Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Heidegger – Bir Filozof, Bir Alman
Heidegger – Bir Filozof, Bir Alman

Heidegger – Bir Filozof, Bir Alman

Paul Hühnerfeld

Üçüncü yükümlülük, Alman halkının tinsel misyonunu gerçekleştirme yükümlülüğüdür. Bu halk, insan Dasein’ının dünyada oluşturmuş olduğu tüm güçlerin üstünde bir gücü ortaya koy­mak ve kendi…

Üçüncü yükümlülük, Alman halkının tinsel misyonunu gerçekleştirme yükümlülüğüdür. Bu halk, insan Dasein’ının dünyada oluşturmuş olduğu tüm güçlerin üstünde bir gücü ortaya koy­mak ve kendi tinsel dünyasını kurmak için sürekli savaşmak suretiyle, kendi tarihinde ve kendi kaderinde etkili olur…
Heidegger

Durum açıktır: Heidegger, açıkça, tüm soruların sorusunu, Varlık sorusunu, o günün tarihsel hareketiyle bağdaştırmıştır.
Habermas

Martin Heidegger gibi bir düşünürü, günlük yaşamın haşin ve bir tavır almaya zorlayan gerçeklikleri içinde yanılgılara düştüğünden ötürü düşünsel konuşma gündemimizden atma, devreden çıkarma hakkına sahip olabilir miyiz?
Egon Vietta

Kendimizi eleştirme zamanı gelmedi mi?
Hühnerfeld

Bu eşsiz kitap, neredeyse peygamber sayılmış ve bazı çevrelerce etrafına bir esrar perdesi çekilmiş bir adamı teşrih masasına yatırıyor. Hühnerfeld, büyük bir açıklık ve açıksözlülükle, filozofun kendi ‘varolana atılmışlık’ını, yani kişiliğini sergiliyor. Kitap kutsal olana saygısızlık etkisi bırakıyor ve 1930’lu yılların Heidegger’ini gözümüzün önünde bir skandal figür hâline getiriyor.

Heidegger’in felsefesi ve kişiliği hakkında sahip olduğu temel bilgilere dayanarak, Karaorman’ın efsanevi düşünürü hakkında şunu düşünmemizi istiyor: Heidegger felsefesi Nazizmden unsurlar barındırıyor mu?
Frankfurter Allgemeine

İÇİNDEKİLER

Çevirenin Önsözü 11
Birinci Bölüm
Biyografisi Olmayan Bir Adam 13
İkinci Bölüm
Messkırchli Dâhi 25
Üçüncü Bölüm
Alman Felsefesi ve Anavatan 35
Dördüncü Bölüm
Görkemli Marburg Yılları 63
Beşinci Bölüm
Varlık ve Zaman 71
Altıncı Bölüm
Hitler’e Bilgi Hizmeti 102
Yedinci Bölüm
Yanlış Eckhart 132
Dizin 137

Çevirenin Önsözü

Martin Heidegger yüzyılımızda felsefesi hakkında en çok yayın yapılan filozoflardan birisidir. Fakat filozofun felsefesini yaşamı ve kişiliğiyle bağıntılı olarak ele alan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Dr. Paul Hühnerfeld’in çevirisini sunduğum elinizdeki kitabı, bu yok denecek kadar az olan çalışmalardan birisidir ve yayımlandığı 1959 yılından bu yana (2. Baskı: 1960), Heidegger’in kişiliği ve özellikle politik kimliği hakkındaki tartışmalar için hâlâ birkaç kaynaktan birisi olma özelliğini korumaktadır. Kitap, Hühnerfeld’in 1960’daki ölümünden bir yıl önce yayımlandı. Bu sırada Heidegger yetmiş yaşındaydı ve on sekiz yıl sonra 1977’de öldü. Bu on sekiz yıl içinde Heidegger’in bu kitapla ilgili kamuoyuna yönelik herhangi bir sözlü veya yazılı beyanı olmamıştır.

Kitabın özgün başlığı “In Sachen Heidegger”i Türkçede tam olarak karşılamak mümkün değildir. Zorlamayla ve yaklaşık olarak “Konumuz Heidegger” veya “Heideggerce Şeyler” gibi başlıkları kullanmak istemedim. Alt başlığını (Versuch über ein deutsches Genie/Bir Alman Dâhisi Üzerine Deneme) ve içeriğini gözeterek, kitabı Heidegger; Bir Filozof, Bir Alman başlığıyla çevirmeyi uygun buldum.

Elinizdeki bu yeni FOL baskısında, kitap tümüyle gözden geçirilmiş, özellikle Heidegger felsefesine ait bazı kavramlarda değişikliğe gidilmiştir.

Doğan Özlem İstanbul 2022

İkinci Bölüm

Messkırchli Dâhi

1

Güney Bavyera’nın küçük kasabası Messkirch’de, ‘Messkirchli usta’ diye anılan bir sanatçı tarafından yapılmış olan St. Martin Kilisesi’ni gezdikten sonra, dört yüz yıllık eski sarayı ziyaret eden bir kimseye, Löwen’i (Arslanlar) de mutlaka görmesi tavsiye edilir. Bu kasaba restoranında tam barın yanında bir oda vardır. Odanın arka duvarında dört ünlü Messkirchlinin resimleri asılıdır. Bunlar, Freiburg başpiskoposu Conrad Gröber, vaiz Abraham a Santa Clara, besteci Konradin Kreutzer ve filozof Martin Heidegger’in resimleridir.

Gröber ve Kreutzer’in yaşamları, eserleri ve karakterleri ile Heidegger’inkiler arasında bazı benzerlikler bulunduğu ileri sürülebilir. Conrad Gröber önceleri Nasyonal Sosyalizmin keskin bir muhalifiydi. Vatikan hükümeti onu 1933’de kilise mallarına konulan devlet konkordatosu için Nazilerle yapılacak zorlu görüşmelere görüşmeci olarak atadıktan sonra, Gröber Nazilerle yakın ilişkiler kurma eğilimi gösterdi. Romantik sanatın tipik bir temsilcisi, Grenada’da Kötü Bir Gece’nin bestecisi olan Konradin Kreutzer güzel, sorunsuz müzikler yazıyordu. 17. yüzyılın dünyaca ünlü tövbe vaizi Abraham a Santa Clara ile Heidegger arasında karakterlerindeki sertlik bakımından bir yakınlık kurmak oldukça mümkün görünüyor. Ne var ki Augustinusçu büyük vaiz kamuoyu önünde acımasızlığa varan bu sertliğini humorla yumuşatmayı bilmişken, Heidegger’de hiç olmazsa kamuo….

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Düşünce-Genel Felsefe
 • Kitap AdıHeidegger - Bir Filozof, Bir Alman
 • Sayfa Sayısı144
 • YazarPaul Hühnerfeld
 • ISBN9786258411751
 • Boyutlar, Kapak13.5 x 21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviFol Kitap / 2022

Yazarın Diğer Kitapları

Bebhome Kahve

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur