basit bir yol haritası çıkarıyor.”
LORI DESCHENE, TINY BUDDHA’S WORRY JOURNAL KİTABININ YAZARI

“Bu büyüleyici, heyecan verici ve son derece pratik kitapta Rick Hanson şimdi burada olma’nın fiziğini, psikolojisini ve sinirbilimini gün yüzüne çıkarıyor ve çok aranan ve hayatı güzelleştiren o zihinsel duruma erişebilmek hemen şimdi yapabileceğiniz şeyleri açıklıyor.” DANIEL J. LEVITIN, MCGILL ÜNİVERSİTESİ’NDEN EMEKLİ PSİKOLOJİ VE SİNİRBİLİM PROFESÖRÜ; MÜZİĞİN ETKİSİNDEKİ BEYİN, THE ORGANIZED MIND VE BAŞARILI YAŞLANMA KİTAPLARININ YAZARI

“Nöro-dharma, en faydalı düşünsel pratiklerin ve gelişmekte olan zihin ve beyin biliminin muhteşem bir sentezi. Elinizde daha iyi bir yaşam için değerli bir deneysel eğitim, eşsiz ve erişilebilir bir rehber tutmaktasınız.”
ELISSA EPEL, PROFESÖR, KALİFORNİYA ÜNİVERSİTESİ, SAN FRANCISCO; NEW YORK TIMES EN ÇOK SATANLAR LİSTESİNE GİREN TELOMER ETKİSİ: UZUN YAŞAMANIN VE GENÇ KALMANIN YENİ BİLİMİ KİTABININ ORTAK YAZARI

“Dr. Hanson, kadim bilgelik yolundaki adımlarımıza nazik ve kararlı şekilde rehberlik ediyor. Basit, açık, pratik (ve eğlenceli) bir dil kullanarak bize uyanmış, şefkat ve sevinç dolu bir yaşama dair uygulamaları gösteriyor. Devam etmek zorlaştığında ise acelemiz olmadığı ve ihtiyaç duyduğumuz her şeyin zaten mevcut olduğu konusunda bize güvence veriyor. Bu kitap için minnettarım.”
ANDREW DREITCER, SPİRİTÜELLİK ALANINDA PROFESÖR, CENTER FOR ENGAGED COMPASSION’IN EŞ DİREKTÖRÜ, WILLAMETTE ÜNİVERSİTESİ CLAREMONT TEOLOJİ OKULU

“Olabileceğiniz kişiye dönüşmenize yardımcı olan bilge, pratik, bilimsel temelli ve fevkalade dost canlısı bir rehber. Nöro-dharma müthiş bir kitap ve Rick Hanson, yanınızda olup zorluklarla karşılaştığınızda sizi desteklemesini ve deneyiminizi kucakladığınızda sizi kutlamasını isteyeceğiniz kişi.”
JAMES S. GORDON, THE TRANSFORMATION: DISCOVERING WHOLENESS AND HEALING AFTER TRAUMA KİTABININ YAZARI; ZİHİN-BEDEN TIBBI KURUCUSU VE YETKİLİ DİREKTÖRÜ

“Bedeni, kalbi ve zihni entegre ettiği sistematik yaklaşımı bilgece, şefkatli, hoş bir biçimde insani ve herkes için ulaşılabilir. Bu kitap, gözünüzün önünde duran ve keşfedilmeyi bekleyen, özgürlüğe götüren bir rehber.”
FRANK OSTASESKI, BEŞ DAVET: ÖLÜM, HAYATI DOLU DOLU YAŞAMAYI NASIL ÖĞRETİR? KİTABININ YAZARI

“Rick Hanson, imkânsız olduğunu düşüneceğiniz bir şeyi yaptı: Tek bir kitapta spiritüel yolu tam ve eksiksiz olarak baştan sona kadar önümüze serdi. Muhteşem, komik, derin, anlaşılabilir ve etkili olması da cabası. ‘Nöro-dharma’ bakış açısı harika! Bu etkileyici kitabı şiddetle öneriyorum.”
MICHAEL W. TAFT, YAZAR VE ÖĞRETMEN

“Modern sinirbilimi çok iyi anlayan Dr. Rick Hanson, büyük spiritüel öğretmenlerin derin bilgeliğini sentezlemek ve bize, yaşamlarımızı daha huzurlu, sevgi dolu ve daha bütün hâle getirmek için pratik araçlar önermek konusunda nadir görülen ve olağanüstü bir yeteneğe sahip.”
ROBERT D. TRUOG, HARVARD TIP FAKÜLTESİ BİOETİK MERKEZİ DİREKTÖRÜ

“Rick Hanson yine başarmış! Bu defa kolay kavrayan zihnini Buddha’nın öğretilerine çevirerek yaşamımızı nasıl değiştirebileceğimize dair derin, pratik içgörüler sunuyor. Ağzına kadar meditasyonlar, pratik uygulamalar ve tabii ki bunların arkasındaki bilimle dolu; bu kitap bir cevher!”
DIANA WINSTON, UCLA FARKINDALIK ARAŞTIRMA MERKEZİ’NDE FARKINDALIK EĞİTİMİ DİREKTÖRÜ; LITTLE BOOK OF BEING KİTABININ YAZARI

“Bu ferahlatıcı eserde, Rick Hanson bilincin en derin ve sıklıkla açıklanması en zor olan boyutlarını erişilebilir hâle getiren yedi önemli pratiği becerikli ve eşsiz bir biçimde dile getiriyor. Bu eser, kaynaklar açısından zengin ve onu, uyanmayı dileyen herkese şiddetle öneriyorum.”
MARK COLEMAN, FROM SUFFERING TO PEACE KİTABININ YAZARI

“Bu hem merak uyandıran ve erişilebilir hem de derin olan eserde, Rick Hanson zihni ıstıraptan özgürleştiren ve en üst düzey mutluluğu gerçeğe dönüştüren bir yol haritası çıkarmış. Huzurun sadece uzun süreli uygulayıcılar için değil, bu ilkeleri ve pratikleri samimi olarak uygulayan herkes için mümkün olduğunu göstermiş. Bravo!”
JAMES BARAZ, AWAKENING JOY: 10 STEPS TO HAPPINESS KİTABININ ORTAK YAZARI; SPIRIT ROCK MEDİTASYON MERKEZİ’NİN ORTAK KURUCUSU

“Bu kitap insanın kendini aşmasının ilham verici fakat gerçekçi bir tarifi ve derin deneyimler ve iyi yaşamaya dair günlük dinamikler konusunda erişilebilir bir rehber.”
DAVID BRYCE YADEN, PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ, PENNSYLVANIA ÜNİVERSİTESİ

Eklendi: Yayım tarihi
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_ActolyeQDCABanner_Affinity_Multi_Banner_1x1_ActolyeQDCABanner_OSD0003CEJ
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Kişisel Gelişim
 • Kitap AdıNöro-Dharma - Cesur Bir Kalp ve Dingin Bir Zihin ile Yaşamanın Yedi Yolu
 • Sayfa Sayısı256
 • YazarRick Hanson
 • ISBN9786259463940
 • Boyutlar, Kapak13,5x21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviOmega Yayınları / 2024
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ

Yazarın Diğer Kitapları

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur