Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Facebook’ta Beğen

Muhterem Okuyucu;
Üç Aylar ve Faziletleri deyince Abdülkadir Geylani’nin kitabı akla gelenlerin ilkidir. Bundan evvelki yıllarda defalarca basılmış olan bu nadide eseri yeni tasarımı ve yeni baskısıyla siz değerli okuyucularımızla buluşturmaktan onur duymaktayız.

ÜÇ AYLAR VE FAZİLETLERİ

Müslümanlar arasında üç aylar diye anılan aylar: RECEB, ŞABAN ve RAMAZAN aylandır. Bu aylar öyle mübarek aylardır ki, haklarında ayet-i kerimeler inmiş, nice hadîs-i şerifler sâdır olmuştur.

Peygamberimiz (s.a.v.), üç ayların birbirinden güzel olan özelliklerini su şerefli sözleri ile gayet veciz açıklamıştır:

“Receb Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ümmetimin ayıdır.”

Şu şerefli hadiste ise üç ayların öteki aylara üstünlükleri ne kadar açık belirtilmiştir:

“Receb ayının sair aylar üzerine fazlı (ululuğu), Kur’ân’ın öteki kitaplar üzerine fazlı gibidir. Şaban’ın öteki aylar üzerine fazlı, benim diğer Peygamberler üzerine fazlım gibidir. Ramazan’ın sair aylar üzerine fazlı, Allah-u Tealâ’nın yarattıkları şeyler üzerine fazlı gibidir.”

Şu halde bu mübarek aylarda ibadet çok sevaplı ve bereketlidir. Bu ayların kadrini bilmeyenler ziyanda, hele kötülük işleyenler ziyadesi ile hüsrandadır.

Birbirinden derece ve fazilet bakımından üstün olan bu mübarek aylar, çok zengin program ve nadide Fikirler ile ayrı ayrı kitaplar halinde pek güzel bir üslûp ile işlenmiştir.

Bu pek güzide eser, erenler sultanı, Hak yolcularının önderi, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin evlâdı büyük Abdûlkadir Geylânî (Allah sırrını takdis etsin) tarafından yazılmıştır. O, ulu er, manevî âlemlerin eşsiz otoritesidir. Şu birkaç satır yazı O’nun ne muazzam bir Allah dostu olduğunu anlatacaktır:

Gavs-ı A’zam Abdûlkadir Geylânî, tasarruf ve imdatta öyle bir mazhariyete sahip kılınmıştır ki, hiçbir veli bu yüksek dereceli himmete ulaşamamıştır.” (Cami-ul-Usul, s. 13).

Buyurmuştur ki: “Kıyamete kadar beni sevenlerden herhangi bir kimse düşmanları tarafından öldürülmeye teşebbüs edilirse, ben onu düşmanlarının elinden öyle bir kurtarışla kurtarırım ki korunanın bile bundan haberi olmaz. (Tabakatul Kübra C. I, s. 108)

Yüksek bir ilim meclisinde: “Benim şu ayaklarım bütün valilerin boyunları üzerindedir,” demesi üzerine, hazır olanlar derhal, olmayanlar da manen O’nun büyüklüğü önünde baş eğmişlerdir. (Behçetü’l-Esrar s. 133)

Biz, Üç Aylar ve Faziletleri adını verdiğimiz bu kitabı böyle bir zatın ahlak, tasavvuf ve İslam adabına ait Hak yolcuları içir yazdığı (el-GUNYE)’den tercüme etmeye çalıştık.

Hak Teâlâ Hazretleri bütün müminlerin amellerini kabul buyursun ve günahlarını affederek kalplerini İslâm’ın nuru ile aydınlatsın. Âmin.

Mustafa GÜNER

BİRİNCİ KİTAP

RECEB AYI

Her şeyi yoktan var eden, pek çok iyilik ve nimetlerle donatan, büyütüp, terbiye eden Allah-u Teâlâ Hazretleri ‘ne sonsuz minnet ve şükürler olsun; bizi bütün yaratıkların en üstünü kıldı. Dinlerin en gerçeği ve geçerlisi olan İslâm’ın nuru ile aydınlattı. Yaratıkların en şereflisi ve var olanların en faziletlisi Hz. Muhammed Aleyhisselâm’ı biz Müslümanlara Peygamber etti. Muhammed (A.S.) ile dinleri sona erdirdi. Onu İzleyen Müslümanları Müslüman olmayan bütün insanların en ulusu kıldı.

Salât-ü selâm ve her türlü ihtiram, Hak Teâlâ’nın emirlerini noksansız olarak halka aynen ulaştıran, Müslümanları hak buyruklarla eğiten ve yöneten, iki cihan güneşi Hz. Muhammed (A.S.)e, sevgili eşleri, valide hanımlarımıza ve bütün evlatlarına, İslâmiyet uğrunda can ve malları ile en candan hizmet eden yakın dostları muhterem Ashabına ve onlara tabi olanların ü/erine olsun.

RECEP AYININ FAZİLETLERİ

Allah-u Teâlâ Hazretleri:

(Tevbe suresi, 36)

Ayet-i Kerîmenin nüzul sebebi ve izahı:

Mekke-i Mükerreme’nin, Resûlullah (s.a.v.) tarafından fethinden evvel, müminlerin, Medine-i Münevvere’den Mekke-i Mükerreme’ye gelişlerinde, bizler haram aylarında kâfirler İle dövüşüp vuruşmaktan korkarız, demeleri üzerine bu ayeti kerîme nazil olmuş ve gerekli müsaade verilmiştir. Şöyle ki:

Allah-u Teâlâ Hazretleri, yeryüzü ve semalar ile lâtif cisimleri yarattığından beri LEVH-İ MAHKUZ’da ayların adedi on ikidir. Kameri ayların dördü haram ayıdır ki, bu aylarda savaş yapılmaz, dövüşmek ve öldürmek yasaktır. Bu aylar; Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarıdır…

Yayım tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Kitap AdıÜç Aylar ve Faziletleri
  • Sayfa Sayısı200
  • Yazar Seyyid Abdülkadir Geylani
  • ISBN9757747574
  • Boyutlar, Kapak12,5x19,5 cm, Karton Kapak
  • YayıneviYAĞMUR YAYINEVİ / 2007

Yazarın Diğer Kitapları

Yazarın Diğer Kitapları

PaintCV.netOkudunuz mu?

Rastgele Kitap Getir Son Girilenleri Getir

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

Oynat Durdur
Vimeo Fragman Vimeo Durdur