Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

A dan Z ye Astroloji 2.Cilt
A dan Z ye Astroloji 2.Cilt

A dan Z ye Astroloji 2.Cilt

Nuran Tuncel

Burçlar ilmi veya günümüz diliyle Astroloji, ilk defa ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır, acaba? Bildirildiğine göre, İlk Peygamber olan Hz. Adem’den, son Peygamber…

Burçlar ilmi veya günümüz diliyle Astroloji, ilk defa ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır, acaba?

Bildirildiğine göre, İlk Peygamber olan Hz. Adem’den, son Peygamber Hz. Muhammed s.a.v efendimize kadar 124.000 peygamber gelmiştir. Allah, insanlara, doğru yolu göstermeleri; onlara, kendi TEK’liğini bildirmeleri için, gönderdiği peygamberlerinin her birine, değişik konularda çeşitli ilim hazineleri vermiştir. Ve böylece her konunun başlangıcına temel teşkil edecek, rehber olacak bilgi kaynakları meydana gelmiştir.

Çok okuyan, kalemi bulan ve kalemle yazı yazabilen ilk peygamber olan İDRiS Aleyhisselam’a BURÇLAR İLMİ verilmiş, kendisi de bunu genişletmiştir.

ÖNSÖZ
Değerli Astroloji dostları…
Birinci kitaba gösterilen ilgi.  merak,   beğeni
faktörleri ve yoğun talebin bize vermiş  olduğu
enerji     ile,     ikinci     kitabımızı     kısa      sürede
hazırlamak nasib oldu…
A’dan Z’ye ASTROLOJİ 2.’kitapta alfebenin ‘U’suna kadar gelebildim… “K’den “U”ya kadar olan bölümlerde, sağlık, meslek, sosyal ilişkiler gibi konuların yanı sıra Beyin haritanızı hazırlayabileceğiniz pratik açıklamalara yer vermeğe gayret ettim.
Ayrıca, günlük yaşamda pek çok faydasını gördüğüm, neticelerine bizzat şahit olduğum, eşim dostumla paylaştığım, YILDIZ SAATLERİ konusuna geniş şekilde yer verdim. Umarım sizler İçin de faydalı olur…
‘K* bölümünü anlatmağa geçmeden evvel, dinde Astrolojinin yeri yoktur, fikrine karşı şunu söylemek istiyorum…
Hareket ve dönüş esasına dayalı muhteşem bir mekanizma…
Üzerinde rahatça yaşadığımız dünya. saniyede 11.2 km.lik bir hızla güneşin etrafında dönmekte. Aynı zamanda kendi etrafında da dönüyor ve hiçbir duraklama olmuyor… Güneş sisteminin diğer üyeleri de süreğen bir dönüş halinde…
Hani yorulsa da. bir dakika değil, bir saniye hatta bir salise dursa, ne olur acaba…
Bu dönüşlerden, geceler, günler! mevsimler meydana gelmekte. Doğa olayları, canlılık ve yaşam oluşmakta ve bütün bunlara kimse itiraz etmemektedir.
Acaba, olay bu kadarla mı sınırlı!..
Sorulması ve üzerinde çok ciddi düşünülmesi gereken Önemli bir husus daha var…
İslam dinine göre yapılması tavsiye edilen, ibadet adı altındaki tüm çalışmalar Güneş ve Ay hareketlerine endekslidir.
Namaz vakitlerini düşünün… Sabah namazı vakti güneşin doğuşunda, öğle namazı güneşin en tepede olduğu zaman, ikindi vakti güneşin en eğik halinde, akşam ezanı güneş batışında ve yatsı zamanı güneşin tam arkada bulunduğu zamana denktir…
Oruç; Ay’ın hilal döneminde başlar, ikinci bir hilalde nihayete erer… Bu konuda Hz. Muhammed          (s.a.s)          Efendimiz          şöyle
buyurmaktadır:
‘Yeni Ay’ı görünce orucunuzu bitirin.”
Dini bayramlar, hac ibadeti hep Ay’ın hareketlerine göredir.
Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz, bir kimse ile 3 günden fazla dargın durmamamızı tavsiye eder. Bunun sebebi, Ay bir burçta kaldığı sürece insanları duygusal olarak etkiler. Genellikle dargınlıklar hassas devrede olur. Ancak Ay’ın tesiri geçince dargınlığı sürdürmemek gerekir. O zaman   olay   benliğe  girer   ki:  benlik   insana büyük zararlar verir….
Hz. Muhammed (s.a.s) bir hadislerinde ise şöyle buyuruyor…
‘Ay’ın 13- 14- 15 inde Oruç tutun…”
Bu tavsiye; Ay’ın dolunay hali ile ilgili olup, bu dönemdeki yüksek negatif enerjiyi dengelemek içindir…
Sanırım bu hususlar dikkatlice incelenirse, kozmik faktörlerin yaşantımızdaki önemi daha iyi anlaşılabilir.   Din   ve   Astroloji   ilişkisi   açıklık
kazanmış olur…

Nuran Tuncel 3.7.1997
İSTANBUL

BÖLÜM: K

GÜNEŞ VE AY TUTULUMU

–   Tutulum ne demektir?
–   Tutulum nasıl etkili olur?
–    Transit tutulum etkileri nelerdir?
–    Evlerde transit tutulum etkileri
–    Dindeki yeri, tutulum duası
–    Tutulumların kişilik oluşumuna katkıları
–    Son 50 senelik Güneş ve Ay tutulumları

TUTULUM NE DEMEKTİR?
Sistemin merkezi olan Güneş ve dünyamızın uydusu olan Ay, astroloji yönünden çok Önemli iki Öznedir. Astrolojide, kişilerin yıldız haritalarının değerlendirilmesinde, Güneş ve Ay konumlarının, evlerle, burçlarla ve diğer gezegenlerle yaptıkları açılar doğrultusundaki yorumlar oldukça önemli yer tutar. Özellikle Ay, olayların başlamasında adeta tetik görevi yapan bir unsurdur.
Güneş ve Ay’ın bir başka önemi de, sadece kendilerine özel bir hareket olan tutulumların, kişilik üzerindeki etkileri yönüyledir.
Dünyamız, Güneş etrafındaki turunu 365 gün 5 sn. 48 dk. da tamamlamaktadır. Aralarındaki mesafe 149.596.000 kilometredir. Ay ise, bize 400.000 km. uzaklıkta olup dünyamızın tek uydusudur. Güneşten aldığı ışık ve enerjiyi, yansıtarak, dünya üzerinde etkin rol oynar.
Güneş, bir burçta i ay kalarak, senede 12 burcu dolaşır. Ay, burçta 2,5 gün kalarak, bir ayda 12 burcu dolaşmış olur.
Ay’ın yeniay ve dolunay devrelerinde, Güneş ile kavuşum ve zıt pozisyonlara geldiği zamanlarda Güneş ve Ay tutulması denilen olay meydana  gelir.  Yeniay   durumunda   Güneş tutulumu, Dolunay da ise Ay tutulumu olur. Her iki tutulum da genellikle 4-5 ayda birer kez, 15 gün ara ile olur..
Tutulumlar, her seferinde değişik bir burçta ama belli bir düzen içinde meydana gelir. Örneğin; YAY burcunda meydana gelen Güneş tutulumundan 15 gün sonra, Yay’ın karşıtı olan İKİZLER burcunda Ay tutulur.
Ay, Güneş ve dünya arasından geçerken Güneş tutulması olur. Bu zamanda Ay yeni ay dönemindedir. Ayrıca, Güneş ve Ay aynı burçta kavuşum halindedir.
Dünya, Güneş ve Ay arasından geçerken Ay tutulumu olur. Bu zamanda Ay dolunay devresindedir. Ayrıca Güneş ve ay karşıt burçlarda birbirlerine 180 derece zıt pozisyonlardadırlar. Zıt İki çekim gücü dünya üzerinde dalgalanmalara yol açar.
Sistematik olarak senede ikişer kez meydana gelen Güneş ve Ay tutulmalarının yüz senede bir kez görülen farklı bir oluşları vardır. Bir ay içinde iki Güneş bir Ay tutulması veya iki Ay bir güneş tutulması olur.
1904 martında ay içinde 2 Ay ve 1 Güneş tutulması meydana gelmiştir. 2000 yılının Temmuz ayında ise 2 Güneş ve 1 Ay tutulması meydana gelecektir, (‘) Önce Yengeç sonra Astan burçlarında meydana gelecek olan Güneş tutulmasının aile, din. toplum, iç işleri, sahip olunan şeyler ve tabiat konuları üzerine etkili olması mümkündür. Çeşitli Özgürlük veya din savaşları yapılabilir. Sanat dünyasında da kendini hissettirebilir.
Genellikle yüzyıl başlarında meydana gelen bu farklı tutulumun, yeni bir devrenin başlaması, insanlık için önemli değişikliklerin olacağının, bunun için… savaş verilmesi gerekebileceği şeklinde değerlendirilmesi mümkündür.

TUTULUM ETKİLERİ

Güneş ve Ay temel konularda söz sahibidir. Varolmanın iki farklı yönünü temsil ederler. Güneş, İnsanın idrak ve bilinçli yönünü anlatırken Ay. hayal ve duygularını veya başka bir ifade ile bilinç dışı özelliklerini…..
GÜNEŞ TUTULMASI: Kişilerle birlikte, geniş kitleleri etkilediği de düşünülmekledir. Hayat Enerjisi ve canlılık kaynağı olan Güneş’in tutulması ile bu canlılığın belli bir süre azalması ve hayat enerjisinin zayıflaması söz konusu olabilir..
Güneş ayrıca, otoriteyi ve kişilerdeki idrak hassasını da temsil ettiği İçin, bu dönemlerde etki alan bölgelerde yönetimin zayıflaması, durgunluk, bir takım karışıklıklar olması mümkündür.
Tam tutulma esnasında, geçmişin tekrarı anıların canlanması, eskide kalan şeylerin yeniden gündeme gelmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bunların kişinin hangi hayat alanında olacağını tutulumun olduğu ev belirler…
Ayrıca,  bölgesel  düzeyde  yangın, deprem,
kuraklık, kazalar, sel. kıtlık gibi felaketler olarak da yorumlanmabilmektedir.
Kişisel olarak; güneş hangi burçta tutulmuşsa. o burçta olan insanlar üzerinde etkisi daha fazla olur. Bu kişilerde kısa süreli idrak tutukluğu, iyi düşünememe, yanlış değerlendirme gibi durumlar görülür. Kendileri güçsüz, zayıf ve iradesiz olarak hissederler. Oldukça duygusal davranışlara girerek hatalı kararlar alabilirler. Ayrıca 180 ve 90 derece açı yapan diğer burç mensuplarını da ikinci derece etkiler.
AY TUTULMASI: Daha ziyade duygular üzerinde ve işlerin yavaşlaması yönünden etkili olur. Tutulum hangi burçta meydana gelmişse o burç ile aynı yapıdaki diğer iki burçtan olan kimseler üzerinde etkisi daha (azla olur.
Bu dönemde uzun yolculuklara çıkmak olumsuz sonuçlar yaratabilir. Yeni kararlar almak için uygun değildir. Maddi konularla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Hele hele aile içi huzursuzluklar, değişiklikten doğan tatsızlıklar yaşanabilir. Aşkta hayal kırıklıkları olabilir.
Tam ay tutulmasında, eskilerin yok edilmesi, yeni bir enerji ile yeni bir yaşama geçme geçmişte yaşanılanları terk etme gibi durumlar yaşanabilir. Ayrıca intiharlar artar, mide, bağırsak, burun kanamaları v.s. ameliyatların kanamalı ve zor olması mümkündür.
Özellikle tutulumun olduğu burçta aynı derecede başka bir gezegenle kavuşum varsa veya 180 derecelik zıt açı oluşuyorsa o gezegenlerin manaları yönünde sıkıntılar meydana gelmesi kaçınılmaz gibidir.
TRANSİT TUTULUM ETKİLERİ
Yaşadığımız zamanda meydana gelen Güneş ve Ay tutulumlarının, hayatımızın çeşitli alanlarında yaptığı tesirleridir. Hangi burçta ve hangi evimizde meydana geliyorsa o konularda etki alırız.
Genel olarak tutulumlar beklenmedik, süpriz durumlar getirir. Değişiklikler yaratması nedeniyle insanlar taralından sıkıntı şeklinde algılanabilir. Oysa sadece olumsuz olarak düşünülmemelidir. Öğretici veya gereksiz şeyleri alarak rahatlatıcı özellikleri olduğu da kabul edilmelidir.
Tutulumun getireceği güçlük, kişinin sabit haritasındaki bir planete bakış açısı oluşturmasına, bulunduğu eve ve burca göre değişir. Etkiler hemen görülebildiği gibi, birkaç gün öncesi veya sonrasında da görülebilir. Hatta tutulumu takip eden bir aylık süre içinde ortaya çıkması da mümkündür. Açılar arasındaki 3- 5 derecelik farkda geçerli sayılır…

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Astroloji
 • Kitap AdıA dan Z ye Astroloji 2.Cilt
 • Sayfa Sayısı390
 • YazarNuran Tuncel
 • ISBN9757557498
 • Boyutlar, Kapak 10,5x19cm, Karton Kapak
 • YayıneviKİTSAN BASIM YAYIN / 2002

Yazarın Diğer Kitapları

 1. A dan Z ye Astroloji 1.Cilt ~ Nuran TuncelA dan Z ye Astroloji 1.Cilt

  A dan Z ye Astroloji 1.Cilt

  Nuran Tuncel

  Burçlar ilmi veya günümüz diliyle Astroloji, ilk defa ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır, acaba? Bildirildiğine göre, İlk Peygamber olan Hz. Adem’den, son Peygamber...

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur