Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Okinawa Rejimi Uzun Yaşam Rehberi
Okinawa Rejimi Uzun Yaşam Rehberi

Okinawa Rejimi Uzun Yaşam Rehberi

Anne Dufour, Laurence Wittner

70’inde daha bir çocuksun. 80’de bir delikanlı. 90’da çağırırsa ataların seni cennete, aldırma. 100’de geleceğini söyle. “Okinawa’da her şey ama her şey apayrı: Kültür,…

70’inde daha bir çocuksun.
80’de bir delikanlı.
90’da çağırırsa ataların seni cennete, aldırma.
100’de geleceğini söyle.

“Okinawa’da her şey ama her şey apayrı: Kültür, doğa, beslenme, kutlamalar… Bu takımadanın adalarında Japon kültürünün çok uzağında, farklı bir hayat yaşıyor insanlar. Özellikle de beslenme konusunda Okinawa’lılar her yemeği ve öğünü bir şenliğe çeviriyorlar. Peki onlar, kendilerini kısıtlamadan, istedikleri her şeyi, istedikleri miktar kadar yiyerek nasıl oluyor da yaşam umudunun ve uzun yaşamın altın madalyasını boyunlarına takabiliyorlar?
Cevabı bu kitapta.”

OKINAWA’NİN BÜYÜK SİRRİ
Okinawa bir gizemden daha fazlasına sahiptir. Bu Japon adasını Japonların kendileri bile egzotik bulurlar. Okinawa’lılar daha çok Taylandlılara benzerler derileri sarıdan daha soluk, gözleri daha az çekik ve yurttaşlarına göre daha açıktır. Dilleri büsbütün farklı değildir, ama aynı da sayılmaz. Japonlar vatanlarından uzakta olan bu insanların lehçelerine uyum sağlamak için sabırlı olmak ve çok çaba harcamak zorunda kalırlar. Japonlara uyum sağlayan karsı kutbun vatandaşlarının yasam tempoları endişeden uzak ve sessiz sakindir. Bu kitapta sizlere. Çin ürünleri olarak adlandırılmasında sakınca görmediğimiz, karışık türlerin bulunduğu mutfakları sunacağız. Deniz altında bulunan kalıntılardan Okinawa’nın hoş bir manzarası olduğu, hiçbir arkeolojik çalışmada görünmeyen görkemli şehirlerin ortaya çıktığı görülmüştür.
Bu büyülü adanın en şaşırtıcı olan sırrın “Okinawıa’da yaşayan insanlar neden ve nasıl bu kadar uzun hayatta kalabiliyorlar?” sorusunun yanıtında gizlidir. Bilim adamları şimdiye kadar saklı kalan sırrın sebeplerini ortaya çıkarmaya çalıştılar. Onlar, bu uzun yaşamın sebebinin büyü olmadığını, sağlıklı yasama duyulan saygıyla ve uygun bir beslenmeyle olduğunu kanıtladılar.
Bizler Okînawa’ya özgü olan bu olağanüstü sağlığın faydalarından her yönüyle yararlanmaya çalışacağız. Bu kitapla:
En sağlıklı şekilde yaşamayı (çok güçlü bir kalp. daha az kolesterol, kansere karşı en iyi koruma)
Daha uzun yaşamayı
En genç nasıl kalınacağını (daha az kırışık, daha çok esneklik)
Kilolardan kurtulmayı ve ince kalmayı
Mükemmelliğinizi artırmayı keşfedeceksiniz.
Çünkü Okinawa Rejimi ile bütün fonksiyonlar daha iyi çalışır. Organizma korunur ve etkin bir şekilde işler, iskeletimiz her geçen gün daha da sağlamIaşir, hormon sistemi dengelenir (kadın hormonları, erkek hormonları ve bir antiaging faktörü olan DHEA gibi) … Bütün bunlar hiç kuskusuz mükemmeli ortaya çıkarır. Şu bir gerçek ki Okinawa’lılar özellikle güleryüzlü. tutkulu ve her zaman “mutluyum diyen” insanlardı ve böylece doğal olarak, mahrumiyet ve zorluk çekmeden olağanüstü bir düşün içinde yaşadılar!
OKINAWA ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ
Okinawa her yönüyle cenneti andıran bir Japon adası. Güneş, berrak akan bir su, aydınlık mavi bir gökyüzü kilometrelerce yemiş bahçesi… Okinawa toplamda 160 adadan oluşan Japonya ve Tayland arasındaki Ryukyu takımadaların bir kısmını kaplar. 1.27 milyon yaşayandan oluşan nüfusuyla dünyada en az kozmopolit olan tek şehirdir. Güçlü bir Japon etkisi, elbette aynı zamanda Çin etkisi görülür (Çin Okinawa’ya cograll olarak Japonya’dan daha yakındır) ve en sonunda 2. Dünya Savaşı sonrasından bu yana orada bir üs kuran Amerikanların etkisi de görülür. Bu çeşitli etkiler Okinawa’yı ve yasayanlarını gerçekten

BÖLGESEL ÖZELLİKLER: ASIRLIK YAŞAMLAR
Okinawa’nın bölgesel özelliği asırlık yaşayanlarının oluşudur. Bu oranın Fransa’dan yaklaşık üç kat daha fazla olduğu hesaplanmıştır. Bizde ortalama yaşam süresi açısından toplamda yaklaşık 100 000 yaşayandan 12’si yüz yaşından (atla yaşarken bu sayı Okinawa’da belirgin bir şekilde 33’e tırmanıyor! İyi duydunuz, asla tek olması İstenmeyen muhteşem bir sonuç, bu asırlıklar sadece dünyanın en büyük rakamları değiller aynı zaman da en iyi yaşları ve en iyi değerleri.
DAHA AZ HASTALIK, DAHA AZ ÖLÜM
Okinawa’lılar diğer ırklardan daha uzun ömürlü ve sağlıklı yasarlar. Bu inkâr edilemeyen olgu sayesinde dünyanın en uzak ve engin yerlerinden sağlıklı asırlıklar üzerinde bir çalışma yapılmaya başlandı. “Okinawa’nın Asırlıklarının incelenmesi”. Japon sağlık Bakanlığının linanse ettiği, bugüne kadar yapılmış en belirgin ve verimli araştırma olan bu çalışma kayda değer 197B’da Makota Suzuki. Bradley Wllcox ve Graig Wilcox tarafından haşlatılan araştırmanın neredeyse 40. yılı kutlanacak ve Okinawa’nın asırlıkları 70. 80, 90. dahası 100, 110, yaşlarına kadar araştırıldılar, incelendiler, izlendiler. Bilim adamları, onların yaşam stillerini, beslenme şekillerini, fiziksel etkinliklerini, genleri ni, aynı zamanda sosyal ve kültürel ilişkilerinin yanı sıra ruh dünyalarını da bir bir kaydettiler. Kısacası, ciddi, kesin ve tartışılmaz bir inceleme yapıldı.

Eklendi: Yayım tarihi
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Tıp
 • Kitap AdıOkinawa Rejimi Uzun Yaşam Rehberi
 • Sayfa Sayısı208
 • YazarAnne Dufour/ Laurence Wittner
 • ISBN9944986823
 • Boyutlar, Kapak 13,5x19,5 cm, Karton Kapak
 • YayıneviDHARMA YAYINLARI / 2009
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_ActolyeQDCABanner_Affinity_Multi_Banner_1x1_ActolyeQDCABanner_OSD0003CEJ

Yazarın Diğer Kitapları

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur