Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Noel Baba’nın Takma Sakalı
Noel Baba’nın Takma Sakalı

Noel Baba’nın Takma Sakalı

Terry Pratchett

Bu yıl uslu durdunuz mu? O hâlde bu kitabı okumaya ve yeni yılı kahkahalarla karşılamaya hak kazandınız! Ho Ho Ho! Bir alışveriş merkezi yanlışlıkla…

Bu yıl uslu durdunuz mu?
O hâlde bu kitabı okumaya ve yeni yılı kahkahalarla karşılamaya hak kazandınız!
Ho Ho Ho!

Bir alışveriş merkezi yanlışlıkla hakiki Noel Baba’yı işe alırsa ne olur? Koskoca bir kasabayı doyurmaya yetecek büyüklükteki enfes bir yılbaşı turtası neden durduk yere patlar? Peki, mini minnacık bir kar-adamı, nasıl evcilleştirilir?

Fantastik edebiyatın şövalyesi (evet, yanlış okumadınız!) Sör Terry Pratchett, Noel Baba’nın Takma Sakalı isimli kitabında, bu kez ustalığını kar ve buz kaplı maceralarda konuşturuyor, okurların içini yeni yıl coşkusuyla saracak sıcacık öykülere imza atıyor.

Yüzyıllar boyunca her yönüyle büyük değişim gösteren Noel Baba efsanesinin günlük yaşama ve sosyal ilişkilere yansımasını komik bir dille kalemine dolayan yazar; bilgisayar, yapay zekâ ve hatta bu öykülerin yazıldığı zamanlarda henüz keşfedilmemiş bilumum teknolojik gelişmenin Noel ruhu üzerindeki etkilerini tartışıyor.

Bir süreliğine alışveriş merkezinde işe başlayan Bay Nikola, nam-ı diğer Noel Baba, son derece canlı görünen sekiz ren geyiğinin çektiği afili kızağını nereye park edebilir? Havaların ansızın saçmalayıp, iç mekânlarda bile yağmur ve kar yağmaya başlamasına kim sebep olmuş olabilir? Güneş Diyarının Prensini, Ay Diyarının Prensesine kavuşturacak on iki adet Noel armağanının ardında nasıl bir bilmece yatabilir? Noel Anne’nin ısrarlarına dayanamayıp, İş ve İşçi Bulma Kurumunun kapısını çalan Noel Baba’nın başına neler gelebilir? Sonsuz bilgi denizinde yüzen bir bilgisayar neden Noel Baba’ya bir mektup yazmak isteyebilir? Noel Baba’nın Takma Sakalı, okurlarını bambaşka diyarlara götüren, sihirle buluşturan, tuhaf ama bir o kadar da sevimli (!) yaratıklarla tanıştıran, on bir komik öyküden oluşuyor. Anlatılar, ünlü çizer Mark Beech’in karikatür tadındaki resimleriyle gözlerde canlanıyor.

41 kitaplık “DiskDünya” serisi ile tüm dünyada sıkı bir hayran kitlesi bulunan Terry Pratchett; tombala, piyango, ışıklı süslemeler, neşeli melodiler gibi “klişeleşmiş” kutlamalardan azıcık farklı şeyler arayan çocuklar ve çocuk ruhlu yetişkinler için kaleme aldığı bu öyküleriyle eğlenceli ve her zamankinden “daha farklı” bir yılbaşını garantiliyor.

O hâlde, kutlamalar başlasın! Herkese ümitli ve mutlu yıllar!

Bu kitap, dünyanın her yerinde
her yılbaşında hediye paketlerini açıp
yeni kitaplarını okumayı bekleyen
Pratchett hayranlarına adanmıştır.
Terry artık yeni kitaplar yazamayacak
maalesef. Ama ardında bıraktığı
miras hepimize yeter.
Herkese mutlu yıllar!
Rob Wilkins, Haziran 2017

NOEL BABA’NIN
TAKMA SAKALI 

Gönderen: F. P. Picklins
Personel Müdürü
Arnco Süper İndirim Mağazası
Alıcı: J. Chan
Oyuncak Bölümü

Bildiğiniz gibi, her Noel’de, mağazamızda “Noel Baba’nın Mağarası” dekoru kurarız. Fakat bu sene, Noel Baba’yı oynayan Bay Keg Trumpet bizimle olamayacak. Biraz meşgul. Bahçesindeki kulübede neden 150 adet video kaydedici bulunduğuyla ilgili olarak, polis soruşturmasına yardımcı oluyor. Yani şu an ciddi bir Noel Baba eksikliği çekiyoruz. Neyse ki tam zamanında, Bay Nikola adında bir bey mağazamıza başvuruda bulundu. Noel tatili başlayana kadar, boş zamanlarını dolduracak bir iş arıyormuş. Bay Nikola, Laponya diye bir yerden gelmiş. Finlandiya’nın kuzeyinden… Fakat ben ona, nereli olursa olsun herkesin işe başvurabileceğini söyledim. Hem zaten, ayrımcılık yapmak istesem bile Laponyalı birine nasıl ayrımcılık yapabileceğimi bilmiyorum. Bay Nikola şu anda evsizmiş. Evinin altından bir denizaltı çıkmış. Ama bence şaka yapıyor. İşe pazartesi günü başlayacak. Kostümünü kendi getirecek ve takma sakala da gerek olmayacak.

Gönderen: F. P. Picklins
Personel Müdürü
Arnco Süper İndirim Mağazası
Alıcı: Bay Nikola
Geçici Satış Yardımcısı
Oyuncak Bölümü

Bugün kardeşim beni görmeye geldi. Çok kızgındı. Size hatırlatmak isterim Bay Nikola: Noel Baba’yı ziyaret etmek için 75 kuruş ödeyen çocuklar, aşağıdakilere hak kazanmış oluyor: 1) Bir adet “ho-ho” ve zaman kalırsa üçüncü bir “ho.” 2) Bir adet “Hoş geldin, küçük kız/oğlan/kişi.” İsteğe bağlı olarak bir adet de “Bu sene uslu durdun mu bakalım?”

3) Erkek çocuklar için bir adet plastik Süper Lazer Cızırkon. VEYA, küçük kızlar için, bir adet Kaçık Sansar Makyaj Masası Seti. Yani, “diledikleri oyuncağı seçebileceklerini” SÖYLEMEMENİZ gerekiyor onlara. Hatta, ki bunun çok iyi anlaşılmasını istiyorum, sonuna “ho-ho-ho” diye ekleseniz bile bunu SÖYLEYEMEZSİNİZ. Biliyorum, biliyorum. Çocuklar bizim verdiklerimizi değil, farklı oyuncaklar istiyorlar. Bunu hatırlattığınız için çok teşekkür ederim. Fakat burada TİCARİ kaygılar söz konusu ve bunu tam olarak anladığınızı sanmıyorum.

Gönderen: F. P. Picklins
Personel Müdürü
Arnco Süper İndirim Mağazası
Alıcı: Bay Nikola
Geçici Satış Yardımcısı
Oyuncak Bölümü

Satış Yardımcısı Bayan Tracy Williams’ı istifadan zar zor vazgeçirebildiğimi söylemek zorundayım. Bayan Williams üç senedir Noel Baba’nın Özel Yardımcısı olarak çalışıyor. Her zaman mükemmel bir çalışan olmuştur. Bununla birlikte, tek işi, çocukları Mağara’ya buyur etmektir.

Yani biz ondan, Arnco Süper İndirim Mağazası’nda OYUNCAK YAPMASINI BEKLEMİYORUZ. Biz, oyuncakları yalnızca SATIYORUZ. Ve siz bunu anlamamış gibisiniz. Ayrıca ona “gnom” demeniz hiç doğru değil. Bayan Williams buna çok bozulmuş. Kayıtları kontrol ettim; gnomlar kesinlikle 142 santim boyunda DEĞİL.

Gnomlar en fazla
140 santim
oluyor!!!

Gönderen: J. Chan
Oyuncak Bölümü
Alıcı: F. P. Picklins
Personel Müdürü

Sevgili Bay Picklins, Bu yeni adam kaçığın teki! Geçenlerde gördüm, Megakatil Ölüm Topu’na (17,99 lira) bakıyordu. Onun ne olduğunu sordu. Ben de dedim ki: “Hatırlarsınız; RoboMuhafız filminde, insanlar hatalı park yaptıklarında, filmin kahramanı bu silahı kullanarak arabaları patlatıyordu.” O da dedi ki: “Bu bir oyuncak mı yani?” Sonra çok sinirlendi ve herkese iyi davranmak gerektiği konusunda konuştu da konuştu. Bir sorun daha var: Temizlikçiler sabahları Mağara’da ren geyiği pisliği buluyormuş. Ama ren geyiklerimiz plastikten. Yani bence bu da şüphe uyandırıcı bir durum.

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Çocuk Kitapları
 • Kitap AdıNoel Baba'nın Takma Sakalı
 • Sayfa Sayısı192
 • YazarTerry Pratchett
 • ISBN9786052854167
 • Boyutlar, Kapak13,5x19,5, Karton Kapak
 • YayıneviDelidolu /

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Zamanı Ancak Sen Durdurabilirsin ~ Terry PratchettZamanı Ancak Sen Durdurabilirsin

  Zamanı Ancak Sen Durdurabilirsin

  Terry Pratchett

  “Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü…” Sör Terry Pratchett’ın, hayal gücünün sınırlarını zorlayan “Johnny Maxwell” üçlemesinin son halkası Zamanı Ancak Sen Durdurabilirsin, gözden geçirilmiş baskısı...

 2. Postane ~ Terry PratchettPostane

  Postane

  Terry Pratchett

  Hayalî evrenlerin azametli mucidi Sör Terry Pratchett’ın benzersiz yaratımı “Diskdünya”nın ilk kez Türkçeye çevrilen otuz üçüncü kitabı Postane, alayına posta koymaya ant içmiş özgür ruhlu insanların cirit...

 3. Çobanın Tacı ~ Terry PratchettÇobanın Tacı

  Çobanın Tacı

  Terry Pratchett

  Seni çok özleyeceğiz Terry Pratchett! Ne mutlu ki bize devasa bir kaplumbağanın üzerindeki dört filin sırtladığı diskten oluşan muazzam bir dünya ve eşsiz bir mizahi anlayış...

Beriahome Harf Kupa

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur