Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Devamı »

Yazar ya da yayınevi iseniz kitaplarınızı ücretsiz yükleyin!

Sokrates’ten Rousseau’ya Politika Felsefesi Tarihi
Sokrates’ten Rousseau’ya Politika Felsefesi Tarihi

Sokrates’ten Rousseau’ya Politika Felsefesi Tarihi

Efe Baştürk

“Klasiklerin ‘zamansız’ oldukları söylenir, işte tam da bu yüzden ‘çok zamanlı’dırlar. Bu kitabın yapmaya çalıştığı gibi, siyasal düşünce felsefesinin doğrudan bu çok zamanlı yapıtlara…

“Klasiklerin ‘zamansız’ oldukları söylenir, işte tam da bu yüzden ‘çok zamanlı’dırlar. Bu kitabın yapmaya çalıştığı gibi, siyasal düşünce felsefesinin doğrudan bu çok zamanlı yapıtlara dayanılarak anlatılması gerçekten çok önemli.”
Fatmagül Berktay

Bu kitap politika felsefesinin serüvenine ‘klasikler’ üzerinden giriş yapmaktadır. Klasik yapıtlar bize temel soruları sormayı öğretir. Düşünce tarihindeki bütün kırılmaların bu ‘yeni soruları sorabilme’ yeteneğiyle ortaya çıktığını hatırladığımızda, klasikleri okumanın önemi bir kez daha ortaya çıkar.

Bu kitap, okuru, politika felsefesinin antik ve modern dönem tarihinde bir yolculuğa davet etmektedir. Sokrates ve Savunma’sında ‘yasa’ ve ‘yurttaş’ fikrinden, Platon’un Devlet’inde ‘doğruluk’ ve ‘adalet’in anlamına ve Aristoteles’in Politikası’na politik düşüncenin kurucu düşünürlerini basit bir üslupla ele almaktadır. Aynı zamanda Makyavel’in Prens’i ve Hobbes’un Leviathan’ına adım atacağımız modern politika felsefesinin bu yolculuğu, Spinoza’nın Politik İnceleme’si ve Rousseau’nun Toplum Sözleşmesi ile son bulacaktır.

Politik düşünce tarihine giriş yapmak isteyen ve okumalarını derinleştirmek isteyen okur için bu kitap önemli bir izlek sunmaktadır.

İçindekiler
Önsöz 13
Birinci Kısım
Klasikler
Giriş:
Politika Felsefesi ve Politik Düşünce 15
Birinci Bölüm
Sokrates
1
Sokrates ve Savunması 19
2
Kriton: Yasa ve Yurttaşlık Üzerine 51
İkinci Bölüm
Platon’un Devleti
1
Adalet ve Doğruluk Tartışmasına Giriş 79
2
Site ve İnsanda Doğruluğun Karşılıklı Araştırılması 102
3
Felsefi Ütopyadan Siyasi Ütopyaya Geçiş 128
4
Rejimler, Karakterler 142
Üçüncü Bölüm
Aristoteles’in Politikası
1
Polis ve Politika 161
2
Yurttaşlık Rejimi 177
İkinci Kısım
Modernler
Giriş:
Politik Felsefede Modern Arayışlar 198
Birinci Bölüm
Makyavel
1
Yeni Kıtanın Keşfi 202
2
Korkutucu Gerçekçilik 227
İkinci Bölüm
Hobbes
1
Modern Politikanın İcadı 247
2
Ölümlü Tanrı’nın İzinde 267
Üçüncü Bölüm
Spınoza
1
Teolojik-Politik Problem 287
2
Yeni Mutlakiyet 313
Dördüncü Bölüm
Rousseau
1
Uygarlığın Huzursuzluğu 332
2
Mutsuz Bir Antropoloji 347
3
Politikaya Yeniden Dönüş 363
Dizin 391

Önsöz

Bu kitap, üniversitede vermekte olduğum Siyasal Düşünceler Tarihi Güz-Bahar 2020-2021 dersinin kayıtlarından, notlarından ve daha sonra yapılan çeşitli eklemelerden oluşmaktadır. Filozoflar üzerine hazırlanmış ikincil literatürden farklı olarak, sadece filozofların metinlerine odaklanan bir anlatım geliştirildi. Kitabın siyasal düşünceler tarihi öğrencileri ile bu alana ilgi duyan okuyucuların klasik ve modern dönem metinlerini takip etmelerinde yardımcı olması amacıyla hazırlanmış bir el kitabı olacağını umuyorum.

Dersler tümüyle birincil metinler üzerinden işlendiği için, sadece bilgilendirici bir dipnotla sunuldu. Bazı metinlerin birden fazla çevirisi olduğu için, bu çeviriler ayrıca bir dipnotla belirtildi. Bu farklı çeviriler arasında farklılıklar veya detaylardan bahsedileceği zaman ise ayrıca bilgilendirme yapıldı.

Bu kitabı zorlu ve zorunlu pandemi koşullarında hazırladım. Tüm sağlık riskleri ve tedirginlikleri bir tarafa, öğrencilerimle dijital ekranlarda buluşmak çoğu zaman gerçekten de çok zorlayıcı oldu. Yine de bu derse dair heyecanımı ve şevkimi hep zinde tuttular. Başta kıymetli ilgisi ve desteği ile Ebubekir Demir ve titiz ve incelikli okuması ile Ecem Yıldız olmak üzere, tüm FOL Kitap ekibine, gösterdikleri teveccüh ve ilgi için de çok teşekkür ederim. Annem, bu kitabın başından sonuna kadarki tüm macerasına tanık ve destek oldu; varlığı, tükenmeyen sevgisi ve enerjisi için sonsuz teşekkürler. Aybüke ve Arkhe Deniz’siz olmaz tabii ki. Aybüke, olabilecek en yoğun ve yorgun zamanlarında dahi kitabı takip etti ve sorularıyla beni bu kitabın öğrencisi gibi hissettirmekten vazgeçirmedi. Arkhe Deniz’in neşesi, gülüşleri ve tabii büyüyüşleri de burada kendisine fazlasıyla yer buldu. Bu kitabı, sağlık, huzur ve güvenle okuması tek dileğimdir.

Eklendi: Yayım tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kategori(ler) Düşünce-Genel Felsefe
 • Kitap AdıSokrates'ten Rousseau'ya Politika Felsefesi Tarihi
 • Sayfa Sayısı400
 • YazarEfe Baştürk
 • ISBN9786257307581
 • Boyutlar, Kapak13.5 x 21 cm, Karton Kapak
 • YayıneviFol Kitap / 2021

Yazarın Diğer Kitapları

 1. Foucault’dan Rancière’e – Gelecek Demokrasi ~ Efe BaştürkFoucault’dan Rancière’e – Gelecek Demokrasi

  Foucault’dan Rancière’e – Gelecek Demokrasi

  Efe Baştürk

  Bu kitap çağdaş felsefenin mimarları Foucault, Derrida, Agamben, Rancière ve Nancy’nin politik düşüncesinin izini sürüyor. Foucault’da delilik ve kapatılmadan Rancière’in Cahil Hoca’sına, Derrida’da tekillik...

Beriahome Harf Kupa

Aynı Kategoriden

Haftanın Yayınevi
Yazarlardan Seçmeler
Editörün Seçimi
Kategorilerden Seçmeler

Yeni girilen kitapları kaçırmayın

Şimdi e-bültenimize abone olun.

  Oynat Durdur
  Vimeo Fragman Vimeo Durdur