Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Facebook’ta Beğen

Düşündüğünüz her şeyin, yaşayacağınız her şeyin belirleyicisi olduğunu hiç düşündünüz mü?
Louise Hay “Düşünce Gücüyle Tedavi” adı altında kaleme aldığı kitabında bu düşünceden yola çıkarak yepyeni bir dünyanın kapılarını açıyor. Bu öyle bir dünya ki sevginin ve özgüvenin temelleri üzerine kurulu. Ve sevgiyle özgüvenin başaramayacağı hiçbir şey yok. Kitabı okumaya başladığınız anda, gerçekten bir şeylerin değişmesi gerektiğini farkediyor ve olumlu bir değişim içine girdiğinizi hissediyorsunuz. Bu bir tür düşünce tedavisidir. İyi, olumlu ve gerçek. Bugüne kadar başınıza gelen tüm olumsuzlukların ve hastalıkların, kendi kendinize ürettiğiniz olumsuz düşüncelerden kaynaklandığını söylüyor. Hay. Bundan sonra yaşayacaklarınızın sizi memnun etmesini mi istiyorsunuz? Bu kitabı okuyarak bir başlangıç yapabilirsiniz. Kendinizi bu dünyaya çile çekmeye ve mutsuz olmaya gelmiş bir zavallı insancık olarak değil; seven, sevilen ve mutlu olmaya layık bir canlı olduğunuz için görderilmiş bir pozitif enerji olarak düşünün.

Sunuş

Günde kaç düşüncenin zihninizden geçtiğini biliyor musunuz? Ortalama olarak elli bin Peki bu etli bin düşüncenin yüzde kaçının olumsuz düşünceleri içerdiğini düşünüyorsunuz? Yüzde altmış ile altmış beş arası. Bu oran karamsar insanlar için yüzde doksana varabiliyor Depresyondaki insanlar için ise daha da yüksek bir yüzdeye. İntihar, düşüncelerin yüzde yüz olumsuz olmasından kaynaklanıyor. Kişinin kendisini hayata bağlayan en ulak olumlu bir düşüncenin olmadığı geçici cinnet anında ise intihar gerçekleşiyor Hatta o anda bile kişi birilerinin kendi ölümünden dolayı hissedeceği pişmanlık duygusunun kendisine vereceği birkaç saniyelik geçici hazla mutlu olmaya çalışıyor.

Demek ki insanın temel doğası hazza yönelmek. Bazen acıdan kaçış bile haz salabiliyor.

Günde elli bin düşünceyi kayda geçirebilseydik. çoğunun tekrarlar ve olumsuz yargılardan ibaret olduğunu görebilirdik.

Çok güldüm, başıma kötü bir şey gelecek”, “Ben ne aptalım, ‘Saçlarım ne kötü”, “Göbeğimi hiç sevmiyorum”, “Sevilmeye layık değilim*. “Bu sorunla başa çıkamam”, “Beni gerçekten tanıdığında sevmeyecek, “Beceriksizin tekiyim”. O aptalın teki vb..,

Düşünceler duygularımızı yaratıyor, duygular davranışlarımızı belirtiyor Ve biz davranışlarımızın sonucunda aldığımız tepkilerin sorumluluğunu üstlenmek yerine kişileri, koşulları ya da olayları suçluyoruz. Her koşulda kendimizi beraat ettirmeye yatkınız. Kendimizi bir şekilde haklı çıkarmayı başarıyoruz belki ama düşüncelerimizin yarattığı sonuçlardan kaçamıyoruz.

Evrende bedelsiz hiçbir şey yoktur Olumsuz düşüncelerin birikiminin yarattığı çöplüğün bedelini fiziksel, zihinsel ve duygusal rahatsızlıklar yaşayarak ödüyoruz.

Duygular enerjidir Düşük frekanslı olumsuz düşüncelerin zihnimize hâkim olduğu bir yaşam en kötü olasılıkla ölümcül has talik, en iyi olasılıkla mutsuz ve doyumsuz bir yaşam olur. Tabii buna yaşamak denirse. Bu düşüncelere yüzde kırk olumlu düşünce eklendiğinde ise kişi kendisini “mutsuz değilim, ama…” diye tanımlar.

Mutsuz olmamak, mutlu olmayla eş anlamlı değildir.

Kendisine ve başkalarına karşı olumsuz düşünceler besleyen kişi, tıpkı kötü beslenen bir kişi gibi sağlıksız olur.

Düşünce Gücüyle Tedavi”nin yazarı olan Louise Hay tüm hastalıkların kaynağının olumsuz düşünceler olduğunu savunuyor. Olumsuz düşüncelerin oranı arttıkça hastalıklar da daha ciddi boyutlar kazanıyor. Çünkü olumsuz düşünceler, olumsuz duygulan yaratıyor. Bu düşük frekanslı duygular ise bedenin bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Sonuçta bedenimizde her an mevcut olan virüs ve bakteriler, bağışıklık sisteminin direnciyle karşılaşmadığı için hasta oluyoruz.

Amerika’da yaşadığım yıllarda bir gün Türkiye’ye dönersem bu kitabı Türkçeye kazandıracağım konusunda kendime söz vermiştim. Türkiye’ye döndükten sonra elimde çeviriyle Altın Kitaplara uğradım. Sayısını hatırlamadığım kadar gidip geldikten sonra. ısrarından bıkan Dr. Turhan Bozkurt ve Hüsnü Terek’ten Kitabın basılması için evet yanıtını aldığımda dünyalar benim olmuştu.

Kitap okurların İlgisini çekti. Çünkü verdiği mesaj “içimizdeki doğrular” ile rezonans halindeydi. Çünkü Louise Hay içimizden biriydi. Çünkü o kanser gibi bir hastalığı yenmişti. Ona doktorlar “umutsuz vaka” demişlerdi… O İse sağlığının yani yaşamının sorumluluğunu üstlenerek kendi sağlığı konusunda bilinçlenmeyi ve holistik sağaltım yöntemlerini seçmişti. Radyoterapiye, kemotura piye ve ameliyata doktorların tüm baskılarına ve üç ay ömrünün kaldığını söylemelerine rağmen hayır demeyi seçmişti.

Louise Hay kitabının sonuna kendi iyileşmesine yardımcı olan değişik alternatif ya da holistik (bütünsel yaklaşım) denilen tedavi yöntemlerini de sıralamıştı.

Ben de Türk okurlarına yardımı olur umuduyla kitabın ilk baskısında Türkiye’de alternatif yöntemler üzerinde faaliyet gösteren isimleri eklemeyi bir görev olarak bilmiştim. Kitabın ilk baskısının üzerinden altı yıl geçti. Yeni baskı için bu bölümü yeniden düzenlemek bir zorunluluk oldu. Eski baskılarda yer alan isimlerden kimileri öldü, kimileri yurtdışına gitti, kimileri değişik nedenlerle işlerine son verdi, kimileri ise, ne yazık ki yetersiz veya deneyimsiz oldukları ya da etik dışı davranışlarda bulundukları için okurlardan gelen şikâyetler doğrultusunda liste dışı bırakıldı.

Alternatif sağlık, eğitim ve tedavi Türkiye için oldukça yeni bir alan. Her yeni alan gibi ne yazık ki bu alanda da şarlatanların sayısı gerçek olanlardan daha çok.Başkalarından duyduğum yetmiyormuş gibi ben de bu alanda sahtekârlıklara şahit oldum. Örneğin benim yaptırdığım Works hop ve iki günlük NLP eğitimlerine katıldıktan sonra kendisini Hipnoterapi ve NLP uzmanı olarak lanse eden biri bile çıktı. Amerika’ya beş günlüğüne giderek elinde hipnoterapi sertifikasıyla geri döndü. Yaptığı ilk iş kendisine hipnoterapist unvanlı bir kartvizit bastırmak olmuştu. Bu tür insanlar kendilerini pazarlamayı çok iyi biliyor. Şimdilerde ondan şifa umut eden masum kurbanlara hatta bazı ünlü kişilere yüksek ücretler karşılığı hipnoterapi uyguladığını duyuyorum Hatta eğitimlerimde dağıttığım materyalleri kendisi hazırlamış gibi şirketlere sunuyor, aldığı notlar ve yaptırdığım egzersizleri kullanarak şirketlere “İletişim” eğitimi veriyor. Tabii kendisini deneyimli bir eğitimci olarak tanıtarak ve uydurma bir CV ile sunuyor. Kendisini profesyonel eğitimci ve Feng Shui uzmanı olarak tanıtmasının kişilere ve kurumlara ancak parasal açıdan zararı olabilir. Ama NLP ve hipnoterapi alanları sadece hastaların keselerine verdiği zararla sınırlı değil, aynı zamanda tehlikeli de.

Özellikle Reiki. Bioenerji, Ruhsal Şifacılık gibi alanlarda ise şarlatanlık ileri boyutlarda seyrediyor.

Amerika’da da holistik yöntemlerin ilk yayılmaya başladığı yıllarda, bu yöntemlerin kaymağını yemeye çalışan sıradan insanların yanı sıra doktor unvanını kötüye kullanan şarlatanlar da hızla ortaya çıkmıştı.

Şarlatanlık Türkiye ye mahsus bir olay değil. Bugün yurtdışı ile bağlantısı olan bir insan bir ya da birkaç gün İçinde bir takım sertifikalar alarak Türkiye de kendisini uzman (!) olarak tanıtabiliyor. Yurtdışında şarlatanlar kurumsallaşarak sertifika ihtiyacı duyan insanlara bir günlük uyduruk bir kurs ve ücret karşılığı sertifika verebiliyor.

Bu yeni basımda, kitabın arkasında yer alan Holistik tedavi Önerileri bölümünde Türkiye’de yapılan çalışmaları da okura hizmet amacıyla yeniden düzenledim. Bu bölümde yer alan isimleri referanslarla oluşturdum. Ama en iyi referansın kendiniz ve kendi deneyimleriniz olduğunu bilin. Bir doktoru seçerken nasıl ki sadece doktor unvanı olduğu için değil, referanslar alarak o doktora gidiyorsanız, aynı özeni holistik şifacılar ve eğitimciler için de göstermeniz çok önemlidir.

Tabii ki Türkiye’de gerçekten yaptığı işe kendisini adamış, bilginin yanı sıra birikim ve deneyime sahip ama ismini bilmediğim daha çok holistik şifacı ve eğitimci vardır. Kitabın daha sonraki basımlarında listeyi yeniden düzenleyebilmek için siz okurların yardımına ihtiyacım var. Listede isimleri yer alsa da almasa da sizin eğitimci ve şifacılarla yaşadığınız olumlu ve olumsuz deneyimleri ve önerilerinizi bana bildirmenizi rica ediyorum. Bu yardımınız, hem holistik eğitim ve şifa alanının bütününün bir takım sahtekârlar tarafından töhmet altında bırakılmasını engellemek, hem de yeni değerli isimlen tanımak ve hizmetlerinden yararlanmak için katkıda bulunacaktır.

Sağlığınızın sorumluluğu tümüyle size ait. Bedelini ödeyecek olan da, kazanacak olan da nihayetinde yine sizsiniz. Sağlık, bedende bir hastalığın olmaması demek değildir Bedenin, zihnin, duyguların uyum içinde optimum faaliyet yeteneğine ve performansına sahip olduğu, bilinçli, doyumlu ve üretken bir yaşam sürebilmektir sağlık. Bazen bilgi eksikliği, yapılan yanlış seçimler ya da sorumsuz davranışlarımız veya kötü alışkanlıklarımız sonucunda sağlığımızı yitirebiliriz. Önce düşüncelerimiz sağlıksızlaşır. objektif düşünememeye başlarız, sonra duygularımız sağlıksızlaşır, duygularımızın bize verdiği mesajları algılayamamaya hatta onları bastırmaya ya da sağlıksız yollarla ifade etmeye başlarız, daha sonra da bedenîmizde hastalık tezahür eder. İşte bu aşamalarda bilgi, yetenek ve deneyimlerinden yararlanabileceğiz eğitimci ve şifacılara ihtiyaç duyarız. Bu alanlar sadece tıbbın tekelinde değildir. Tıp sektörü öyle olmasını istese de.

Ortodoks tıp bir hizmet sektörü olmaktan çıkıp iş sektörü haline geldi, ilaç firmaları, sigorta şirketleri ve tıbbi aletler satan firmalar tıp sektörünü ele geçirmiş durumda. Ve sağlık çok pahalı. Oysa hem ucuz, hem de yan etkileri olmayan alternatif tıp ya da alternatif yöntemlerle Louise Hay ve daha niceleri sağlığına kavuştu. O. sağlığının sorumluluğunu üstlendi, isabetli eğitimcileri ve şifacıları seçmeyi bildi.

Sağlık ya da hastalık, mutluluk ya da mutsuzluk, hayatı bir yük ya da serüven olarak görebilmek hepimizin an be an yaptığımız seçimler dizisinin sonuçlandır. Ama bilinçlice ama bilinçsizce. Yasaları bilmemek nasıl işlediğimiz suçtan ceza almamak İçin bir mazeret olamıyorsa, yaptığımız seçimlerin sonucunu beğenmediğimiz için başkalarını suçlamak da bizi mutsuzluktan, huzursuzluktan, hastalıklardan kurtarmaya yetmiyor.

Sağlıklı, mutlu ve doyumlu bir yaşam sizin en doğal hakkınız. Siz kendinizi geliştirmek, sürekli öğrenmek, zihinsel, ruhsal ve bedensel sağlığınızı korumak için kendinize zaman ayıracak kadar değerlisiniz. İnsan sevdiği ve değer verdiği şeyler için zaman ve para yatırımı yapar ve emek verir, değil mi?

Sevgiyle hoşça olun.

Nil Gün

Aralık 2000

EMail: nilgun@kuraldisi.com

Fax (0216) 416 4831

Önsöz

Eğer ıssız bir adaya düşseydim ve yanıma sadece tek bir kitap alma imkânım olsaydı. Louise L Hay’ın Düşünce Gücüyle Tedavi (You Can Heal Your Life) kitabını seçerdim.

Bu kitap yalnızca büyük bir öğretmenin özünü yansıtmakla kalmıyor, olağanüstü bir hanımefendinin güçlü ve çok kişisel birikimlerini içeriyor.

Louise bu yeni. harika kitabında gelişiminin şu andaki noktasına gelene kadar geçirdiği yaşam serüveninin bir bölümünü paylaşıyor. Yaşam öyküsü bende hem hayranlık, hem de şefkat uyandırdı. Son bölümde kısaca anlattığı bu Öykü aslında başlı başına bir kitap olacak kadar zengin malzemeye sahip.

Hayat ve kendiniz hakkında bilmek isteyeceğiniz her şeyi bu kitapta bulabilirsiniz. Louise’in hastalıkların ardında yatan olası düşünce kalıplarına rehberlik eden bu kaynak kitabı gerçekten eşsiz ve önemli. Issız bir adada yaşayan ve bu kitabın sayfalarını sahile vurmuş bir şişenin içinde bulan biri bile. yaşadığı hayatın hakkını vermek için bilmesi gereken her şeyi öğrenebilir.

Issız ada veya bulunduğunuz yerde. Louise Hay’i «tesadüfen» bile olsa keşfettiyseniz, doğru yoldasınız. Louise’in kitaplan, kasetleri ve ilham veren grup çalışmaları, başı dertte olan bir dünyaya harika bir armağan.

AlDS’li hastalarla yaptığım çalışmaların beni derinden etkilemesi, Louise’le tanışmama ve onun kitabındaki kavramları uygulamama neden oldu.

«AİDS’e Olumlu Bir Yaklaşım» kasedini dinlettiğim her AİDS’ li hasta, ilk dinleyişte Louise’in mesajını aldı ve birçoğu bu kasedi dinlemeyi günlük iyileşme çalışmalarının bir ayini yaptı. Andrew adlı bir adam. «Her gece Louise’le yatıyor, sabah Louise’le uyanıyorum!» diyor.

AIDS’li sevgili hastalarımın kendileriyle daha barış İçinde olduklarını, kendilerini daha çok sevmelerinin yanı sıra, hem kendilerini, hem başkalarını affettiklerini görmek. Louise’e olan sevgi ve saygımı gittikçe arttırdı. Böylesine değerli bir öğrenme deneyimi yarattığı için ona saygım çok büyük.

Hayatımda azizler ve bilgeler dahil birçok büyük öğretmenim oldu. Ama Louise. konuşabildiğim ve paylaşabildiğim büyük bir öğretmen. Olağanüstü dinleme yeteneği var. Birlikle bulaşıkları yıkarken bile o koşulsuz sevgiyi paylaşmak mümkün. Louise, kendisi örnek olarak öğretiyor ve öğrettiğini yaşıyor.

Bu kitabı hayatınızın bir parçası yapmaya sizi davet etmekle büyük onur duyuyorum. Siz de, kitap da değerlisiniz!

DAVE BRAUN

VENTURES İN SELF FULFILLMENT DANA POINT. CALİFORNİA EYLÜL. 1984

Yayım tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Kitap AdıDüşünce Gücüyle Tedavi
  • Sayfa Sayısı208
  • YazarLouise L. Hay
  • ISBN9754054682
  • Boyutlar, Kapak13,5x19,5 cm, Karton Kapak
  • YayıneviALTIN KİTAPLAR / 2008

Yazarın Diğer Kitapları

Yazarın Diğer KitaplarıOkudunuz mu?

Rastgele Kitap Getir Son Girilenleri Getir

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

Oynat Durdur
Vimeo Fragman Vimeo Durdur