Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Dünyanın En Yalnız Beyni
Dünyanın En Yalnız Beyni

Dünyanın En Yalnız Beyni

Serkan Karaismailoğlu

Bu kitap, başta ergenler olmak üzere gençliği yoldan çıkarmak amacıyla yazılmıştır. Sigara ve alkol kullanma yaşının iyice düştüğü, lise öğrencilerinin okullarda istediği uyuşturucuya ulaşabildiği,…

Bu kitap, başta ergenler olmak üzere gençliği yoldan çıkarmak amacıyla yazılmıştır. Sigara ve alkol kullanma yaşının iyice düştüğü, lise öğrencilerinin okullarda istediği uyuşturucuya ulaşabildiği, mevcut eğitim sisteminin organik beyinli gençlerimizi yapay zekâya dönüştürdüğü ve sınava girecek öğrencilerin netlerini artırmak için reçeteli ilaç kullandığı bir gençliğin gittiği yolla ilgili bir endişeniz yoksa bu kitaba asla dokunmayın. Yıllardır çocuklarımızı yürüttüğümüz bu yol onları mutsuz ve acımasız bir yetişkine dönüştürmekten başka bir işe yaramıyor. Bu durumda artık kendimize şu soruyu sormanın vakti geldi. Tek yönlü bu yolun sonu bir uçurumsa eğer o gençliği yoldan çıkarmak dışında bir seçeneğimiz olabilir mi? Sevgili genç arkadaşım, henüz tanışmadık ama nasıl bir yalnızlığın içine tutsak edildiğini çok iyi biliyorum. Etrafındaki karanlık her geçen gün daha da koyulaşıyor. Ama korkma. Bu karanlığı yok edecek güç beyninin derinlerinde gizli. Sadece bunun farkında değilsin. Şu an ellerinin arasında tuttuğun kitabın sana vaat ettiği tek gerçek bu. İçindeki güce ulaşmanı sağlamak adına elimden gelen her şeyi yapacağım ve nihai sona ulaştığımızda neden sana bu kadar çok güvendiğimi anlayacaksın. Hazırsan derin bir nefes al ve başlayalım.

BÖLÜM 1
Temet Nosce

Çemçük Ağızlı Fransız ve
İsyan Öncesi İlk Buluşma

Nihayet Mavi. O kadar uzun zamandır seninle tanışmayı bekliyorum ki şu an yaşadığım heyecanı sana anlatamam. Hakkında çok fazla şey öğrendim ve bunları acilen seninle paylaşmam gerekiyor. Tüm yetişkinler seni basitçe “ergen” diye tanımlasa da anlatılması gereken müthiş bir hikâyen var. Öncelikle şunu bil ki benim için çok değerlisin çünkü etrafımızdaki karanlıktan ancak senin sayende kurtulabiliriz. Konuşacağımız her şey seninle ilgili Mavi. Bizimle ilgili. Beraber başlatacağımız isyanla ilgili. Çevrene her baktığında iliklerine kadar hissettiğin o derin yalnızlığınla ilgili. Öncelikle sana neden ısrarla Mavi dediğimi açıklamam gerek.

Türkçede muhtemelen senin de çok az duymuş olduğun ilginç bir kelime var: Büluğ. Söylemeye kalktığında, seni bir anda İngilizce blue (mavi) kelimesini Fransız aksanıyla dile getirmeye çalışan bir çemçük ağızlıya dönüştüren garip bir kelime. Arapça blġ kökünden gelen büluğ “ulaşma, yetişme, yetişkin olma” gibi anlamlara sahiptir. Günlük dilde “ergenlik” dönemini ifade eden bu kelimenin ikimiz için anlamı çok daha derin zira gerçekleştirmek yani “ulaşmak, yetişmek” istediğimiz devrimin adı “Büluğ” olacak. Senden bahsederken büluğ diye sürekli dudaklarımı büzüştürmek istemediğimden, sana Mavi adını taktım. Tabi burada mavi rengin çok önemli fiziksel bir özelliği de etkili oldu. Belki bir yerlerde duymuşsundur. Işık bir objeye çarptığında bir kısmı emilir diğer kısmı ise saçılarak etrafa yansır. Çevremizdeki nesnelere ait renklerin oluşmasında bu emilme-saçılma dengesi önemli rol oynar. Doğaya baktığında diğer renklere göre en fazla saçılım gösteren mavidir. Mesela uzaklardan masmavi gözüken denizi düşün.

Eğer deniz suyunu avuçlarının arasına alırsan normal su gibi olduğunu görürsün. Aynı şey gökyüzü için de geçerlidir. Renksiz olmasına rağmen mavi gözükür çünkü mavi, hiçbir şeyin kolay kolay emip hapsedemeyeceği en özgür renktir. İşte biraz da bu yüzden benim için Mavi’sin. Bu arada seni görünce heyecan yaptığım için kendimi tanıtmayı unuttum. Ben uzun zamandır beyni anlamak için çabalayan ve sinirbilim çalışan bir bilim insanıyım. Yani sana anlatacağım her şey bilimsel gerçeklere dayandığı için bana güvenebilirsin. O zaman bilmen gereken en önemli bilgiyle başlayalım. Şu an kafanın içinde muazzam güzellikte bir beyin taşıyorsun. Eğer ergen beynini tanımlamak için sadece iki kelime hakkım olsaydı bunlar “güçlü” ve “kırılgan” olurdu.

O kadar güçlü bir beynin var ki sana anlattığımda inanamayacaksın ama nasıl ki her süper kahramanın bir zayıf noktası varsa beyninin en önemli zaafı da inanılmaz kırılgan olması. Çocukluk ile gençlik dönemi arasında güç ve kırılganlığın hassas dengesini yaşayacağın zaman dilimine ergenlik diyoruz.

Bu dönem boyunca sadece bedenin değil beynin de büyük bir değişime uğramakta. İleride tüm yetişkinliğin boyunca başına bela olacak birçok sorunun kökeni aslında doğrudan bu dönemle ilgilidir ama tabi ki sen bunun farkında değilsin çünkü beynin şu an için başka konularla meşgul. Mesela Tolga, Cansu’yu instagramda takip etmeye başladığı için Tolga’yı takipten çıkan Ceren’in ne yapacağıyla ilgili gizem senin için çok daha önemli olabilir ya da okul başladığından beri hoşlandığın o kişinin geçen gün serviste yanına oturup seninle sohbet etmesine ne demeli? Beynindeki tüm nöronlar aynı anda ayağa kalkıp halay çekerken, gelecekte beyninin yaşayacağı sorunları kim ne yapsın?

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Popüler Bilim
 • Kitap AdıDünyanın En Yalnız Beyni
 • Sayfa Sayısı312
 • YazarSerkan Karaismailoğlu
 • ISBN9786057144621
 • Boyutlar, Kapak, Karton Kapak
 • YayıneviOrtapia /

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Pia Mater ~ Serkan KaraismailoğluPia Mater

  Pia Mater

  Serkan Karaismailoğlu

  PİA MATER, bir roman ancak bildiğimiz romanlardan çok farklı. Yazarın tanımlaması ile o bir Nöro-Roman. Bir sinirbilimci olan Serkan Karaismailoğlu daha önce yayımlanmış olan...

 2. Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum ~ Serkan KaraismailoğluBeyinde Ararken Bağırsakta Buldum

  Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum

  Serkan Karaismailoğlu

  Hayatınızla ilgili verdiğiniz kararların bazıları ya size ait değilse. Mesela şu an ellerinizin arasında tutmakta olduğunuz bu kitabı alıp almamakla ilgili kararınız tümüyle size ve beyninize mi ait?

 3. Dura Mater ~ Serkan KaraismailoğluDura Mater

  Dura Mater

  Serkan Karaismailoğlu

  Elma Yayınevi uzun zamandır merakla beklenen kitabı Dura Mater’le okurlarının karşısında… “Şu an ellerinizin arasında olan Dura Mater adlı kitap, 3 kitaptan oluşan Mater...

Bebhome Kahve

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur