Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Gökten Üç Hostes Düştü – II
Gökten Üç Hostes Düştü – II

Gökten Üç Hostes Düştü – II

Figen Yeşiltuna, Nurşen Gözüsulu

Nurşen Gözüsulu ve Figen Yeşiltuna’nın keyifli anlatımıyla, serüvenin ikinci kitabı yine sizi gülmekten kırıp geçirecek. Gökyüzünde geçen 20 uzun yılın ardından, karadaki ilk yıllarını,…

Nurşen Gözüsulu ve Figen Yeşiltuna’nın keyifli anlatımıyla, serüvenin ikinci kitabı yine sizi gülmekten kırıp geçirecek. Gökyüzünde geçen 20 uzun yılın ardından, karadaki ilk yıllarını, yine unutulmaz anılarıyla birlikte keyifle okuyacaksınız. Birincisi büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılanan “Gökten Üç Hostes Düştü” adlı kitabın ikincisi; yine sizi renkli dünyalara, bulutların ardına, uzak ülkelere, farklı kültürlere ve yaşanmış onlarca anıya ortak ediyor…

Değerli okurlar;
Günlük hayatın yoğunluğunu ve gerginliğini başınızın üstündeki bölmelere yerleştirip kapaklarını sıkıca kapatın. Koltuklarınızı rahat konuma getirip, kemerlerinizi bağlayın… Yolculuğumuz kaldığı yerden devam ediyor. Ayaklarınız yerden kesilecek, yine unutamayacağınız bir yolculuğa çıkacaksınız.Bizimle birlikte uçuşa geçmeye hazır mısınız? O zaman şimdiden iyi yolculuklar…

SEVGİLİ OKURLARIMIZ
Aramıza tekrar hoş geldiniz…
Havadan karaya yeniden merhaba…
Bizimle yeni bir yolculuk yapmaya hazır mısınız?
Zamanı geri alalım, ara sıra biraz durduralım, sıkıldığımızda ileri saralım. Bir olayın içinden başka bir olaya yeni hayatın la kendisine allayalım Evinizdeyseniz koltuğunuza, otel odasındaysanız yalağınıza, deniz kenarındaysanız şezlongunuza rahatça kurutun. Baş ucunuzdaki okuma ışığınızı yakın ya da şezlongunuzu güneşe göre ayarlayın. İçeceklerinizi yanı başınıza hazırlayın.
Haydi, hep birlikte, yaşamın tam ortasına yeniden merhaba.
Macera dolu, keyifli uçuşumuza hoş geldiniz…

GÖKYÜZÜNDE GEÇEN YILLAR…
Yaşanan ilginç, gizemli, bir o kadarda cazip olaylarla ve anılarla birlikte keyifli bir yolculuğa başlıyoruz.
Biz karaya ayak bastıktan sonra, planlı ve programlı hareket ederek, gelecek günlerimizi verimli ve güzel geçirmeyi, hayata doludizgin devam etmeyi ilke edindik.
Hayana, eğer planlamayı başaramıyorsanız, başarısızlığı planlıyorsunuz demektir. Bulutların üzerine binip, bildiğimiz veya bilmediğimiz uzaklara giderken iki ayrı hayatı yaşadık.
Bulutların arasındayken, tüm sıkıntıları, korkulan, stres’ Icri, fedakarlıkları, özlemleri, sevdiklerimizi düşünmenin burukluğunu, acılarımızı unuttuk.
Kimi zaman içimiz ağlarken, dışımız gülüyordu. Hep gülen maskelerimizi takınıyorduk. Tüm yolcuların ruh haline göre davranabilme becerisi kolay mıydı ki? Bütün yaşadıklarımızın birikimiyle zaman zaman kendi kişiliklerimizden sıyrılmak zorunda kaldık.
Farklı kişilikler sergiledik. Ailelerimizle, sevdiklerimizle havada yaşadığımız sıkıntıları hissettirmemeye, mesleğimizin daima hoş taraflarını aksettirmeye çalıştık. Günlerce on lardan ayrı kaldık, ama ailelerimiz, sevdiklerimiz hep anlayışlı, hep fedakar oldular.
Bütün çalışan kadınlar gibi biz de zorluklar yaşadık
Birimiz, toplam 20 senelik uçuş hayalında kazanabileceği maddi geliri belki de beş senede elde edebilecekken, kendisine yapılan teklifi elinin tersiyle ilip aile şerefini, haysiyetini, iş ahlakını tercih etti.
Riyler gerçekten Havalarda, bulutların arasında bazen saatlerce mesai yaparak hak ettiğimiz emeğimizin karşılığını aldık. Sonucunda her zaman dimdik ayakta durabilen ve hep güçlü, vizyonu kat be kat gelişmiş kadınlar olduk. Bir şekilde düğmeye basıldı ve emekli edildik, ama bu bizim için asla son değildi, çünkü çok daha farklı hayatların bizi bekliyor olduğuna inandık. Hedef edindik ve pozitif düşüncelerle o hedefimize ulaştık. Başarmayı planladık ki bu yolumuzun yansını kat etmiş olduğumuz anlamına geliyor. Simdi daha farklıyız; dalıü sakiniz, daha olgunuz, daha paylaşımcıyız ve her zamankinden daha da kuvvetliyiz, çünkü ellerimizde kalemlerimiz ve çelik gibi yüreklerimiz var. Ayrıca, bir büyüğümüzün şu güzel sözlerine gönülden katılıyoruz:
“Enerjimizi nereye koyarsak, hayal orada yeşerecektir.”

GÖKYÜZÜ ANILARI
Hayatınızda hiç yemediğim? bır yemeğin tadını bilebilirmisiniz ‘ eğer hiç uçağa binmediyseniz ya da hiç hostes tanıdığınız yoksa hosteslerin nasıl olup da hu mesleğe başladışını, bulutların üzerinde bilinen veya bilinmeyen uzaklara giderilen neler yaşadıklarını tabii ki tahmin edemezsiniz.
gökten Üç Hostes Düstü” adlı ilk kitabımızı yazdıktan sonra hostes olmak isteyenlerin sayısı epeyce fazlalaştı. Uçuş korkusu olan yolcular kitabımızı okuyarak uçtular. Bu fobilerinden arındılar. Can sıkıntısından kurtulmak için biraz gulerek isteyen okuyucularımız satırlarımızla mutlu oldular,  yabancı ülkeleri tanıdılar. Değişik ülkelerden enteresan Mİ ar yünlüler Biz de n kadar gururlandık ki satırlarımıza keyifle devam ediyoruz
Hosteslik, dışarıdan bakıldığında çok kolay görülür Bir gün Amerıka. birkaç gün Japonya, sabah İstanbul’da kahvaltı, Paris’te öğle yemeği, akşam izmir’de kahve molası. Hem para kazanılır hem de sürekli seyahat edilir. Tabii ki vizyonunuz artar, insan tanırsınız, insanlar hakkında onları çok çabuk tanıyabilmek gibi bir yetenek edinirsiniz İnsan sarraflığı diye bir şey varsa hosteslik size bunu öğretir Birkaç cümle ile karşınızdakinin nasıl biri olduğunu çıkarırsınız Hosteslik; özgürlük, bağımsızlık, cesaret, zarafet demektir. Her meslekten bir şeyler öğrenilir. Son derece onur verici bir meslektir.

NEDİR BU MESLEĞİN İNCELİKLERİ VE ZORLUKLARI?
Her şeyden önce daima bakımlı, iyi niyetli ve güler yüzlü olmak şarttır. Her olayı anında tolere edebilecek, çözüm üretebilecek, alternatif getirebilecek yapıda olmak gerekir. Dakik ve pratik olmayı gerektirir. Ev yaşantısında da her an bir uçuşa gidecekmiş gibi ruhen ve bedenen hazır olmayı gerektirir.
Sorumluluk şarttır Yolculara gereken ihtimamı her türlü şartta gösterebilmek lazımdır. Her gün çeşitli insanlarla muhatap olunur ve onların tüm sorumluluğu da hosteslere ait olur.
Hosteslik mesleği bir gönül işidir Öncelikle bu işe gönül vermek ve çok sevmek gerekir çünkü başarıya giden yol sevgiden geçer. Bu iş 09 17 saatleri arası mesai yapılan bir iş değildir. Kimi gün herkesin yattığı saatle kalkıp gece yarısı ıssız yollarda araba kullanılıp uçuşa yetişilir, kimi gün ise kar kış nedeni ile yollar kapanmış, okullar tatil edilmiştir ama uçak seferleri gecikmeli de olsa yapıldığı için görev saatinde hava alanında olma zorunluluğu vardır.
Zor olan taraflarından diğeri de özel hayat yok denilecek kadar azdır. Sevilenlerden, sevenlerden günlerce uzak kalırsınız.
yol gözlerler, ama hosteslerin yolları hiç bitmez.
Sabah gidip aksam dönülecek olan seferden hava şartlan nedeniyle üç gün sonra dönülebilir veya Ankara’ya gidiyorum diye yola çıkıp kendini İtalya’da bulabilir. Düğün, bayram, yılbaşı gibi Özel günler için programlar yapılamaz, yapılsa bile bu programlar her an değişebilir. İzin tarihleri belirli sıralamalar doğrultusunda düzenlenir, senelik iznin başlayacağı güne kadar hiçbir yere rezervasyon yapılamaz, çünkü her an değişiklik yaşanabilir.
GÖKYÜZÜ PRENSİPLERİ
Havacılıkla emniyet ilk başta gelen en önemli kuraldır ve havacılık sektöründe çalışanların yegane sorumluluğudur. Bunun için de çok iyi bir ucu; eğitiminden geçmek şarttır.
Havayolu şirketlerinin işlerini kolaylaştırmak ve daha kalifiye elemanlar çalış tırmalarım sağlamak amacıyla naçizane tavsiyelerimizden biri de meslek yüksek okullarında verilecek iki senelik bir eğitimle lam donanımlı, profesyonel anlayışa sahip, bu işe gelip geçici gözle bakmayıp ciddi anlamda gönül verecek gençlerin yetiştirilmesidir. Bu okullardan birinden mezun olan biri ise havayolu şirketlerinin açtığı hosteslik imtihanını kazandıktan sonra uzun ve detaylı bir eğitim süreci beklemektedir. Bu aşamada yangın, ilkyardım, kalp masajı, doğum, yolcuu tahliyesi vs. gibi uygulamalı dersler bire bir tatbikat yaptırılarak anlatılır ve başarılı olanlar hostesliğe profesyonel anlamda ilk adımı atmış olurlar.
Profesyonellik, işini her an yaşayabilme becerisidir. Bunun bilincinde olan her hostes görevinde mükemmel hizmeti sağlayabilmek için temsil kabiliyetine sahip, mükemmeliyetçi, sorumluluk sahibi, zarif ve ölçülü olmalı, yerde de, uçuşta da yolcularla ilgili tüm güvenlik tedbirlerini eksiksiz yerine getirmelidir.
Yolcular uçuşla huzurlu, sakın görünseler de her an paniğe kapılabilirler, dolayısıyla onların her türlü konforu sağlanmalı, istekleri uçaktaki imkanlar dahilinde karşılanmalı, bazı imkansızlıklar varsa bunlar da farklı seçenekler sunularak kibarca kendilerine anlatılmalıdır.
Yolculara sunulan hizmet hoş bir görüntü sergilenerek yapılmalıdır, iler uçuş görevlisi, bulutların arasında da olsa sonuçta çalıştığı sirkeli temsil eder. Değişik karakterde pek çok kişi ulaşım aracı olarak uçağı tercih ederler ve kendileriyle 10.000 metrede karşılaşanlar hep uçuş görevlileridir

Eklendi: Yayım tarihi
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Anı - Anlatı
 • Kitap AdıGökten Üç Hostes Düştü - II
 • Sayfa Sayısı184
 • YazarFigen Yeşiltuna/ Nurşen Gözüsulu
 • ISBN9752542501
 • Boyutlar, Kapak 13,5x19,5 cm, Karton Kapak
 • YayıneviNeden Kitap / 2008
dcanetwork_AWR-Brand Awr_CPM_Affiliate_The Veil DCANetwork_Affinity_Multi_Banner_1x1_The Veil DCANetwork_OSD0003HKJ

Yazarın Diğer Kitapları

Bebhome Kahve

Aynı Kategoriden

 1. Teyzem Latife ~ Fatih Bayhan / M. Sadık ÖkeTeyzem Latife

  Teyzem Latife

  Fatih Bayhan / M. Sadık Öke

  “Teyzem Latife, Mustafa Kemal ile karşılıklı olarak birbirlerine verdikleri söz gereği hiç konuşmadı. Ancak o dönemde zaten bir kadının boşanmadan sonra konuşması ailemizde olmayan...

 2. Sokak Kedisi Bob (Sıradışı Bir Dostluk Öyküsü) ~ James BowenSokak Kedisi Bob (Sıradışı Bir Dostluk Öyküsü)

  Sokak Kedisi Bob (Sıradışı Bir Dostluk Öyküsü)

  James Bowen

  Tam 22 dile çevrilen gerçek bir öykü. Bu kitapta okuyacaklarınız hayal ürünü değil. Times Bestseller Sokaklarda yaşayan James Bowen yaralı bir sarman bulduğunda hayatının...

 3. Beni Gözünüzde Büyütmeyin! ~ Gülse BirselBeni Gözünüzde Büyütmeyin!

  Beni Gözünüzde Büyütmeyin!

  Gülse Birsel

  Mutsuz olmak için milyonlarca sebep bulabilirsiniz: Ekonomi, ülkenin hali, küresel ısınma, gelecek kaygısı,  iyi dönerin artık çok zor bulunması… Ama gülmek için çok sağlam...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur