Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Büyülü Telgraf
Büyülü Telgraf

Büyülü Telgraf

Sally Nicholls

Telgraf telleriyle sevgiyi bir şehirden ötekine taşımak zor olsa da, küçük telgraf dağıtıcısı engel tanımıyor! Kendini bildi bileli hayallerini süsleyen bisikletli telgraf dağıtıcılığı görevini…

Telgraf telleriyle sevgiyi bir şehirden ötekine taşımak zor olsa da, küçük telgraf dağıtıcısı engel tanımıyor!

Kendini bildi bileli hayallerini süsleyen bisikletli telgraf dağıtıcılığı görevini geçici bir süreliğine üstlenen küçük Ekin, büyük hevesle dağıtıma başlar. Bu görevin ilk ve en önemli kuralı, her daim nazik olmak ve ne pahasına olursa olsun (!) telgrafları okumamaktır. Kasabanın yaşlı ve huysuz ihtiyarı Bay Hımhım günün birinde hiç beklenmedik bir telgraf alır. Çok uzaklardan gelen telgrafı okuduğunda sanki o geçimsiz adam gitmiş, yerine pamuk gibi bir dede gelmiştir. Ama olayların akışı yaşlı adamı yine öfkeye sürükler. Ekin, neler olup bittiğini anlayıp Bay Hımhım’a yardım eli uzatabilmek için telgrafa göz atmayı mı, yoksa kurallara uygun davranıp yaşananlara seyirci kalmayı mı tercih etmelidir?

Yazar Sally Nicholls ve çizer Sheena Dempsey’nin ortak imzasını taşıyan Büyülü Telgraf, Tudem’in, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı SEN de OKU koleksiyonundaki yerini alıyor!

Kelimelerle mücadele eden çocuklar, küçük Ekin’in sürprizlere dolu telgraf dağıtıcılığı görevine tanıklık ederken, okuma sevgisi kazanıyor!

Kelimelerle mücadele eden çocuklar, SEN de OKU koleksiyonu ile okuma sevgisi kazanıyor!

Tudem’in, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı SEN de OKU koleksiyonu, kitapları eğlenceli kılan bir okuma deneyimi vadediyor.

SEN de OKU koleksiyonu, kitaplara mesafeli duran çocukların rahat okuyabilecekleri metinsel ve fiziksel özelliklere sahip, ilgilerini çekecek güncel konulara ve temalara değinen resimli kitaplardan oluşuyor.

Sade, kolay anlaşılır dili; okuma akışına yardımcı olması için özel olarak tasarlanmış yazı tipi; göz yorgunluğunu azaltıp, metnin rahat algılanmasını sağlayan hafif renklendirilmiş kalın kâğıdı ve rahat okumayı üst düzeye taşıması için harfler, satırlar, paragraflar arası geniş boşluk kullanımıyla fark yaratan SEN de OKU koleksiyonu, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocukları kitapların renkli dünyasıyla buluşturuyor.

İlk okuma seviyesinden başlayarak kolaydan zora doğru aşama aşama ilerleyen bir okuma yelpazesi sunan SEN de OKU koleksiyonu, çocuklara okuma zevkini yaşatıp onları yetkin okur olma yolunda cesaretlendiriyor.

İlgi yaşı ve yıldızlarla belirtilen okuma seviyesi bilgileri sayesinde, çocuklarına uygun kitap seçiminde kararsız kalan ebeveynlere kılavuzluk edecek SEN de OKU koleksiyonu, her ay yeni kitaplarla zenginleşmeye ve büyümeye devam edecek!

Birinci Bölüm
Postane

Bir zamanlar bir kasaba vardı. Bu kasabada bir dükkân vardı. Bay Düğme, Bayan Düğme ve oğulları Ekin, dükkânın üst katında yaşıyorlardı.

Dükkânı Bayan Düğme işletiyordu. Binbir
türlü şey satıyordu:
• lolipoplar ve yumaklar
• çikolatalı pasta ve süt
• gazeteler ve yapıştırıcı
Kasabadaki herkes buradan alışveriş yapardı. “Bir dükkân işletmenin en güzel yanı, insanlarla birlikte olmak,” derdi Bayan Düğme. İnsanları çok severdi.

Dükkânın arka tarafında küçük bir pencere vardı. Pencerenin arkasında, koliler ve kahverengi paket kâğıtlarıyla dolu bir oda bulunuyordu. Burası postaneydi. Postaneyi işletmek, Bay Düğme’nin göreviydi.

“Bizim kasabamızdan, dünyanın her yerine mektup yollayabilirsiniz,” derdi Bay Düğme. “Afrika’ya! Amerika’ya! Avusturalya’ya…” Postanesiyle gurur duyuyordu. “Posta hizmetleri,” derdi başını sallayarak, “ne muhteşem bir şey!”

İkinci Bölüm
Kırmızı Bisikletli Çocuk

O zamanlar, bilgisayar yoktu. Kısa mesaj, elektronik posta ve internet yoktu. Birine acil mesaj iletmek istediğinizde, telgraf çekmeniz gerekirdi. Telgraf, eski moda bir kısa mesaj sayılabilir. Büyükannenize telgraf yollamak istediğinizde, postaneyi arayabilir ve Bay Düğme’ye mesajınızı yazdırabilirdiniz. Ya da postaneye gidebilir, mesajınızı özel bir deftere yazabilirdiniz. Defterdeki tüm kelimelerin BÜYÜK harflerle yazılması gerekirdi. Tıpkı şöyle:

SUZAN SİMİT ÇINAR SOKAK NUMARA
5 STOP DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
BÜYÜKANNE STOP SEVGİLER PELİN

Büyükannenizin ismini ve adresini de telgrafa yazmak zorundaydınız. Ve telgrafınızda nokta koymak istediğiniz her yere STOP yazmanız gerekirdi.

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazarın Diğer Kitapları

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

 1. Boş Koltuk ~ J.K. RowlingBoş Koltuk

  Boş Koltuk

  J.K. Rowling

  Barry Fairbrother kırklı yaşlarının başında beklenmedik bir şekilde hayata gözlerini yumar. Bu ani ölüm yaşadığı kasabanın halkı için büyük bir şok olacaktır. Arnavutkaldırımlı meydanı...

 2. Öldürme Tutkusu ~ Sandra BrownÖldürme Tutkusu

  Öldürme Tutkusu

  Sandra Brown

  Atlantalı ünlü bir işadamı silahlı soygun sırasında kaza kurşunuyla can verince yanlış zamanda, yanlış yerde bulunduğuna karar verilir. Ama maktulün yakın dostu Julie Rutledge,...

 3. Şeker Portakalı ~ José Mauro De VasconcelosŞeker Portakalı

  Şeker Portakalı

  José Mauro De Vasconcelos

  “Ne güzel bir şeker portakalı fidanıymış bu! Hem bak, dikeni de yok. Pek de kişilik sahibiymiş, şeker portakalı olduğu ta uzaktan belli. Ben senin...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur