Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Kabil’in Çene Kemiği
Kabil’in Çene Kemiği

Kabil’in Çene Kemiği

Torquemada

Altı cinayet. Yüz sayfa. Milyonlarca olası kombinasyon… fakat yalnızca bir sıralama doğru. Torquemada’nın cinai romanını çözebilir misiniz? 1934 yılında Observer’ın şifreli bulmaca derleyicisi Edward…

Altı cinayet. Yüz sayfa. Milyonlarca olası kombinasyon…

fakat yalnızca bir sıralama doğru.

Torquemada’nın cinai romanını çözebilir misiniz?

1934 yılında Observer’ın şifreli bulmaca derleyicisi Edward Powys Mathers (namıdiğer Torquemada) hem cinayet romanı hem de bugüne dek yazılmış en zor edebî bulmaca olan bir kitap yayımladı.

Kitabın sayfaları tamamen gelişigüzel biçimde basıldı fakat –akıl yürütme ve dikkatli okuma yoluyla– bunları tek doğru sıraya dizerek altı cinayet kurbanını ve katillerini ortaya çıkarmak mümkün.

Şimdiye kadar yalnızca birkaç bulmacasever Kabil’in Çene Kemiği gizemini çözebildi: Onlardan biri olabilmeniz için gereken özellikler sizde var mı?

GİRİŞ

1934 yılında Observer’in bulmaca derleyicisi Edward Powys Mathers eşsiz bir roman yazdı: Kabil’in Çene Kemiği. Kaydedilen ilk cinayet silahına atıfta bulunan kitap, Torquemada takma adıyla yazılmıştı. Hikâye sadece bir cinayet gizemi değil, aynı zamanda şimdiye kadar yayımlanmış en zor ve en aldatıcı kelime bulmacalarından biriydi.

Orijinali Torquemada Bulmaca Kitabı olarak yayımlanan romanın 100 sayfasının yanlışlıkla basıldığı ve sırasız olarak ciltlendiği bildirilmiş, okurlar sayfaları yeniden sıralamaya, gizemleri çözmeye ve katilleri ortaya çıkarmaya davet edilmiştir. Sayfaların milyonlarca olası kombinasyonu vardır ancak yalnızca bir sıralama doğrudur. Bulmaca son derece zordur ve şimdiye kadar sadece birkaç kişi tarafından çözülebilmiştir; sorunun çözümü bir sır olarak kalmaya devam etmektedir.

1

Bana tahsis edilen masaya tek başıma oturup ilgilenen herkese neler olabileceğine dair detaylı bilgi vermek üzere kalemi elime alıyorum. İsterseniz bana gergin deyin, isterseniz kaçık deyin; en azından ucu Amsterdam’da bilhassa benim zevkime göre tavlanmış bu küçük kalem, bu siyah ve gümüş alacalı Aquarius tamahkârdır. Rahmetli ihtiyar adamın parmakları arasında hareket ettiğinden bu yana pek iş görmedi. Denizi seyrederken Casy Ferris bakışlarını yere indirmiş hâlde önümden geçiyor. Tabii ya, bugün o gün. Babası bana hastalık hastası bir morsu hatırlatıyor. Ama nihayetinde yanında biri olmalı. Hiç şüphesiz St. Lazarus-in-the-Chine çoktan dolmuştur. Bence acele ediyor ama beni ilgilendirmez. Sürmeli kervan çulluklarının öttüğü şehitler mezarlığını hatırlıyor yüreğim. Bu sözlerin bugün tekrar tekrar aklıma gelmesi ne tuhaf. Umarım kuşlar, balık artıkları için şamata yapıyorlardır. Ancak tüm kefaller denizcileri severler. Of.

2

Son kez daldım. Geriye kalan birkaç figür ve harf bana doğru yüzdü. Ben de onları aldım. Başka kalmadı. Etrafima bakındım. Paramın karşılığını aldığımı hissettim. Londra böyle bir yerdir işte, gezginleri sıcak bir kayıtsızlıkla kucaklar. Bana kalırsa kadın bir hayli güzeldi; kendisinin canlı renkleriyle tezat oluşturan krem rengi elbisesinin içinde bembeyaz kara karşı gülden ziyade gri tuğla mezara karşı beyaza benziyordu. Evet, görebildiğim kadarıyla dehşet verici bir güzellikti bu, aklıma o meşhur cümle geldi: Yüz bin can heba oldu, bense hâlâ hayattayım. Oysa değildi; ilginçtir ki yazar tam da bugün ölmüştü. Bu iğrençliklerini ancak üç veya dört gün daha sürdürebildiler; ama sonunda diğerleri de birer birer, o büyük çukura, henüz ağzına kadar dolmamışken atıliverdiler. Henry neredeydi? Ah, kadının yanında duruyordu, tarhında dimdik duran çan çiçeği misali uzun boynunun üzerindeki küçük kaygısız yüzüne dokunacak kadar yakınındaydı. Bunun kıymetini bilir miydi?

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazarın Diğer Kitapları

Men-e-men Birazoku

Aynı Kategoriden

 1. Kağıttan Kentler ~ John GreenKağıttan Kentler

  Kağıttan Kentler

  John Green

  Kendini ararken kaybolmanın ve yeni bir başlangıçla hayat ile aşkı keşfetmenin hikâyesi… Quentin Jacobsen tüm hayatını, maceraperestliğin kitabını yazmış Margo Roth Spiegelman’ı uzaktan severek...

 2. Hayal Avcısı ~ Laura KinsaleHayal Avcısı

  Hayal Avcısı

  Laura Kinsale

  Çölün, savaşın, kilometrelerin ve hatta ölümün bile engel olamadığı bir aşk… Korkusuz tavırları ve inatçı yalnızlığıyla Lord Winter, kalbindeki tutkuları iyi gizleyen bir gezgindir....

 3. Davacı ~ John GrishamDavacı

  Davacı

  John Grisham

  İki ortaklı Finley & Figg avukatlık bürosunda günler genellikle içkili araba kullananlarla, az hasarlı küçük çaplı trafik kazalarıyla ve hızlı boşanma davalarıyla geçiyordu. Yirmi...

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur