Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Schopenhauer Kimdir?
Schopenhauer Kimdir?

Schopenhauer Kimdir?

Thomas Whittaker

Schopenhauer kimdir? Belki de kendi çağının en büyük felsefe yazarıdır; Kant ile birlikte bir metafizikçi olarak rakipsizdir. Platon ve Buda’nın öğrencisi, Goethe’nin dostu, Nietzsche,…

Schopenhauer kimdir? Belki de kendi çağının en büyük felsefe yazarıdır; Kant ile birlikte bir metafizikçi olarak rakipsizdir. Platon ve Buda’nın öğrencisi, Goethe’nin dostu, Nietzsche, Freud ve Wittgenstein’ın manevi hocasıdır.

Varoluşun sıkıntısını ilk elden duyumsayan birisi olarak, doğuştan gelen bir kötümserliğe sahipti. Dünyada hiçbir kalıcı tatmin sağlamayan arzu nesnelerinin peşinden koşmayı beyhude bir gayret olarak görürdü; ve bu görüş bize bir ‘kurtuluş felsefesi’ olarak miras kaldı.

Bu kitap Schopenhauer felsefesine özce bir giriş yapmaktadır. Etik, estetik ve bilgi teorisinin temellerini, yaşamının dönüm noktalarıyla beraber açık ve anlaşılır bir dille sunmaktadır.

İÇİNDEKİLER

Birinci Bölüm
Yaşamı ve Eserleri 11
İkinci Bölüm
Bilgi Teorisi 22
Üçüncü Bölüm
İstemenin Metafiziği 33
Dördüncü Bölüm
Estetik 49
Beşinci Bölüm
Etik 61
Altıncı Bölüm
Tarihsel Önemi 78
Dizin 87

Birinci Bölüm
Yaşamı ve Eserleri

Arthur Schopenhauer, belirgin bir şekilde kendi yüzyılının en büyük felsefe yazarı olarak tasvir edilebilir. Bu o kadar barizdir ki, kimi zaman felsefeden çok edebiyatta daha fazla önem taşıyan bir kimse olarak görülmüştür; ancak bu bir yanılgıdır. Schopenhauer, bir metafizikçi olarak, Kant’tan bu yana rakipsizdir. Kendi çağının diğer isimleri hem dizge hem de kapsamlılık açısından Schopenhauer’ı gölgede bırakmıştı; fakat bu isimlerin hiçbirisi felsefenin asli ve temel sorunlarına dair sıkı bir kavrayışa sahip değildi. Schopenhauer bilgi teorisi, gerçekliğin doğası ve güzel ile iyinin anlamına dair tümü kendine has ve özgün bir düşünce tarzının sonucu olan çözümlere sahipti.

Eleştirmenlerin de belirttiği gibi, Schopenhauer’ın ruhu, genel itibarıyla Avrupa felsefesinin ruhundan bir bakıma farklıdır. Schopenhauer’ın özel olarak kafa yorduğu şey, dünyadaki kötülük sorunudur. Tıpkı dinden bir kopuş sergilemeden ortaya çıkan Doğu felsefeleri gibi, Schopenhauer’ın felsefesi de, sonucu itibarıyla, günahtan kurtulma doktrinidir. Schopenhauer’a yaygın bir şekilde atfedilen karamsarlık [pessimism] kendi terimiyse de, bazı açılardan yanıltıcıdır; fakat Schopenhauer’ın açıkladığı şekliyle anlaşılırsa, doğru…

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Felsefe Monografi
 • Kitap AdıSchopenhauer Kimdir?
 • Sayfa Sayısı88
 • YazarThomas Whittaker
 • ISBN9786257307833
 • Boyutlar, Kapak13.5 x 21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviFol Kitap / 2021

Yazarın Diğer Kitapları

Beriahome Harf Kupa

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur