Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Hegelci Diyalektik
Hegelci Diyalektik

Hegelci Diyalektik

John Ellis McTaggart

Hegel’e göre diyalektik nedir? Diyalektiğin Hegel felsefesindeki yeri nedir? Hegel, diyalektiğin, varlık, doğa, ve tin ile ilişkisin, nasıl kurar? Hegelci diyalektik sürecin, dinde, hukukta…

Hegel’e göre diyalektik nedir? Diyalektiğin Hegel felsefesindeki yeri nedir? Hegel, diyalektiğin, varlık, doğa, ve tin ile ilişkisin, nasıl kurar? Hegelci diyalektik sürecin, dinde, hukukta ya da tarihte izini sürmek bizi nereye götürür.

Elinizdeki kitapta, İngiliz idealizminin en önemli temsilcilerinden John Ellis McTaggart, Hegel’in temel eserleri üzerinden tüm bu sorulara cevap aramaktadır. Bununla beraber McTaggart, Hegel’in diyalektik yöntem anlayışına yalnızca kapsamlı bir giriş yapmakla kalmaz, aynı zamanda Hegel’in öğretisinin yanlış olduğunu düşündüğü bir dizi noktayı eleştirel bir okuma ile ortaya koyar. Aynı zamanda McTaggart’ın, diyalektik tartışmasını Hegel’in yanında, Francis Bradley, Nicolai Hartmann ve F.C.S Schiller’le birlikte yürütmesi de dikkate değerdir.

İÇİNDEKİLER

Önsöz 11
Birinci Bölüm
Diyalektiğin Genel Yapısı 12
İkinci Bölüm
Diyalektiğin Farklı Yorumları 44
Üçüncü Bölüm
Diyalektiğin Geçerliliği 91
Dördüncü Bölüm
Yöntemin Gelişimi 137
Beşinci Bölüm
Diyalektiğin Zamanla İlişkisi 177
Altıncı Bölüm
Diyalektiğin Nihai Sonucu 223
Yedinci Bölüm
Diyalektiğin Uygulanışı 253
Dizin 280

John Ellıs McTaggart Londra doğumlu (1866). Bristol’da bulunan Clifton College’e gitti. Ardından Cambridge, Trinity College’de felsefe eğitimine başladı (1885). Moral Bilimler kürsüsünde felsefe hocası olarak göreve başladı (1897) ‘Filozofların filozofu’ olarak tanındı ve emekli olana dek bu görevini sürdürdü (1923). Yeni Zelanda ziyaretinde tanıştığı Margaret Elizabeth Bird ile evlendi (1899). Birinci Dünya Savaşı sırasında emniyet mensubu olarak çalıştı ve bir mühimmat fabrikasında görev aldı. G. E. Moore ve Bertrand Russell’la uzun dönem mesai arkadaşlığı yaptı, ancak Russell’ın savaş karşıtlığı, yurtsever McTaggart ile aralarını bozdu. Aniden, yine Londra’da öldü (1925). Başlıca eserleri: Hegelci Diyalektik (1896), Hegelci Kozmoloji (1901), Some Dogmas of Religion (1906) Hegel Mantığı (1910), Ölümsüzlük ve Ezeliyet (1915), The Nature of Existence (1921-27).

Önsöz

Bu kitabın ilk dört bölümü, 1891’de, Cambridge’deki Tirinity College Vakfı Sınavında sunulan bir teze dayanmaktadır. Dördüncü ve beşinci bölümler, neredeyse mevcut hâlleriyle, 1981’de Mind dergisinde yayımlandı (Yeni Basım Numaraları, 1, 2, 8, ve 10). İkinci bölümün bir kısmı, Revue de Métaphysique et de Morale’in Kasım 1893 sayısında yayımlandı.

Küçük Mantık’tan ve Tin Felsefesi’nden alıntı yaparken, genellikle Profesör Wallace’nin değerli çevirisinden istifade ettim.

Cardiff Üniversitesi’nden Profesör J. S. Mackenzie’ye, bu çalışmaların düzeltilmiş sayfalarını okumadaki nezaketinden ve birçok yararlı öneri ve düzeltmede bana yardımından ötürü çok minnettarım.

İkinci baskıda pek fazla değişiklik yok. Sözel hatalardan daha fazlasına işaret ettiklerinde, notlarda bu değişikliklere dikkat çektim.

J. E. McTaggart
Aralık 1921

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Düşünce-Genel Felsefe
 • Kitap AdıHegelci Diyalektik
 • Sayfa Sayısı288
 • YazarJohn Ellis McTaggart
 • ISBN9786257307192
 • Boyutlar, Kapak13.5 x 21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviFol Kitap / 2021

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Hegel Mantığı ~ John Ellis McTaggartHegel Mantığı

  Hegel Mantığı

  John Ellis McTaggart

  Bu kitap, İngiliz İdealizminin en önemli temsilcilerinde John Ellis McTaggart’ın Hegelci Diyalektik, Hegelci Kozmoloji eserleri ile birlikte yazarın Hegel üzerine araştırmalarının son ürünüdür. Bu...

 2. Hegelci Kozmoloji ~ John Ellis McTaggartHegelci Kozmoloji

  Hegelci Kozmoloji

  John Ellis McTaggart

  Elinizdeki kitapta İngiliz İdealizminin en önemli isimleridne John Ellis McTaggart, Temel kozmoloji problemleri üzerinde Hegel felsefesini ve Hegelci düşünceyi ele almaktadır. Metafizik ve etik...

Beriahome Harf Kupa

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur