Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Facebook’ta Beğen

Sözlü Dövüş /Kibarca İkna Sanatı

George J. Thompson

Sözlü Dövüş /Kibarca İkna Sanatı

Ne kadar sıklıkla kendinizi yanlış anlaşılmış, hayal kırıklığına uğramış ve bir tartışmanın kaybeden tarafında buluyorsunuz? Zaman zaman mı? Çoğu zaman mı? Her zaman mı? Eğer yaşamınızdaki başarının büyük bir çoğunluğu diyaloglardaki başarınıza bağlıysa cevabınızın “hiçbir zaman” olmasını siz de istemez misiniz?

Kendinizi işteki bir rakibin karşısında bulduğunuzda hazır bir planınız var mı? Peki ya evde? Gece karanlık bir sokakta? Yoksa yalnızca alışkanlıklarınız ya da duygularınızla mı tepki veriyorsunuz? Dr. George Thompson’un da dediği gibi, “Tepki verdiğinizde olay sizi kontrol eder. Oysa karşılık verdiğinizde kontrol sizdedir.”

İster evde olun isterse ofis salonunda; Sözlü Dövüş size her türlü sözlü karşılaşmada nasıl hazırlıklı olacağınızı gösteriyor. Nasıl daha etkili bir biçimde dinleyip konuşacağınızı, (İngilizce’deki en güçlü sözcük olan) empati ile insanları kendinize nasıl bağlayacağınızı, en yaygın diyalog felaketlerinden nasıl kaçınacağınızı ve bakış açınızı ifade ederek pek çok anlaşmazlıkta üstün gelmenizi başarıyla sağlayacak kanıtlanmış ve kolaylıkla akılda kalan bir stratejiye nasıl sahip olacağınızı Dr. Thompson’dan öğreneceksiniz

İÇİNDEKİLER

On Yıl Sonra

GİRİŞ;Temassız Bir Spor

Olarak iletişim.,

1     Bir iletişim Samurayının Doğuşu

2     Uzlaşılmayanı Motive Etmek

3     Ateş Vaftizi

4     Saçmalıklar Karşısında Ağırbaşlı Durmak ve Bir Tarz Yakalamak

5     Uyumlu, Zor ve Korkak

6     Kimseye Söylememeniz Gereken On Bir Şey (Ve Aptalın Biri Size Bunları Söylerse Nasıl Tepki Vereceksiniz)

7     Sokaktaki Zorlu Mücadele

8     Bir Dildeki En Güçlü Sözcük

9     Hayatınız Boyunca Pişman Olacağınız

En Büyük Konuşma

10   insanların Sözünü Kesmenin Ve Hâlâ

Sizi Sevmelerini Sağlamanın Tek Yolu

11   Sözlü Karateye Karşı Sözlü Judo

12   Beş Adımda Sert Stil .

13   İlk Büyük İletişim Sanatı: Temsil.

14   İkinci Büyük İletişim Sanatı: Yorumlama

15   Üçüncü Büyük İletişim Sanatı: Meditasyon.

16   Bunu Bu Kadar Zor Yapan Şey Nedir?

17   Okuma, Yazma ve Konuşma Sanatı

18   Sözlü Bir Çarpışmanın Teşhisi

19   Yatıştırıcı Dil

20   Nasıl Adil Dövüşülür?

21   DESAÖ

(Dinle, Empati Kur, Sor, Açımla, Özetle)

22   DESAO Yaklaşımını Dünyanıza Uygulamak .

23   Kazanmak ve Eğlenmek İçin İkna

24   Yanlış Anlaşılan Motivasyon Unsurları

25   Kan Akıtmadan Cezalandırmak

26   Tökezleyebileceğiniz Yerde Dans Etmek

27   Otomatik Bir Tepki Olarak Sözlü Dövüş .

ON YIL SONRA

Elinizde tutmakta olduğunuz bu ufak kitap, Sözlü Dövüş: Kibarca İkna Sanatı, 1993 yılında kalabalık kitap piyasasına ilk kez sunulduğunda hayatta kalma savaşı vermişti. Fakat okuyucular yavaş yavaş empati aracılığıyla daha iyi ilişkiler ve daha iyi bir iletişime dair umut dolu mesajım benimsemeye başladılar. Seminerlerimiz ve oturumlarımız giderek daha fazla hevesli katılımcılar ile dolmaya başladı ve bu Sözlü Dövüş meselesinin gerçekten de işe yaradığı kulaktan kulağa yayıldı!

Kitabın etkisini, son on yıllık süre içerisinde aldığımız yüzlerce mektuptan ve elektronik postadan biliyoruz. Sahip olduğu gücü, tekrar ve tekrar kursumuzu ziyaret eden seminer katılımcılarımızın yazdığı sayısız teşekkür notlarından biliyoruz. İçlerinden bir tanesinin geçen yıl dediği gibi, “Doktor, biliyorsunuz, Sözlü Dövüş benim hayatımı değiştirdi fakat onun müjdesini her iki yılda bir duymam gerek.” Bir diğeri ise, eğitim oturumuna katıldıktan kısa bir süre sonra şöyle yazmıştı: “Delikanlı çağındaki oğlumla ilişkimi kurtardığınız için teşekkür ederim. Eve gittiğimde, gerçekten de yıllardır. ilk kez oturdum ve oğlumla konuştum. Sözlü Dövüş beni kendime getirdi. Teşekkür ederim!” Ve bir de, beş günlük eğitmen kursuma katılan bir polis memuru vardı. Bir gün, Pazartesi günü, bana “Haftaya boşanıyorum,” dedi. Sah akşamı olmadan otelimden arayıp “İşte, Doktor, bu kurs tam on ikiden vurdu. Az önce eşimi aradım ve boşanmaktan vazgeçip onun hep istediği ama benim istemediğim bir şey olan terapiye gideceğimizi söyledim. Sorunun ben olduğumu öğrendim ve eşimle çocuklarıma değer veriyorum ve gerekli değişiklikleri yapmaya hazırım.” Bir yıl sonra, bu polis memuru ve eşinden bir Noel kartı aldım  beraberlerdi ve mutlulardı!

Bunun gibi karşılıklar beni, bu kitaptaki güçlü teknikleri, mümkün olduğunca daha fazla kişiye fayda sağlayabilsin diye, paylaşmaya her zamankinden daha fazla bağladı. Geçen on yıllık süre boyunca, LAPD (Los Angeles Polis Birimi) ile San Diego’dan Chicago, NYPD (New York Polis Birimi) ve Miami Dade County’e uzanan genişlikte yüzlerce departmanda görev alan binlerce polis görevlisini şahsen eğittim. Sözlü Dövüş şu an pek çok eyalette zorunlu bir polis eğitimi ve bunu kullanan görevliler hem daha güvende hem de daha profesyonel.

Fakat Sözlü Dövüş polis ve diğer güvenlik personeli için sadece iyi bir eğitimden çok daha fazlası; Sözlü Dövüş herkes için faydalı. Sözlü Dövüş’ü yıllar önce ticari ve kurumsal dünya için uyarladım ve şimdi çalışanlarım rutin olarak profesyonellere, havayolları personeline, devlet ve eyalet görevlilerine, emlakçılara ve kamu hizmeti, satış ya da ticaret sektörlerinin potansiyel olarak “gergin ortamı”nda çalışan herkese eğitim veriyor. Yalnızca doktorlar ve hastane çalışanları değil, aynı zamanda öğretmenler ve yöneticiler de bu eğitimden mükemmel biçimde faydalanabilirler. Hatta çocuklarımızın bile bu eğitime ihtiyaçları var; ben de bu sebepten ötürü özel olarak çocuklara yönelik bir kurs geliştiriyorum.

Sözlü Dövüş’e olan ihtiyacı daha ayrıntılı açıklamak üzere, kişisel bir deneyimi paylaşmak istiyorum. Yakın bir zamanda gırtlak kanseri yüzünden bir ameliyat geçirdim. Sol ses kirişimi ve onunla birlikte profesyonel olarak konuşma yeteneğimi yitirdim fakat kanserden tamamen arındım. Ameliyattan bitap ve güçsüz düşmüş biçimde ve yaklaşık yirmi hemşire, doktor ve öğrencinin gözetiminde hastanede on beş gün geçirdim. Uyuyamıyordum, yemek yiyemiyordum ve zar zor hareket edebiliyordum. Gösterilen özenin kalitesi son derece adaletsizdi; tam olarak felaket denemezdi ama kabul edilebilir de değildi. Yalnızca tek bir mükemmel söz konusuydu. Sözlü Dövüş eğitimine olan ihtiyaç başka hiçbir yerde bu denli bariz değildi. Canı yanmış ve korkmuş olan bizlere hemen hemen kimsenin empati beslediği yoktu  bizler sadece birer “yatak” işlevi görüyorduk. Soğuk ve kişilikten arınmış bir tavır normal olanda; yalnızca küçük bir temas ya da kibar bir sözcük öyle büyük bir fark yaratabilirdi. Ve işte o fark, bu kitabın sunduğu şeyin ta kendisi.

Sözlü Dövüş aslında, çoğu zaman aile bireyleri, yakın arkadaşlar ve diğer insanlara karşı ciddi ve saygılı bir tutum benimsemeyi temel alır. Onlarla nasıl konuştuğunuza mümkün olduğunca dikkat edin çünkü sözcükler, kılıç yarasından daha da derine girerek can yakarlar. Tuhaftır ki, bize en yakın olanlara kibar davranmak konusunda çok daha az çaba sarf ederiz. Bunu değiştirin! Hastanede, her zaman öğretmeye ve benim de bilmeye çalıştığım bir şeyi yeniden öğrendim: Bu hayatta, sahip olduğunuz en önemli şey insanlarla olan ilişkilerinizdir. Sözlü Dövüş bu ilişkileri elde tutmanıza ve hem kendi yaşamınızın hem de etrafınızdakilerin yaşamlarının kalitesini iyileştirmenize yardım edebilir. Sözlü Dövüş yaşamları, evlilikleri ve kariyerleri kurtardı  sizin de işinize yarayabilir. Sözlü Dövüş’ü kullanın!

GİRİŞ

Temassız Bir Spor Olarak İletişim

Dr. George J. Thompson’m isteyeceği son şey Sözlü Dövüş’ün salt eğlence amacı taşıyan bir gerçek hayattan polis öyküleri antolojisi olmasıdır. Sol kroşeler ile birdenbire tarafsız hale getirilen arka sokak kavgalarının, hilekar sevecenliğin yolda çıkardığı intihar girişimlerinin ve gelip de hiçbir şey yapmayı bilmeyen bir polis tarafından etkisiz hale getirilen iç arbedelerin de mutlaka bir payı vardır. Fakat Sözlü Dövüş bundan çok daha fazlasıdır.

İngiliz Edebiyatında eski bir üniversite öğretim görevlisi olan George Thompson judoda ve tekvandoda siyah kuşak sahibidir; bu da nasıl ilk rozetini 35 yaşında takan benzersiz bir polis memuru olduğunu açıklıyor.

Bugün, Sözlü Dövüş Enstitüsü, esas olarak polislere copları ve silahları yerine ağızlarını nasıl kullanacaklarını Öğretiyor. Polislerin yanı sıra Öğretmenler, hastane yöneticileri, satış görevlileri ve iş dünyası yöneticileri tarafından da talep görüyor. IBM’den FBI’ya, ABD Orman İdaresi’nden Metropolitan Life’a kadar oldukça çeşitli kurumlardaki kişileri eğitmiştir. Bununla birlikte, dili uygun bir biçimde kullanmamaları durumunda hayatları riske girenler sokaklarda çalışan polislerdir.

George Thompson’ın öğrencileri arasında Los Angeles Emniyet Müdürlüğü’nün altı bin beş yüz üyesi yer almaktadır. Aslına bakılacak olursa, Rodney King olayında kayda alman dört polis görevlisi sadece bir hafta sonra Sözlü Dövüş eğitimine katılacaklardı. George Thompson, eğer ‘Polis görevlileri eğitiminde bir gün geçirmiş olsalardı şiddet önlenebilirdi’ şeklinde düşünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki on binlerce polis görevlisini eğitirken, George Thompson öğrenmesi kolay ve herkes için işe yarayabilecek benzersiz temel iletişim becerilerini geliştirdi. Sözlü Dövüş prensiplerinin sıradan insanları gereksiz çatışma, gerginlik ve suiistimalden kurtarabileceğine inanıyor. Bu kitap, günümüzde mevcut olan en etkili ve en güçlü iletişim tekniklerini kullanarak stresi azaltmak isteyen herkese hitap etmektedir. Bu kitap, sorumluluk sahibi yöntemler aracılığıyla istediklerini  bir müteahhiti gereğinden fazla para istediğine ikna etmekten tutun da bir patronun yaptığı cinsel tacizi durdurmaya kadar  elde etmeyi hedefleyen insanlar içindir. Sözlü Dövüş aynı zamanda anne babalara da çocuklarını okulda daha başarılı olmaları için nasıl motive edeceklerini ya da kendilerini sokakta nasıl koruyacaklarını etkin bir biçimde öğretmektedir.

Sözlü Dövüş aileleriyle, çalışma arkadaşlarıyla, çalışanlarıyla ve arkadaşlarıyla daha açık ve tatmin edici ilişkiler isteyen insanlar için tasarlanmıştır. Kitapta yer alan yakınlık kurma ve empati geliştirmeye yönelik teknikler aynı zamanda insanlara, karşı cins ile daha iyi ilişkilerin keyfîne varma fırsatını sunmaktadır. Eğitimden sonra öğrencilerin George Thompson’a gelip “Ben iki evlilik yaparken sen nerdeydin?” diye sorması hiç de nadir rastlanan bir durum değildir.

Sözlü Dövüş, hayatlarım iyileştirebilecek güçlü bir iletişim devrimi isteyenler için bir el kitabı niteliğindedir.

Sözlü Dövüş’ü iletişim anlamında diğerlerinden farklı kılan şey, insanların baskı altında olduğu zamanlarda işe yarayan çözümler sunuyor olmasıdır. Sokaktaki kadınlar ve erkekler tarafından ölüm kalım durumlarında test edilmiş teknikler önermektedir.

Sözlü Dövüş sizde de, George Thompson’ın geniş kapsamlı dövüş sanatları çalışmalarında geliştirdiği düşünüş ve davranış alışkanlıkları geliştirebilir. Dr. Thompson’ın Princeton’da yaptığı doktora çalışması sırasında incelediği Altın Kural ve hatta Aristo retoriği gibi Batı felsefeleri ile (özellikle olumsuz durumların enerjisini kullanma kavramı) Doğu’daki zihniyet yapısını en iyi biçimde harmanlamaktadır.

Sözlü Dövüş durumlara tepki yerine karşılık vermeyi öğretecek. George Thompson’ın deyimiyle “şu anda sokaklardaki en tehlikeli silah olan saldırıya hazır dili” kullanarak tıpkı fiziksel judocuların yaptığı gibi uyum sağlamayı ve esnek olmayı öğreneceksiniz. Diğerlerinin…

Yayım tarihi

“Sözlü Dövüş /Kibarca İkna Sanatı” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Kitap AdıSözlü Dövüş /Kibarca İkna Sanatı
  • Sayfa Sayısı280
  • YazarGeorge J. Thompson
  • ISBN9944983426
  • Boyutlar, Kapak13x19 cm, Karton Kapak
  • YayıneviKORİDOR YAYINCILIK / 2008

Yazarın Diğer Kitapları

Yazarın Diğer KitaplarıOkudunuz mu?

Rastgele Kitap Getir Son Girilenleri Getir

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

Oynat Durdur
Vimeo Fragman Vimeo Durdur