Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Yanı Başınızdaki Sosyopat
Yanı Başınızdaki Sosyopat

Yanı Başınızdaki Sosyopat

Dr. Martha Stout

Dikkat! Yanı Başınızda Bir Sosyopat Olabilir!.. Hani, şeytan kim? Size yalan söyleyen, sizi aldatan kocanız mı? Lisedeki sadist beden eğitimi öğretmeniniz mi? Toplantılarda insanları…

Dikkat! Yanı Başınızda Bir Sosyopat Olabilir!..
Hani, şeytan kim? Size yalan söyleyen, sizi aldatan kocanız mı? Lisedeki sadist beden eğitimi öğretmeniniz mi? Toplantılarda insanları aşağılamayı seven patronunuz mu?

“Her 25 kişiden biri sosyopat—vicdan yok, suçluluk hissi yok. Bu, sizin iş arkadaşınız veya çılgın eski eşiniz olabilir. [Yanı Başınızdaki Sosyopat] onları tespit etmek için takibi kolay bir rehber.”
—Newsweek

“İyi insanları neyin iyi kıldığı, kötü insanları neyin kötü yaptığı ve iyi insanların kendilerini diğerlerinden nasıl koruyabileceği hakkında etkileyici, önemli bir kitap”
—Harold S. Kushner, yazar

“Vicdansız bireyleri tanımanız için yararlı bir rehber… [ve] pek çok insana doğal gelen empatik zihniyetin iç rahatlatıcı bir doğrulaması.”
—Martha Beck, The Oprah Magazine

Sosyopatların vahşi suçlular olduğuna inanmaya alışmışızdır ama Yanı Başınızdaki Sosyopat’ta Klinik Psikolog Martha Stout, normal insanların şok edici bir şekilde yüzde 4’ünün çoklukla tespit edilmemiş, baş semptomu da vicdanın tamamen yoksunluğu olan zihinsel bir rahatsızlığı bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu, iş arkadaşınız, komşunuz ve hatta ailenizden biri olabilir. Ve hiçbir suçluluk, utanç veya pişmanlık hissetmeden gerçek anlamda her istediklerini yapabilirler.

Yanı Başınızdaki Sosyopat kitabında, Dr. Stout bir sosyopatı nasıl tanımlayacağınızı, yolunuza çıkanlardan ve hayatınızı mahvetmekte olanlardan kendinizi nasıl koruyacağınızı öğretiyor.
BOOKS FOR A BETTER LIFE (Daha İyi Bir Yaşam İçin Kitaplar) Ödünülün finalisti

Yazarın Notu
Yanı Başınızdaki Psikopattaki tarifler bireyleri tanımlamıyor. Psikoterapinin özünde gizlilik ilkesi vardır. Doğal olarak gerçek insanların mahremiyetini korumak için çok titiz davrandım. Sütün isimler kurmacadır ve tanınmalarına yol açabilecek diğer bütün özellikler değiştirilmiştir. Kitapta görünen bazı kişiler, anonim olarak bahsedilmeleri için izin vermişlerdir. Bu vakalarda, onların tanınmalarına neden olacak hiçbir bilgi dahil edilmemiştir.
“Dagsıçanı Günü” başlıklı bölümdeki öykü kurmacadır. Onun dışında, burada geçen insanlar, olaylar ve karşılıklı konuşmalar yirmi beş yıllık psikoloji pratiğimin ürünleridir. Ama gizliliğe bağlı kaldığım için, bu sayfalarda bahsedilen insanlar ve durumlar bileşik olarak sunulmuştur, yani her olay karakteristikleri ve deneyimleri kavramsal olarak ele alınan, kendilerine özgülükleri değiştirilen ve örnekleyici bir forma büründürülen birçok bireyi temsil eder. Bu bileşik karakterlerden birinin gerçek bir insana benziyor olması durumu tamamen tesadüften ibarettir.

GİRİŞ
hayal edin

Zihinler, yüzlerden bir kat daha çeşitlidir. Voltaire’

Eğer başa rahipseniz, hiç vicdan sahibi olmadığınızı hayal edin, hem de hiç. Ne yaparsanız yapın hiçbir suçluluk veya pişmanlık duygusu yaşamadığınızı, yabancıların, arkadaşlarınızın ve hatta aile fertlerinin iyi hali için kaygıların kısıtlayın hissinin hiç olmadığını hayal edin Her ne kadar bencil, tembel, zarar verici veya ahlaksız davranmış olursanız olun, utançla hiçbir mücadeleni. tüm hayatınız boyunca bir tane bile, olmadığını raval edin. Ve sorumluluk kavramının, başkalarının ahmaklar gibi sorgulamadan kabul ediyor göründükleri bir yükümlülük dışında bir şey olduğunu bilmiyormuş gibi davranın. Şimdi de bu garip hayale sizin psikolojik yapınızın onlarınkinden tümden farklı olduğunu saklama yeteneğinizi ekleyin. Herkes vicdanın insanlar arasında evrensel olduğunu varsaydığı için, vicdandan bağımsız olduğunuz gerçeğini saklamak neredeyse hiç çaba gerektirmeyecek. Suçluluk veya utanç duygusuyla hiçbir arzunuzdan geri tutulmayacaksınız, soğukkanlılığınızdan dolayı kimseyle yüz leştin İnleyeceksiniz. Damarlarınızdaki buzlu su o kadar tuhaf, onların kişisel deneyiminin o kadar uzağında olacak ki durumunuzu ancak nadiren sadece tahmin edebilecekler.
Diğer bir deyişle, içsel kısıtlamalardan tamamıyla bağımsızsınız ve vicdan sancıları olmaksızın ne isterseniz yaptığınız sınırsız özgürlüğünüz, dünyaya oldukça uygun bir şekilde gizli olacak.: ve sizin, vicdanları tarafından hizada tutulan diğer insanlar üzerindeki garip avantajınız büyük olasılıkla keşfedilmemiş olarak kalacak.
Hayatınızı nasıl yaşayacaksınız’ Bu büyük ve gizli avantajınızla ve onların söz konusu dezavantajıyla (vicdan) ne yapacaksınız? Cevap, büyük ölçüde sizin arzularınızın ne olduğuna dayanacak, çünkü insanlar birbirinin aynısı değil. Bazı insanlar vicdanları olsun veya olmasın durağanlığın rahatlığını tercih ederler, bazılarıysa hayaller ve vahşi ihtiraslarla doludurlar. Bazı insanlar harika ve yeteneklidir, bazılarıysa kat akıllıdır ve çoğunluğu, vicdan sahibi olsun veya olmasın, bunların arasında bir yerdedir. Şiddete eğilimli olan ve olmayan, kan arzusuyla harekete geçen ve hiç öyle zevkleri bulunmayan insanlar vardır.
Belki para ve güç için yanıp tutuşan bir insansınız ve sizde vicdandan hiçbir eser olmasa da görkemli bir IQ’nuz var Muazzam zenginlik ve hüküm sahibi olmanız için gereken itici doğaya ve zekâ kapasitesine sahipsiniz, ayrıca vicdanın, diğer insanların başarılı olmak için yapmaları gereken her şeyi ama her şeyi engelleyen, dırdır eden sesinden hiçbir şekilde etkilenmiyorsunuz. Ticaret, politika, hukuk, bankacılık veya uluslararası gelişim veya başka herhangi kapsamlı bir daldaki güç uzmanlıklarını seçiyorsunuz ve olağan ahlaki ve hukuki engellerin hiçbirini hoş görmeyen soğuk bir tutkuyla kariyerinizi yürütüyorsunuz. Amacınıza uygun olduğunda, hesap lann üzerinde oynayıp kanıtı yok ediyorsunuz, çalışanlarınız. veya müşterilerinizi (veya seçmenlerinizi) sırtlarından bıçakIıyorsunuz, para için evleniyorsunuz, size güvenen insanlara Önceden planlanmış ölümcül yalanlar söylüyorsunuz, güçlü ve etkili meslektaşlarınızı mahvetmek için elinizden geleni yapıyorsunuz, bağımlı ve sesini çıkartamayan gruplar üzerinde baskı kuruyorsunuz. Ve bütün bunları, hiçbir şekilde vicdan sahibi olmamanın sonucu olan ayrıcalıklı özgürlükle yapıyorsunuz.
Hayal edilemez, değiştirilemez ve belki de dünyaca başarılı bir insan haline geliyorsunuz. Neden olmasın? Kocaman beyninizle ve sizin planlarınız üzerinde hâkimiyet kuracak vicdanınızın olmamasıyla istemediğiniz  her şeyi yapabilirsiniz.
Ya da hayır—diyelim ki siz hiç de öyle bir insan değilsiniz. Hırslısınız, evet, ve insanların vicdanları yüzünden aklından bile geçirmediği her türlü şeyi yapmaya isteklisiniz, ama bireysel olarak zekâ açısından pek de parlak delilsiniz. Zekânız muhtemelen ortalamanın biraz üstünde ve insanlar sizin zeki, belki de çok zeki olduğunuzu düşünüyorlar. Ama kalbinizin derinliklerinde biliyorsunuz ki gizlice hayalini kurduğunuz kariyer hedeflerinize ulaşmanız için yeterli bilişsel araçlara ve yaratıcılığa sahip delilsiniz, bu sizde büyük ölçüde dünyaya karsı içerlemiş ve etrafındaki insanları kıskanan bir hal yara
Böyle bir insan olarak, kendinizi az sayıda insan üzerinde bir miktar kontrolünüzün olduğu bir yaşam sahasına ya da belki bir dizi yaşam sahasına yerleştiriyorsunuz. Bu durumlar sizin güç arzunuzu biraz tatmin ediyor, ama yine de siz daha fazlasına sahip olmadığınıza sürekli olarak sinirleniyorsunuz. En üstün başarılara ulaşabileceğiniz yeterli yeteneğiniz olmadığından, başkalarını büyük güç elde etmekten alıkoyan o saçma içsesten bu kadar bağımsız olmanız sinirinizi bozuyor Bazen sadece sizin anlayacağınız, huysuz ve öfkeli ruh hallerine bürünüyorsunuz.

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) İnceleme Psikoljik Danışma
 • Kitap AdıYanı Başınızdaki Sosyopat
 • Sayfa Sayısı272
 • YazarDr. Martha Stout
 • ISBN6055943714
 • Boyutlar, Kapak 13,5x21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviPegasus / 2009

Yazarın Diğer Kitapları

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur